Формувати в учнів поняття про основу слова; вчити виділяти змінну частину, визначати основу в словах; розвивати мовлення; виховувати любов до природи, до рідного краю, до Батьківщини.
Тема. Основа слова
Мета: формувати в учнів поняття про основу слова; вчити виділяти змінну частину, визначати основу в словах; розвивати мовлення; виховувати любов до природи, до рідного краю, до Батьківщини.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (вправа 140, с. 65)
— Прочитайте розповідь про те, як хліб на стіл приходить.
2. Словникова робота
Гра «Збери склади»
[ця] [ву] [ли] [ван] [ди] [ля] [не] [ді] [по] [ка] [мил]
(Вулиця, диван, неділя, помилка)
3. Гра «Зміни!»
— Змініть слова за питаннями, позначте закінчення.
Підводний |
Курочка |
який? |
хто? |
якого? |
кого? |
якому? |
кому? |
яким? |
ким? |
— Що при цьому змінюється у слові?
4. Каліграфічна хвилинка
Б б Бб Ба бі бе бр тб зб
Бібліотека бабуся банкір
Бажання трудитися — то найдорожча знахідка.
— Визначте закінчення у словах бібліотека, бабуся, банкір.
III. Повідомлення теми, мети уроку
— Сьогодні на уроці ми продовжимо досліджувати слово, виділяючи в ньому закінчення. Але звертатимемо увагу не тільки на нього, а й на ту частину слова, яка залишається без закінчення.
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Ознайомлення з поняттям «основа» (вправа 141, с. 66)
— Прочитайте. У виділених словах назвіть закінчення.
— Запам’ятайте! Частина слова без закінчення називається основою. Основу позначають так: книги.
— Знаючи закінчення, ми зможемо визначити основу слова. За основою ми пізнаємо саме слово, його значення.
— Спробуйте відгадати слова за поданими частинами.
-а (учні роблять різні припущення);
-ий; -ій (аналогічно).
— А яке слово ви впізнаєте, коли я скажу земл-? (Земля)
— Яблуньк-?
— Смачн-? (Смачний, смачна, смачні)
— Отже, що несе в собі основа? (Значення самого слова.)
2. Ознайомлення з алгоритмом визначення основи
— Чи помітили ви певний порядок при визначенні основи?
Алгоритм визначення основи
Прочитай слово.
Виділи закінчення.
Познач основу так: .
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Творче списування (вправа 142, с. 66–67)
— Спишіть прислів’я, вставляючи в словах пропущені закінчення. Позначте у цих словах закінчення й основу.
— Які прислів’я про дружбу ви знаєте? Запишіть.
Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже.
Дружба та братство — найбільше багатство.
Скажи мені, хто твій друг, і я скажу тобі, хто ти.
Дерево міцне корінням, людина — друзями.
— Відгадайте загадку.
Якщо в слові неодмінно
Є його частина змінна,
То є й та, що не зникає.
Як її ми називаєм? (Основа)
2. Робота над текстом. Розвиток мовлення (вправа 143, с. 67)
— Прочитайте. Визначте тему тексту. Доберіть заголовок. Перекажіть
— Визначте у виділених словах основу й закінчення.
— Прочитайте текст ще раз і знайдіть у ньому синоніми.
3. Гра «Утвори слово» (вправа 144, с. 67)
— Утворіть слова із пропонованих основ і закінчень.
— Запишіть утворені слова. Закінчення й основи відповідно позначте.
4. Цікаво знати! (Вправа 145, с. 67–68)
— Послухайте текст. Про що розповідає легенда?
— Спишіть виділені слова, позначте у них основу.
— Чи відомі вам інші українські легенди? Розкажіть.
Словникова робота
Легенда — оповитий казковiстю, фантастичнiстю пеpеказ пpо наpодних геpоїв, iстоpичнi події. Наприклад, «Легенда про Довбуша».
Легенда — це не казка, приблизний синонім поняття міф.
VІ. Підсумок уроку
— Що вивчали на уроці?
— Що для вас було новим?
— Що називається основою слова? (Це частина слова без закінчення.)
— Як її визначити? Розкажіть алгоритм визначення основи.
— Яка роль основи слова? (Несе в собі значення самого слова.)
— Цікаво знати, що слово основа колись мало значення «головні, повздовжні нитки у тканині». Пізніше воно почало означати опору певної будівлі, найважливіші положення якоїсь науки, частину слова, що виражає основне значення.
VІІ. Домашнє завдання
Вправа 146, с. 68.