Урок з української мови "Поняття про фразеологізм, його лексичне значення"

Про матеріал
Навчальний урок з української мови для учнів 6 класу на тему "Поняття про фразеологізм, його лексичне значення".
Перегляд файлу

Розробка уроку з української мови

у 6 класі (з українською мовою навчання)

                                                     учитель української мови та літератури

                                   Київської середньої загальноосвітньої школи № 288

Урок №2.

 

Тема. Поняття про фразеологізм, його лексичне значення.

 

Мета: поглибити і закріпити знання учнів про фразеологізми, формувати                                 вміння знаходити фразеологізми в тексті, пояснювати їх лексичне значення; розвивати культуру мовлення, образне мислення; виховувати відчуття краси та багатства рідної мови.

 

Тип уроку: закріплення і застосування знань, умінь.


Обладнання: підручник, роздавальні матеріали, інтерактивна дошка,запис на дошці.

 

Перебіг уроку:

І. Організаційний етап.

ІІ. Мотивація. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні на уроці наша з вами мета поглибити і закріпити наші знання про фразеологізми та їх лексичне значення.

Прийом “Незакінчене речення”. “Фразеологізми мені потрібні для...”

ІІІ. Актуалізація та корекція опорних знань.

1. Що називають фразеологізмом?

2.  Що таке фразеологія?

3. В яких стилях мовлення вживають фразеологізми?

4. Де можна знайти значення фразеологізмів?

 

ІV. Закріплення фактичного матеріалу.

1. Установіть відповідність між фразеологізмом і його лексичним значенням:

 

пекти раків                               відставати

 

ловити гав                                далеко

 

пасти задніх                             мало

 

за тридевять земель               червоніти

 

кіт наплакав                             нічого не видно

 

хоч око виколи                         бути неуважним

 

2. Вправа Закінчіть речення.

Подані речення закінчіть фразеологізмами з довідки (усно):

 а) Місто він знає як….

 б) Чую, сестро, що впаде на мене лихо….

 в) Брати жили, як то кажуть, ….

 г) Дідусь наговорив нам….

Довідка: душа в душу, як свої п’ять пальців, сім мішків    гречаної вовни, як сніг на голову.

3. Вибірковий диктант.

Серед поданих словосполучень випишіть фразеологізми:

 

водити за ніс, водити хоровод, вдарити по столу, вдарити по руках, ні пари с уст, розбити тарілку, розбити глека.

 

4.Пояснювальний диктант.

Запишіть речення, підкресліть фразеологізми, поясніть їх значення.

 

  • Хведько не вчився і скуштував березової каші.
  • Та й давно то, мабуть, було, ще за царя Гороха.
  • У лисиці душа в п’ятки виступала, а йти до лева треба було.
  • Я не дивувався нічому, бо встиг переконатись, що люди часто з мухи слона роблять.

 

5.Гра Хто більше.

Пригадайте якомога більше фразеологізмів із словами: ніс, язик, рука.

 

рука – майстер на всі  руки, сидіти склавши руки, легка рука.

 

язик – язик до Києва доведе, тримати язик за зубами, молоти язиком, як корова язиком злизала.

 

ніс – водити за ніс, втерти носа, задирати носа, клювати носом, крутити носом

6.Поясніть значення поданих фразеологізмів:

 

Бити байдики – нічого не робити

 

Як дві краплі води – дуже схожі

 

Як крізь землю провалився – раптово зник

 

Голці ніде впасти – дуже багато людей

 

Накивати п’ятами – втекти

 

7. Гра Хто швидше”(робота в парах)

Роздаються картки, на яких записано по 2 фразеологізми. Пояснити їх значення, скласти речення (усно).

 

Хоч греблю гати

 

Біла ворона

 

Побігли мурашки

 

Піднести гарбуза

 

Не покладаючи рук

 

Точити теревені

 

Гнути кирпу

 

8. Вправа 112 ст. 62

(підручник О.Глазова 6кл.)

 

9. Сократична бесіда.

 

Який з поданих фразеологізмів відповідає слову:

*ніколи

А) тоді як рак свисне

Б) дійти до краю

В) бити байдики

 

*бідувати

А) у чорта на болоті

Б) не меду пити

В) змотувати вудочки

 

*викрити

А) хоч око виколи

Б) кури не клюють

В) зірвати маску

 

*дошкуляти

А) грати на нервах

Б) намолоти дурниць
В) намотати собі на вус

 

*приборкати

А) як корова язиком злизала

Б) обламати роги

В) язиком чесати

 

*перемогти

А) терпіти скруту

Б) дійти до краю
В) узяти гору

 

*сумний

А) мов у воду опущений
Б) горить у руках
В) нести хрест

 

V. Рефлексія.

  • Чи досягли ми з вами поставленої мети?
  • Чи виникали у вас труднощі?
  • Що на сьогоднішньому уроці вам запам’яталося?
  • Якими фразеологізмами збагатилось ваше мовлення?
  • Чи будете ви частіше використовувати фразеологізми у своєму мовленні?

VІ. Домашнє завдання.

Обрати 4 фразеологізми і скласти з ними речення.

 

doc
Додано
2 грудня 2019
Переглядів
1660
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку