Шановні колеги, вашій увазі пропонується розробка уроку з української мови для 5 класу, яка містить диференційовані завдання для перевірки раніше вивченого матеріалу.
Тема : Вимова наголошених і ненаголошених голосних, позначення їх на письмі. Ненаголошені [е],[и],[о] в коренях слів.
Мета уроку : ознайомити учнів з основними нормами літературної вимови голосних звуків; формувати вміння щодо написання й вимови голосних е, и, о в коренях слів, ненаголошених голосних, що не перевіряються наголосом; формувати вміння визначати в словах вивчені орфограми; розвивати пам′ять, мислення, мовлення; виховувати любов до природи.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
Ӏ.Оргмомент
ӀӀ.Актуалізація опорних знань.
1.Перевірка д/з.
2.Самостійна робота учнів за карточками( диференційовані завдання).
Картка 1.
Запишіть слова в алфавітному порядку, враховуючи першу, другу й наступні букви.
Сосна, гарбуз, знахідка, конкурс, місце, техніка, балка,ластівка, юність, банк, праця,випадок.
Картка 2.
Випишіть слова, у яких є приголосні м'які звуки.
1.Тінь, білий, бій, дуб,дія.
2.Дрімав, вітер, чуєш, сміх, між.
3.Плечі, тітка, спочатку, плавні, дім.
4.Ніч, липа, липень, звечора, мої.
Картка3.
Тестування
1. Позначте рядок, у якому всі слова правильно поділені для переносу:
А мі-сто, міс-то, ліс-ок, пар-та;
Б хо-джу, пі-джак, від-дзвеніти, за-світло;
В о-рел, кри-латий, до-звілля, ви-хід;
Г буль-йон, ку-ку-руд-за, міль-йон, оа-зис.
2. Позначте слово, у якому кількість звуків і букв не збігається:
А щавель;
Б зв’язок;
В пакунок;
Г надземний.
3. Позначте рядок, у якому всі слова не можна переносити з рядка в рядок:
А їжа, єнот, явір, мить;
Б ялина, тиша, шаль, тюль;
В рояль, баян, Яків, мрія, ясний.
Г ясен, єгер, доля, сіль.
4. Позначте рядок слів, у яких наголошений перший склад:
А книжки, бички, доріжки, кохання;
Б мати, ліки, ознака, тиша;
В босий, срібло, легко, кухонний;
Г синій, зелений, диво, добре.
5. Позначте рядок слів, у якому фонетичний запис відображає правильну вимову:
А просьба [прос’ба];
Б береговий [береговий];
В пісня [піс’на’];
Г учишся [учес’а].
6. Позначте рядок, у якому букви я, ю, є позначають два звуки:
А краєзнавчий, боєць, куля, портьєра;
Б малювати, п’єса, куля, м’ята;
В юрта, в’язати, переїхати, віяло;
Г їдальня, м’ясо, заєць, кар’єра.
3.Словниковий диктант: Село, верба, сестра, широкий,великий, вишневий, зима, глибокий, зелений, дерева.
- Який розділ науки про мову вивчає правильне написання слів?
ӀӀӀ. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності( Звертаємося до словникового д-ту)
IV. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи
1. Дайте відповідь на питання:
2.Послухайте вірш.
Зима
Прийшла зима біловолоса...
Неначе білим полотном,
блискучим снігом одяглося
село і поле за селом.
Над полем синьою дугою
широке небо простяглось.
І, мов сльозою золотою,
блискуче сонце налилось.
Не так і дивиться, як літом,
не так і високо стоїть,
і не таким блискучим світом
його вінок ясний горить.
Замовкла річка над горою:
на зиму стала одпочить,
укрилась ковдрою скляною.
І верболіз не шелестить,
окутий снігом і морозом.
Осика бідная стоїть,
сумує вкупі з верболозом
і срібним листом не шумить.
Дрімають, стоячи, тополі,
і очерет сухий дріма.
Усе заснуло поневолі,
зачарувала все зима.
(А. Бабенко.)
- Яка основна думка поезії? Якою ви уявили зиму?
2. Запишіть в зошити слова з вірша й передайте їх звукописом: зима, блискучим, шелестить, очерет,кожух,поріг. Давайте пояснимо правопис слів, користуючись ТМ на с.140
В українській літературній вимові голосні під наголосом вимовляються завжди чітко, плутаються ненаголошений [е] з [и], [и] з [е], написання яких створює складність; [о] з [у] плутають лише перед складом з наголошеним [у] або [і]. Написання слів з ненаголошеними звуками е, и, о перевіряється наголосом. Треба змінити форму слова або дібрати спільнокореневе слово так, щоб сумнівний голосний став наголошеним. Якщо не можна перевірити написання слова за допомогою наголосу, застосовуємо правила.
Пишеться е: |
Пишеться и: |
Пишеться о: |
1.У буквосполуках -ере-еле- пелена, черевики |
у буквосполуках -ри- -ли-: блищати, тривога |
у буквосполуках -оро-, -оло-: дорога, колосся |
2.Якщо е при зміні випадає або чергується з і: осені — осінь, серпень — серпня |
3. Вправа 263( робота в парі ).
4. Вправа 264( біля дошки)
5.Вправа 275(усно)
6. Творче конструювання: скласти речення з будь-яким фразеологізмом.
7. Розподільний диктант. Слова зі сполученнями –ере-, -еле-, -ри-, -ли- записати у два стовпчики.
Береза, криниця, кришити, пелена, кривавий, очерет, берег, глитати, обережний, глибокий, берегиня, блищати, кривий, дерево.
V. Підсумки уроку
Незакінчене речення: «На уроці я дізнався про…». «На уроці я навчився…».
VӀ. Домашнє завдання:ТМ на с.139-141, впр.265,269,270-на вибір