Тема: Правопис префіксів роз-без-. Побудова речень
Мета. Формувати в учнів вміння писати префікси й прийменники; ознайомити з написанням слів з префіксами роз-, без-; збагачувати словниковий запас; розвивати літературну вимову, вміння аналізувати; виховувати доброзичливість.
Обладнання: мультимедійна презентація
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І Організація класу
Пролунав дзвінок -
Починаємо урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім т ретімкласі
Діти - просто молодці.
ІІ Актуалізаця знань, умінь та навичок
(При)йшла (до)нас бабуся
У білому кожусі.
Поля (при)чепурила —
Пухнастим снігом (в)крила.
(В)гадайте, хто вона, Бабуся чепурна?
(Зима)
Про що треба пам'ятати, щоб правильно розкрити дужки? (Префікси пишутьсяразом, прийменники — окремо.) Чому? Як дізнатись, префікс це чи прийменник? (Між прийменником і словом можна поставити питання або вставити слово.)
Зачитування правильного варіанту загадки
Прийшла до нас бабуся
У білому кожусі.
Поля причепурила —
Пухнастим снігом вкрила.
Вгадайте, хто вона, Бабуся чепурна?
(Зима) малюнок бабусі
Перше завдання від бабусі зими – визначити з якою буквою записати її ім’я
Давайте запишемо відгадку.
Але спочатку визначимо яку літеру писати е чи и
Звуко-буквений аналіз слова зима(оберіть схему)
Переставте слова місцями так, щоб утворилося речення
Взимку я часто катаюсь на санчатах.
Запишіть яке це речення за метою висловлювання. Та визначте підмет і присудок. (зимова погода)
Ми продовжуємо працювати з будовою слова. Тож давайте згадаємо з яких частин складається слово.
Нас слова міняють часто
І, як видно, це на щастя.
Бо якби ми не мінялись,
То слова б не поєднались. (Закінчення)
Якщо в слові неодмінно
Є його частина змінна,
То є й та, що не зникає.
Як її ми називаєм? (Основа)
Я у кожній деревинці,
Квітці, кущику, травинці.
В класі на уроці мови
Ти побачиш мене в слові. (Корінь)
В слові знаєш де я є?
Після кореня.
А призначення моє -
словотворення. (Суфікс)
Стою поперед кореня
Люблю це місце я
Нові слова утворюю
Скажіть моє ім’я (Префікс)
ІІІ Повідомлення теми і завдань уроку
Сьогодні на уроці ми поглибимо наші знання про префікс.
ІV Вивчення нового матеріалу
Визначте корені.
Розквіт – квітник, квіти.
Розказати – казати, переказувати.
Розфарбовувати – фарбувати, фарба.
Безстрашний – страх, страшний.
Безмежний – межа,
Безсоння – сонний, сон
Віршик
У префіксах роз- і без-
Не буває букви «с»
Букву «з» у них пиши
Пам’ятай про це завжди
Префікси роз- без- завжди пишуться з буквою з-
До поданих слів доберіть спільнокореневі з префіксом без- . Позначте корінь і префікс.
Водний – безводний, листя – безлистий, хмарний – безхмарний, крайній – безкраїй, шумний – безшумний.
До поданих слів доберіть спільнокореневі з префіксом роз- . Позначте корінь і префікс.
Заплести – розплести, зав’язати – розв’язати, скласти – розкласти, накрити – розкрити, завантажити – розвантажити.
Складіть речення з однією із пар слів.
Я навчився самостійно зав’язувати шнурки.
На уроці математики ми розв’язували складну задачу.
V. Застосування знань на практиці
1. Вправа 222
Утвори нові слова
Складіть з утвореними словами словосполучення
Безлісий (що?) степ
Розмах (чого?) крил.
Розсада (яка?) зелена.
VІ. Підсумок уроку
З’єднайте приказки про зиму
Сонце блищить, туди — тень, та й минув день.
Зимове сонце крізь плач сміється. а мороз тріщить
Зимова днина така: сюди — тень, крізь плач сміється
VІІ. Домашнє завдання
На вибір:
Виписати з підручника Літературне читання опис зими з казки «Витівки старої зими»
Скласти твір-опис «Зима»