Шановні колеги, пропоную вам розробку робочого уроку з української мови, який містить на меті поглибити знання учнів щодо складу , удосконалювати вміння ділити слова на склади, визначити склади відкриті й закриті, опрацювати основні правила переносу слів тощо.
Тема. Склад. Основні правила переносу.
Мета:поглибити знання учнів щодо складу , удосконалювати вміння ділити слова на склади, визначити склади відкриті й закриті, опрацювати основні правила переносу слів; виробити в учнів комунікативні мовні компетенції;розвивати усне й писемне мовлення; збагачувати та уточнювати активний словник; підвищувати мовленнєву культуру учнів; виховувати інтерес до результатів власної праці.
Тип уроку: формування вмінь і навичок
Хід уроку:
1.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
Допитливі всі в класі діти
Про все хочуть знать на світі.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1Бесіда:
-Діти, що ви робите, коли під час написання ціле слово не поміщається в рядку
- Пригадайте,що в таких випадках треба зробити?
ІV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Для того, щоб перенести частину слова, недостатньо вміти поділити його на склади — треба ще й знати правила переносу.
Тож давайте разом сформулюємо мету уроку, а наприкінці уроку заповнимо табличку самооцінки
На уроці я зможу |
Результат |
Навчитися основних правил переносу |
|
Повторити поділ слів на склади |
|
Розпізнавати відкриті й закриті склади |
|
V.СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Запишіть речення. Сніг вкриває всі шляхи.
Про яку пору року можна так сказати? Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово «зима»? (складання асоціативного куща).
-Визначіть кількість складів у кожному слові,охарактеризуйте їх
-Від чого залежить кількість складів у слові? (від кількості голосних звуків у слові) Виконайте синтаксичний розбір речення, запишіть звукописом
Опрацюйте ТМ на с.134 –Про що ми ще не пригадали?
2.Спостереження і аналіз мовних явищ. Формулювання учнями правил переносу.
Перенос роби уважно!
І щоб діло йшло на лад,
Поділи на склади слов
Як на дольки шо-ко-лад.
Ми вже сказали, що слова на письмі переносять із рядка в рядок за складами,проте слід додержуватись певних правил. Давайте поділимо слова записаного речення рисками для переносу й пригадаємо ці правила, користуючись м-ом підручника ТМ на с.135
Отже, сформулюємо правила:
- односкладове слово з одного рядка в інший не переноситься.
- Чи можна при переносі слова розривати буквосполучення ДЖ, ДЗ? (хо-джу, ґу-дзик - якщо вони позначають один звук. Якщо ж дж, дз не становлять одного звука (це буває, коли д належить до префікса, а ж або з —до кореня), то їх розривати можна: над-звичай-ний (а не на-дзвичайний)
- Буквосполучення йо, ьо НЕ МОЖНА розривати,
- Сформулюймо правило при переносі слів з апострофом( Апостроф і м’який знак при переносі не відривається від попередньої букви).
Фізхвилинка.
3) Робота з підручником.
1.Вправа 250(робота в парі)
2.Вправа 252( біля дошки по черзі). З виділеними словами складіть речення
VI СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
- Назвіть правила переносу частин слова. Наведіть приклади.
VII. Підсумок уроку
На уроці я зможу |
Результат |
Навчитися основних правил переносу |
|
Повторити поділ слів на склади |
|
Розпізнавати відкриті й закриті склади |
|
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
§ 24,впр.251