Шановні колеги, вашій увазі пропонується розробка уроку з української мови для 6 класу, яка містить компактний виклад матеріалу з даної теми, лінгвістичні ігри та творчі завдання.
Загальна характеристика частин мови. Іменник як частина мови:значення, морфологічні ознаки,синтаксична роль. Іменники загальні й власні, конкретні й абстрактні. Велика буква і лапки у власних назвах. Збірні іменники
Мета: поглибити знання про морфологію як розділ науки про мову; про іменник як частину мови, його значення, морфологічні ознаки, повторити все відоме учням про іменники, що означають назви істот і неістот;загальні та власні назви, іменники конкретні й абстрактні; узагальнити знання учнів про велику букву і лапки у власних назвах; розвивати логічне мислення школярів, уміння аналізувати й узагальнювати, усне і писемне мовлення, пам'ять, спостережливість;виховувати любов і повагу до рідної мови, кмітливість, старанність і наполегливість у навчанні
Тип уроку: урок повторення й узагальнення вивченого
З Тарасом нам вести не раз розмову
Напам’ять вчить могутній вірш його,
Щоб научались ми чужому слову
І не цурались рідного, свого!
Л. Забашта
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
1. Прочитайте епіграф. Чи згодні ви з автором? Доведіть свою точку зору.
Слово вчителя. Наша мова — це океан слів, а граматика — мудрий господар, володар цього океану, який групує нескінченну кількість слів у певні групи, класи. Один із таких найважливіших класів — частини мови.( підручник с.94)
( Коротка х-ка теми)
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- А з якими розділами науки про мову ви вже ознайомилися? Що вони вивчають?
□ Фонетика (вивчає звуки).
□ Графіка (букви).
□ Орфографія (правильне написання).
□ Орфоепія (правильна вимова).
□ Лексикологія (лексика, значення, вживання і походження).
□ Словотвір (способи творення слів).
□ Стилістика (стилі мовлення).
□ Фразеологія (стійкі сполучення слів).
□ Пунктуація (уживання розділових знаків).
□ Синтаксис (словосполучення і речення).
□ Морфеміка або Будова слова (значущі частини слова).
IV. ПОВТОРЕННЯ Й ПОГЛИБЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
1.Вибіркова робота
- Прослухайте вірш. Випишіть частини мови, які є в українській мові. Які ознаки кожної частини мови називає автор?
ЗЛИТКИ ЗОЛОТІ
Чи ти задумувавсь, відкіль оті
у нашій мові злитки золоті?
Як намистини, диво калинове —
частини мови!
Який співець, поет, який письменник
уперше слово вигадав — іменник?
Іменник! Він узяв собі на плечі
велике діло — визначати речі,—
ім’я, найменування і наймення:
робота. Біль. І радість. І натхнення.
Ну а візьмімо назву — дієслово,
само підказує, що діє слово!
Ще й прикладу на нього не навів,
а вже до півдесятка дієслів!
Прикметник дасть іменнику-предмету
якусь його ознаку чи прикмету.
Числівник може визначить тобі
число речей, порядок при лічбі.
А поспитай звичайного займенника,
за кого він у мові? За іменника!
(Хоч може цей наш скромний посередник
замінювать числівник і прикметник.)
Прислівник звик, незмінюваний в мові,
ознаки різні виражать при слові.
Сполучник каже: скромну роль я маю,
але слова я в мові сполучаю.
І частка мовить: слово я службове,
але людині чесно я служу.
І, будьте певні, в інтересах мови
і так і ні де треба я скажу.
А вигук може пролунать, як дзвін,
у мові, мабуть, найщиріший він!
«Ура! — гукнеш ти друзям неодмінно. —
Сьогодні з мови я дістав «відмінно»!»
Частини мови! Назви наче й звичні,
полюбиш їх — красиві, поетичні!
«Відмінно» заслужив ти. Знав — чудово.
Це за любов найвища з нагород.
Хто ж так назвав оці частини мови?
Назвали вчені.
Й підхопив народ! Д. Білоус
- Скільки частин мови в українській мові? Чи всі названо?
- На які три групи вони поділяються?
2.Робота з підручником с.95 - Назвіть ознаки самостійних, службових частин мови .
3. Лінгвістичне дослідження
- Запишіть епіграф й проаналізуйте його з точки зору належності слів до частин мови.
- 3 епіграфа випишіть усі іменники. - Яка частина мови називається іменником?
- Що означає іменник?
- Назвіть морфологічні ознаки іменника( належать до певного роду, змінюються за числами й відмінками)
- Дайте характеристику кожному іменнику за схемою:
Іменник — власна чи загальна назва — означає істоту чи неістоту — означає конкретне чи абстрактне поняття. (§ 19 матеріал підручника с.96-99):
4. Вправа 202, с.97
1 речення біля дошки : Поясніть орфограми, пунктограми
- Якими членами речення є іменники?
6речення – коментуючи з місця : - Користуючись м-ом таблички поясніть уживання великої літери( с.97)
- Яку орфограму вивчили? - Чи все розглянули?
Збірні іменники |
Позначають сукупність, яка сприймається як ціле |
група, загін, рій, народ, полк, екіпаж |
5. Творче завдання Утворіть збірні назви від іменників.
Діти (дітвора), молоді люди (молодь), листок (листя), корінь (коріння), павутина (павутиння), волос (волосся), птах (птаство).
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розподіліть іменники на дві колонки: конкретні чи абстрактні назви.
Підручник, кошеня, листоноша, колібрі, сум, град, дощ, радість, книга, якість, меблі, конвалія.
2. Лінгвістична гра: Плескаємо у долоні, якщо іменник — назва істоти.
Сутінки, земля, вода, качки, небо, дівчина, моряк, дітвора, каміння, комар, жнива, колосся, метелик.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ Рефлексія «Мікрофон»
Поставте своїм однокласникам запитання з теми уроку.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (НА ВИБІР): §18-19, виконайте вправу 203,205,207