Урок з української мови " Побудова сполучень слів і речень із займенниками в різних формах. Повторення і закріплення вивченого матеріалу."

Про матеріал
Урок української мови Тема: Побудова сполучень слів і речень із займенниками в різних формах. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.
Перегляд файлу

Тема: Побудова сполучень слів і речень із займенниками в різних формах. Повторення і закріплення вивченого матеріалу.

Мета: повторити й узагальнити вивчене про займенник;

вправляти учнів у вмінні розпізнавати займенники в усному та писемному мовленні; закріплювати вміння роздільного написання прийменників із займенниками; розвивати вміння використовувати займенники у мовленні;

формувати вміння працювати самостійно та  в групах; виховувати інтерес до рідної мови, до джерел народної творчості, старанність, наполегливість.

Хід уроку.

I.Організація класу до уроку.

Добрий день, мої шановні учні! В мене в руках парасолька. Як ви думаєте навіщо вона мені?(відповіді учнів) А парасолька для того, аби ніяка мряка, похмура погода не обтяжила і не зіпсувала сонячного настрою, який я сподіваюся буде царювати у нас сьогодні на уроці.

Девіз уроку.

Зібратися разом – це початок,

Триматися разом – це прогрес,

Працювати разом – це успіх.

                                 Г. Форд

II. Мотивації навчальної діяльності.

Психологічна настанова:

― А як будемо працювати на уроці – дізнаємося, розташувавши прислів’я в правильному порядку.

         2) Хто багато робить, той багато знає.

         1) Добрий початок – половина роботи.

         3) Зробив діло – гуляй сміло!

― Перш ніж оголосити тему уроку, пропоную відгадати загадку:

Загадка:

Є добрий друг в іменника,

числівника й прикметника.

як звуть його –секрет,

така ось арифметика.

як втомляться іменники

у реченнях стояти,

до себе звуть їх

від втоми рятувати.

(займенник)

III. Оголошення теми і мети уроку.

Отже, як ви вже здогадалися темою нашого уроку буде повторення та узагальнення знань про займенник.

Мета нашої роботи – вправлятися у вмінні розпізнавати займенники в усному та писемному мовленні і вміти давати характеристику займеннику ( визначати особу, число і відмінок).

IV.Повторення основних понять, закономірностей, правил теми.

1.      Бліц – турнір (технологія «Мікрофон»)

-         Отож, сьогодні  ми повторимо та узагальнимо наші знання про займенник.

                                                  Займенник

                                                частина мови

                                         Відповідає на питання 

                                         хто? який? скільки?

                                                Вказує на

предмет, ознаку, кількість, але не називає.

                                                Має особи:

1 особа —  я, ми;       2 особа— ти, ви;   3 особа —він, вона, воно, вони.

Змінюється за

 числами і відмінками.

                              Має рід (в однині 3-ї особи):

він — чоловічий рід;    вона — жіночий рід;     воно — середній рід.

В реченні  

 підмет або другорядний член

 

2. Гра «Розсипанка»

Учні працюють на дошці необхідно відновити таблицю

Займенник

Особа, число

Вказує на:

Я

 

1-ша особа однини

 

особу, що говорить

 про себе;

ми

 

1-ша особа множини

 

багато осіб, включаючи того, хто про себе говорить

ти

 

2-га особа однини

 

особу, до якої звертаємося;

ви

2-га особа множини

осіб, до яких звертаємося;

він вона

воно

3-тя особа однини

 

особу чи предмет, про який розповідають;

вони

 

3-тя особа множини

осіб, чи предмети, про яких розповідають.

 

Молодці, з теоретичними знаннями ви впорались , а зараз побачимо , як ви вмієте застосовувати свої знання на практиці. Тепер запишемо (Третє березня. Класна робота)

   3.      Каліграфічна хвилинка

Урок продовжим без зупинки,

З каліграфічної хвилинки.

Красиво писати – себе поважати!

 

V. Виконання практичних завдань на повторення і закріплення основних умінь і навичок.

1. Диктант – мовчанка

- Я буду показувати вам картки, а ви записуйте займенники.( Один учень працює біля дошки)

 ІІ особа однини

 ІІІ особа однина ж.р.

 І особа мн.

 Прийшов до ( він)

 Згадувати (я )

 Спілкуватись з ( ми)

Перевірка диктанту:

Ти, вона, ми, прийшов до нього, згадувати мене, спілкуватись з нами.

2. Диференційована робота. Гра «Віднови прогалини».

Завдання:списати словосполучення, ставлячи займенники, що в дужках, у потрібні форми.

Просити у (він);

 згадувати (я);

 вдячний (ви);

спілкуватися з (ми);

 дружити з (ти);

подорожувати з (ви).

Перевірка:

Просити у нього, згадувати мене, вдячний вам, спілкуватися з нами, дружити з тобою, подорожувати з вами.

3. Фізкультхвилинка

4. Творча робота. Гра «Редактори»

Ваше завдання замінити займенники 1 особи однини на 3 особу однини.

Я навчаюся в четвертому класі. У мене хороші оцінки з усіх предметів. Мені найбільше подобаються уроки математики й природознавства.

- А хто написав по іншому.

Він навчається в четвертому класі. У нього хороші оцінки з усіх предметів. Йому найбільше подобаються уроки математики й природознавства.

Перевірка творчої роботи.

 Прочитайте записаний текст від імені 3 особи однини.

5. Робота з фразеологізмами

Прочитати  і записати речення – фразеологізм, пояснити його значення. Відшукати займенники в реченні, підкреслити і зверху підписати особу і число займенника.

Працюємо по групам ( ряд – група)

1 ряд: Я не я і хата не моя.  ( Нічого не знаю, ні за що не відповідаю).

2 ряд: Він звалився як сніг на голову. ( З’явився зненацька, несподівано).

3 ряд: Каші з ним не звариш. ( Не домовишся, не дійдеш згоди, взаєморозуміння).

Знаходимо займенник, підкреслюємо і зверху підписуємо: особу, число.

Перевірка по рядам.

6. Гра « Впізнай займенник»

Вивчим цю частину мови,

Вивчимо обов’язково,

Бо (3-тя ос. одн. Н.в.) потрібна дуже

І (1 ос. одн. Д.в.) , й (2 ос. одн. Д. в.) , мій друже.

(1 ос. одн. Н. в.) до  ( 2 ос. одн. Р. в.) усміхнусь

І з ( 2 ос. одн. Ор. в.) подружусь,

Усміхнися й  ( 2 ос. одн. Н.в.) (1 ос. одн. Д.в.)

(1 ос. множ. Н. в.) з (2 ос. множ. Ор. в.) цілий світ.

Всі сміються навкруги –

( 3 ос. одн. Н.в. ч. р.), ( 3 ос. одн. Н.в. ж. р.), ( 3 ос. одн. Н.в. с. р.), (3 ос. множ. Н.в.),

бо усмішка в всіх одна,

жити в дружбі помага.

 

Вивчим цю частину мови,

Вивчимо обов’язково,

Бо вона потрібна дуже

І мені, й тобі, мій друже.

 

Я до тебе усміхнусь

І з тобою подружусь,

Усміхнися ти  мені –

Ми з тобою цілий світ.

 

Всі сміються навкруги –

Він, вона, воно, вони,

бо усмішка в всіх одна,

жити в дружбі помага.

7. Гра "Зійдіть східцями" (Додаткова вправа)

(Кожній групі дається завдання: до особових займенників   я,   ми   додайте   букви,   яких   не вистачає,              і прочитайте слова). Хто швидше?

 

І.

 

 

  1. Провалля (яр)
  2. Заглибина в землі (яма)
  3. Орган у порожнині рота (язик)
  4. Хижа тварина (ягуар)
  5. Плід (яблуко)

6) Житель Японії (японець)

 

 

я

 

 

1

я

 

 

 

2

я

 

 

 

 

3

я

 

 

 

 

 

4

я

 

 

 

 

 

 

5

я

 

 

 

 

 

 

6

я

 

 

 

 

 

 

 

 

II.

 

 

 

1) Частина суші, що гострим кутом видається в море (мис)

  1. Предмет туалету і гігієни (мило)
  2. Посуд (миска)
  3. Художник (митець)
  4. Людина, що варить мило (миловар)
  5. Синонім до слова думання (мислення)

 

м

и

 

 

1

м

и

 

 

 

2

м

и

 

 

 

 

3

м

и

 

 

 

 

 

4

м

и

 

 

 

 

 

 

5

м

и

 

 

 

 

 

 

6

м

и

 

 

 

 

 

 

 

V. Підсумок уроку

1. Вправа «Незакінчене речення»

Я знаю…

Я вмію…

Мені сподобалося…

VI. Домашнє завдання

Повторити тему Займенник

___________________________________________________

 

 

 

 

docx
Додано
24 березня 2020
Переглядів
1391
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку