Мета: ознайомити учнів з поняттям «спільнокореневі слова»; вчити знаходити серед поданих слів спільнокореневі; розвивати увагу до лексичного значення слів; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Обладнання: Підручник «Українська мова» 2 клас, М.Захарійчук
План:
1.Організація початку уроку
1.1Привітання
2. Перевірка домашнього завдання, відтворення і корекція опорних знань
2.1 Хвилинка каліграфії
2.2 Слухання вірша
3. Повідомлення теми, мети, задач уроку і мотивація навчальної діяльності школярів
4. Сприймання та первинне усвідомлення нового матеріалу.
4.1 Робота за підручником (с. 116)
4.2 Фізкультхвилинка
4.3 Продовження роботи з підручником
5. Узагальненим і систематизація знань
5.1 Робота над скоромовкою
5.2 Гра «Об'єднай родину»
6.Підсумок уроку
7.Домашнє завдання
Хід уроку:
1.Організація початку уроку
1.1Привітання
2. Перевірка домашнього завдання, відтворення і корекція опорних знань
2.1 Хвилинка каліграфії
Аб бе орт фе ель ел
2.2Слухання вірша
ПРО ЩО ГОВОРЯТЬ ЗВІРІ
Ворон каже воронятку:
— Мій біленький.
Слон говорить слоненятку:
— Мій маленький. Заєць каже зайченяті:
— Мій хвостатий. Гуска шепче гусеняті:
— Мій крилатий.
Лев говорить левенятку:
— Мій ласкавий.
Лис говорить лисенятку:
— Мій лукавий.
М. Сингаівський
— Про яких тварин ідеться у вірші?
— Запишемо їхні «сімейки», родини.
Ворон, воронятко.
Слон,слоненятко.
Заєць, зайченя.
Гуска,гусеня. Лев, левеня. Лис, лисеня.
3. Повідомлення теми, мети, задач уроку і мотивація навчальної діяльності школярів
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як називаються такі слова.
4. Сприймання та первинне усвідомлення нового матеріалу.
4.1 Робота за підручником (с. 116)
Вправа 1
— Прочитайте текст. Чи є гусята племінниками гусені? Чому?
— Випишіть із тексту слова, які вказують на родину гусака. Ці слова підкреслені. Яка частина в них спільна? Підкресліть.
— Слова, які об'єднані одним значенням,— це слова-«родичі», або споріднені слова. Спільна частина споріднених слів називається коренем.
Вправа 2
— Прочитайте слова кожного рядка.
— Спишіть, вилучивши слово, яке не є «родичем». Морелі — сорт абрикоси, вишні з дрібними плодами.
— Споріднені слова, у яких є спільний корінь, називаються спільнокорене-вими.
Прочитайте на с. 117, як визначати корінь.
4.2 Фізкультхвилинка
4.3 Продовження роботи з підручником
Вправа З
— Прочитайте текст. Про що ви дізналися з цього тексту?
— Спишіть текст, уставляючи пропущені букви. Підкресліть споріднені слова. Позначте корінь у кожному слові.
— Назвіть букви, які ви вписали. Яка буква не має звука? Яка буква позначає два звуки?
— До підкресленого слова доберіть споріднене, яке відповідає на запитання хто? Складіть і запишіть із ним речення.
5. Узагальненим і систематизація знань
5.1 Робота над скоромовкою
— Запишіть скоромовку. Підкресліть споріднені слова. Воронапроворонилавороненя.
— Чим цікаві слова у реченні? (Вони споріднені.)
— Який корінь у цих словах? Позначте його.
5.2 Гра «Об'єднай родину»
— Доповніть «родини» тварин спорідненими словами. Запис на дошці:
Заєць — зайченя — зайченята. (Як називають маму зайченят?)
Лисиця — лисеня — лисенята. (Хто є татусем у лисячому сімействі?)
Вовк — вовченя — вовченята. (Як називають маму у вовчому сімействі?)
Ведмідь — ведмежа — ведмежата. (Хто мама у ведмежат?)
їжак — їжаченя — їжачата. (Як називають маму їжачат?)
— Спишіть 2 рядки за вибором.
6.Підсумок уроку
— Як називаються слова-родичі? Наведіть приклади.
7.Домашнє завдання
С. 117, завдання після вправи 3.