Земля- планета Сонячної системи. Типи речень за метою висловлювання.

Про матеріал
МЕТА УРОКУ: Ознайомити дітей з планетою Земля, удосконалювати географічні відомості про планету;шляхом спостережень, досліджень надати висновок про типи речень за метою висловлювання; формувати вміння працювати з інформацією, чітко висловлювати свою точку зору, доводити її; виражати свої домисли, давати повні обґрунтовані відповіді; збагачувати словниковий запас, удосконалювати вміння працювати зі словниками; виховувати бажання у дітей досягати успіху у навчанні, вміння адекватно оцінювати свою працю, виховувати любов до рідної мови, чуйне ставлення до оточуючого світу, бережливе ставлення до рідного дому - планети Земля.
Перегляд файлу

                                              Інтегрований урок

                           Я ДОСЛІДЖУЮ СВІТ ТА  УКРАЇНСЬКА МОВА

 

 

 Тема уроку:  Земля- планета Сонячної системи. Типи речень за метою висловлювання.

Мета:       Ознайомити дітей з планетою Земля, удосконалювати географічні відомості про планету;

                  шляхом спостережень, досліджень надати  висновок про типи речень за метою висловлювання; формувати вміння працювати з інформацією, чітко висловлювати свою точку зору, доводити її;

                  виражати свої домисли, давати повні обґрунтовані відповіді;

                  збагачувати словниковий запас, удосконалювати вміння 

                  працювати зі словниками;

                  виховувати бажання у дітей досягати  успіху у навчанні, вміння

                  адекватно оцінювати свою  працю, виховувати любов до рідної

                  мови, чуйне ставлення до оточуючого  світу, бережливе ставлення

                  до рідного дому - планети Земля.

 

Попереджувальна підготовка

               Класу було запропоновано розділитися на три команди за рядами, визначити головного. Кожна команда повинна підібрати загадки, фразеологізми про З(з)емлю

Тип уроку: узагальнення та систематизація зань

Форми роботи:

  • фронтальна;
  • індивідуальна;
  • групова.

Прийоми роботи:

  • Механізм запам’ятовування;
  • Засвоєння  закономірностей, логічних зв’язків;
  • Творча діяльність, фантазування;
  • Однотипна діяльність для закріплення отриманих знань.

 

                                         Хід уроку

І  Організація класу

Раптом в понеділок дзвоник пролунав,

Гучно всіх за парти він нас погукав.

Сьогодні у нас незвичайний урок,

У Всесвіт ми з вами зробимо крок,

Щоб урок пройшов не марно,

Треба сісти рівно, гарно,

І виконуй тільки те,

Про що мова на уроці йде.

 

                           Девіз нашого уроку записаний на дошці:

Нас всіх з'єднала шкільна родина.

Мета і мрія у нас єдина:

Не просто слухати, та міркувати,

А дружно й плідно працювати.

                Сьогодні у нас дійсно незвичайний урок. І перед початком нашої плідної роботи перегляньте відеоролик (Земля – планета Сонячної системи): 

- Як ви гадаєте яка тема нашого уроку?

ІІ Каліграфічна хвилинка

ІІІ Повідомлення теми та мети уроку

       Сьогодні ми будемо досліджувати нашу планету, і ви будете в ролі дослідників – науковців.

        Спробуйте сформулювати мету уроку (З’ясувати  все про планету Земля, використовуючи різні речення за метою висловлювання).

ІV Пояснення нового матеріалу

  • Як називається наша планета? (Земля). Запишіть це слово, на який склад падає  наголос. Зробіть граматичний аналіз слова. Знайдіть це слово у тлумачному словнику (поясніть значення слова)

 

 

 

 

 

 

 

                                                        

                                                    

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Співвіднесемо поняття слова з реальністю. Уважно подивіться на   глобус, на мапу півкуль, а тепер спробуйте описати нашу планету, шляхом складання синквейну.

Синквейн - це не звичайний вірш, а вірш, написаний відповідно до певних правил. У кожному рядку задається набір слів, який необхідно відобразити в вірші.

 (1 рядок - заголовок, в який виноситься ключове слово, поняття, тема синквейна, виражене у формі іменника.

2 рядок - два прикметники.

3 рядок - три дієслова.

4 рядок - фраза, що несе певний зміст.

5 рядок - висновок, одне слово (може бути два), іменник.

  • Зробіть фонетичний розбір слова Земля.
  • Утворіть спільнокореневі слова та розберіть  за будовою 3 слова (земелька, земляний, підземний…)
  • Зробимо дослідницьку роботу: визначимо місце розташування Землі у Сонячній системі, назвіть сусідні планети. Як людина досліджує планету? Чому відбувається зміна дня та ночі, пір року? Чи можливе життя на інших планетах?    
  • Часто чуємо такі слова: «Бережи планету!» Для чого? «Врятуй планету» Від кого?
  • Прочитайте  вірш:

Блакитні простори, зелені ліси —

Ніде не знайдеш ти такої краси.

У космосі є ще багато планет,

Немає лишень життя там прикмет.

Ти наша домівка, планета Земля,

Ти гарна і зблизька, красива здаля.

Дивуються інші планети всі щиро:

«Яка ж ти, сестричко, блакитно-вродлива!»

-Скільки речень? Які вони за інтонацією, за метою висловлювання? Побудуйте та запишіть питальне і спонукальне речення, відповідно до нашої теми.

V Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки сонцю підставляйте,

З сонцем в піжмурки пограйте.

До вподоби нам ця гра.

Любить сонце дітвора.

Один, два — рада сонечку трава.

Руки вгору, руки вниз,

Руки в боки, руки так,

Руки вгору, як вітряк.

Вище руки підніміть

І спокійно опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз.

За роботу, все гаразд!

 

Пошук рішень навчальної задачі

        Кожна група отримує картки з завданнями.

1 група

Прочитай загадку:  Не людина, а п’є. Не кухар, а всіх годує. Поясніть відгадку

2 група

Прочитай та поясни фразеологізм:  Спуститися з небес на землю (сприймати дійсність за реальне)

3 група

Прочитай та доповни речення. Відповідь обґрунтуй: Рибам потрібна вода, птахам повітрі, а людині…

Перевіряємо завдання кожної групи.

Емоційна пауза

Проведемо рефлексійну паузу (Заплющить очі. Уявіть себе на березі  Чорного моря… )

VІ Закріплення вивченого матеріалу

Запишіть речення: Ми чужої землі не бажаємо, але і своєї не віддамо! Яке це речення за метою висловлювання? За інтонацією? 

VІІ  Рефлексія. Підсумок уроку

Сформулюйте свій результат на уроці (метод незакінченого речення):

Я відчуваю після цього уроку…

Я вмію..

Я знаю…

Я буду…

        І в кінці уроку звернемося до поезії Дмитра Павличка.

Де найкраще місце на землі

Де зелені хмари яворів

Заступили неба синій став,

На стежині сонце я зустрів,

Привітав його і запитав:

— Всі народи бачиш ти з висот,


Всі долини і гірські шпилі.

Де ж найбільший на землі народ?

Де ж найкраще місце на землі? —

Сонце усміхнулося здаля:

— Правда, все я бачу з висоти.


Всі народи рівні. А земля

Там найкраща, де вродився ти!

Виростай, дитино, й пам'ятай:

Батьківщина — то найкращий край!

VІІ Домашнє завдання

Обов’язковий тренувальний мінімум: Записати 6 речень різних за метою висловлювання. Творчий рівень: Складіть твір-роздум  за темами (на вибір): «Я -українець» , «Я – майбутнє країни»

doc
Додано
31 березня 2020
Переглядів
885
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку