Урок вивчення нового матеріалу з теми: "Власні та загальні іменники. Велика буква у власних іменниках". Допомагає сформувати в учнів уміння розрізняти власні та загальні іменники, вживати їх у власному мовленні; розвиває вміння аналізувати, узагальнювати. Виховує любов до Батьківщини, рідної землі
Тема: Власні та загальні іменники. Велика буква у власних іменниках.
Мета: формувати в учнів уміння розрізняти власні та загальні іменники, вчити вживати їх у власному мовленні; розвивати вміння аналізувати, узагальнювати. Виховувати любов до Батьківщини, рідної землі.
Обладнання: презентація до уроку, картки, карта України.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу.
Всі почули ви дзвінок
Він покликав на урок
Кожен з вас приготувався
На перерві постарався
Тож часу не гаймо
Наш урок розпочинаймо.
ІІ. Повторення раніше вивченого.
- Які частини мови ви знаєте?
- Які слова називаються іменниками?
- Які іменники відповідають на питання хто? Що?
ІІІ. Словниковий диктант.
Записати слова, розподіляючи їх за запитаннями хто? що?
Ведмідь, суниця, секунда, черемха, абетка, дитина, айстра, пшениця, голуб.
ІV. Письмо зі знань.
Ум ум мі ін нн ня уміння.
V. Основна частина.
Вправа «Кластер».
Іменник
Хто?(істота) Що?(неістота)
Люди тварини всі інші предмети
Дівчина кіт троянда
учень голуб дерево
школяр корова грунт
ведмідь
Сьогодні уважні, старанні, наполегливі діти, відкриють ще одну таємницю української мови. Готові? Тоді – до роботи!
VІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
Буква звичайна виросла швидко
Виросла вище друзів – букв.
Поглядають з повагою друзі на неї.
Але чому? Які в неї заслуги?
Буква рости сама не схотіла
Букві справу поручили важливу
Ставиться в слові не просто.
Буква такого високого росту
Ставиться буква в рядочку спочатку
Щоб початок всі помічали
Ім'я, прізвища пишуться з нею,
Щоб їм помітнішими буть і виднішими
Щоб звучали гордо, голосисто
Ім'я твоє, ім'я вулиці, міста
Буква велика – це вам не так просто.
В букві великій знак поваги захований.
Виконання вправи 252 «Дослідницька»
А) Де ми живемо? .
Б) Яке місто є столицею України?
В) Яка найбільша річка в Україні?
Г) В яке море впадає річка Дніпро?
Д) Де народився Т.Г.Шевченко?
Е) Хто написав «Кобзар»?
- Що означають ці слова?
- На яке питання відповідають?
- До якої частини мови належать?
- Як ви написали ці іменники?
Перевірка написаного .
Вправа 254.
VІІ. Розвиток творчих здібностей.
День народження дитини
Називаєм іменини.
І тому не дивина
Що даєм їм імена.
У наших маленьких чад
Тих імен – квітучий сад.
Як дитина підростає
Часто думає – гадає:
Що за ймення, в чім секрет –
Бізнесмен ти чи поет
Про ім'я свого секрет
Розкажуть діти.
Тож – вперед.
Мене звати ________________________________
Я живу в ______________ по вулиці ____________
Мої родичі живуть у місті ____________________
У мене є знайомі в селі ______________________.
Надія, Настуня, Наталка, Ніна,
Назарко, Наум і Богдан.
Це всі імена моїх друзів по школі.
А як твоїх звати – швиденько згадай!
Олексій Катрич.
VІІІ. Заключна частина.
1 група – назви міст;
2 група – назви рік;
3 група – імена хлопчиків;
4 група – імена дівчаток.
3.Домашнє завдання (за вибором учнів). Вправа 255,257.
Сперечалися ми довго, краще всіх чиє ім'я:
Олександр, Іван чи Олега, чи Тарас, а чи Ілля?
Біля ганку по обіді мій дідусь відпочивав.
Ми про це спитали діда
Він нам ось що розказав:
Те ім'я людина носить, що родина їй дала.
Не воно людину красить, красить вчинки і діла!
Хто, скажіть от, хулігана Олександром стане звать?
Будуть вати хуліганом, лиходієм називать.
А якщо хтось дурить, дурисвіт ім'я дадуть.
Хто в під'їзді нишком курить, так курцем його і звуть.
Суперечка ваша марна – під кінець сказав мій дід,
Імена всі ваші гарні, бережіть їх з юних літ.
Всі присутні виконують пісню Тіни Кароль «Моє ім’я - Батьківщина».