Урок з української мови "Закінчення слова"

Про матеріал

Формувати в учнів уміння змінювати слова за запитаннями, виділяти змінну час­тину, визначати закінчення у слові, поданому в кількох формах; пояснити роль за­кінчення у зв'язках слів у реченні; розвивати мовлення, вміння аналізувати, зістав­ляти; виховувати любов до книги, виховувати бажання вивчати рідну мову.

Перегляд файлу

 

Тема.  Закінчення слова. Закінчення як засіб зв’язку слів у реченні. Зміна форми слова за допомогою закінчення.

   Мета: формувати в учнів уміння змінювати слова за запитаннями, виділяти змінну час­тину, визначати закінчення у слові, поданому в кількох формах; пояснити роль за­кінчення у зв’язках слів у реченні; розвивати мовлення, вміння аналізувати, зістав­ляти; виховувати любов до книги, виховувати бажання вивчати рідну мову.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань (див. додаток на с. 38)

  • Які значення можуть мати слова? Наведіть приклади.
  • Які слова називаються синоніми? Наведіть приклади
  • Які слова називаються антонімами? Наведіть приклади.
  • Наведіть приклади фразеологізмів.
  • Наведіть приклади слів, що мають кілька значень.

III. Мотивація навчальної діяльності.

  • Доберіть антонім до слова початок.(кінець, закінчення)

Зверніть увагу на правопис слова  закінчення. У чому його особливість?

(подовжений приголосний звук, який на письмі позначається двома однаковими буквами.

Каліграфічна хвилинка

З з за ння закінчення

  • Яке значення має це слово?
  • Який словник може нам у цьому допомогти?

Закінчення-1.Дія за значенням закінчити. Закінчити-доводити що-небудь до кінця, до завершення.2.Кінцева частина чого-небудь.

  • До яких слів можна дописати слово закінчення?

____вистави,______роботи,________тижня,_______літа,_______оповідання

_________слова.

  • У яких сполученнях краще вжити кінець? Чому?

Чи буває закінчення у словах? Сьогодні на уроці ми спробуємо відповісти на це запитання.

 — Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, які інші частини можна визначити в словах.

ІІІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

  1. Диктант із творчим завданням.

Ведмедик дуже любить мед. Вранці він ласує чаєм з медом. Вдень до меду додає малину. А ввечері…

  Доповніть останнє речення.

  Знайдіть і підкресліть слово, яке повторюється.

  • Що означає слово мед? (Мед - густа солодка маса, яку бджоли виробляють із нектару квітів)
  • Чи змінюється слово мед у реченнях? Чому?
  • Чи можна було вживати слово без змін?
  • Обведіть прямокутником частину, яка змінюється. Це закінчення слова.
  • Що ви можете сказати про закінчення слова?
  • Чому в слові мед не змінилася ніяка частина?

В такому випадку кажуть ,що у слові мед-нульове закінчення.

  1. Первинне закріплення. Змінювання слова за запитаннями.

Змініть слово вода за питаннями (записано на дошці чого?чому? чим?)

Алгоритм визначення закінчення

Прочитай слово.

Виділи закінчення, змінивши слово за запитаннями.

Познач закінчення так  .

     3.Виберіть правильне твердження.

   1.Частина слова, яка стоїть (на початку слова, всередині слова, наприкінці слова), називається закінченням.

   2. Закінчення –це (незмінна, змінна) частина слова.

      4. Робота з підручником.

   Прочитайте правило на с.64.

  • Що потрібно зробити, щоб знайти закінчення?

  5.Фізкульхвилинка.

  6.Робота в групах.

 -  Що треба зробити із словами, щоб утворити з них речення? Побудуйте речення і запишіть.

   «Блакитний». Чарівний, осінь, завітала ,до, нашій, міста.

   «Жовті». Діти, ходили,на, екскурсія, до, осіннього, ліс.

   «Зелені». Після, ходити, уроки, учні, до, парк, клас, наш.

   «Рожеві». На, шкільний, подвірї, росте, струнка, берізку.

  • Що ви змінювали у слові?
  • Яку роль виконує закінчення у реченні?
  • Які ще слова допомагають зв’язувати слова у реченні?
  • Який висновок можна зробити?

Прочитайте це у підручнику на с.65

   7. Творче списування (вправа 137, с. 64)

— Спишіть, змінюючи слова в дужках так, щоб вони зв’язувалися з ін­шими словами в реченні.

— Уявіть, що слова в дужках не змінюються, чи зрозуміли би ви ці ви­слови?

— Які ще слова треба вставити для зв’язку слів у реченні?

8. Гра «Додай закінчення» (вправа 138, с. 65)

— Спишіть текст, вставляючи пропущені закінчення слів.

— Які прислів’я чи приказки про книжку ви знаєте? Запишіть.

Будеш з книгою дружити — буде легше в світі жити.

Книга не пряник, а дітей до себе манить.

З ручаїв — ріки, з книжок — знання.

День без книги, що обід без хліба.

Будеш книги читати, будеш все знати.

 9. Вибіркове списування (вправа 139, с. 65)

— Прочитайте. Простежте, яке слово повторюється в тексті. Поставте до нього питання і визначте закінчення.

— Знайдіть у тексті спонукальне речення і випишіть його. Складіть інші спонукальні речення зі словом хліб і запишіть їх. Позначте у цьому слові за­кінчення.

— Перебудуйте останнє речення за зразком першого і запишіть.

— Спишіть каліграфічний рядок. Як називаються такі речення?

5.Колективна робота

— Які ж ролі виконує закінчення у реченні? (Зв’язує слова в реченні, утворює нову форму слова.)

— Як утворити нову форму слова?

1) За принципом «один — багато»: книга — книги; учень — учні.

2) За принципом: «він — вона — вони»: чемний — чемна — чемні.

3) За допомогою запитань: (що?) дружба; (чого?) дружби; (чому?) дружбі; (що?) дружбу; (на чому?) на дружбі.

VІ . Підсумок уроку

— Вивчення якої теми ми розпочали?

— З якою частиною слова сьогодні ознайомилися?

— Що таке закінчення?

— Як його знайти? А як позначити?

— Що нового дізналися на уроці?

— Що найбільше запам’яталося?

— Яких висновків дійшли? (Слова можуть змінюватися. Змінна частина слова називається закінченням. Закінчення служить для зв’язку слів у ре­ченні.)

— Ми говорили про маленьку частинку слова, яка має величезне значення та зв’язує різні слова в реченні. Саме завдяки таким дрібницям українська мова є наймилозвучнішою мовою в світі, добре впорядкованою, тому що слова лаконічно і тонко поєднані.

VІІ. Домашнє завдання

Вправа 140, с. 65.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Чарівний, осінь, завітала ,до, нашій, міста.

 

 

Діти, ходили,на, екскурсія, до, осіннього, ліс.

 

 

Після, ходити, уроки, учні, до, парк, клас, наш.

 

 

На, шкільний, подвірї, росте, струнка, берізку.

 

 

 

Алгоритм визначення закінчення

 

Прочитай слово.

Виділи закінчення, змінивши слово за запитаннями.

Познач закінчення так  .

 

 

 

 

 

 

   Як утворити нову форму слова?

 

1) За принципом «один — багато»: книга — книги; учень — учні.

2) За принципом: «він — вона — вони»: чемний — чемна — чемні.

3) За допомогою запитань: (що?) дружба; (чого?) дружби; (чому?) дружбі; (що?) дружбу; (на чому?) на дружбі.

Будеш з книгою дружити — буде легше в світі жити.

 

Книга не пряник, а дітей до себе манить.

 

З ручаїв — ріки, з книжок — знання.

 

День без книги, що обід без хліба.

 

 Будеш книги читати, будеш все знати.

docx
Додано
5 червня 2018
Переглядів
1857
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку