Розробка уроку "Рід іменників" з української мови 4 клас з використанням сучасних інформаційних технологій, а саме : інтерактивні вправи LearningApps, хмари слів Word Art, онлайн - ребуси.
Міністерство освіти і науки України
Департамент освіти і науки Запорізької ОДА
Відділ освіти, науки, молоді та спорту
Веселівської РДА
Урок з української мови
на тему:
«Рід іменників»
(4 клас)
Виконала
вчитель початкових класів
КЗ «Матвіївська ЗОШ
І-ІІІ ступенів»
Нестеренко Марина Вячеславівна
с. Матвіївка-2018
Тема. Рід іменників.
Мета:
- перевірити знання учнів про іменник, як частину мови, повторити з учнями рід іменників, розвивати вміння правильно ставити рід у словах, повторити значення вживання іменників, збагачувати активний словник школярів, продовжувати роботу в парах;
- розвивати увагу, пам’ять, усне мовлення дітей, творче мислення;
- виховувати культуру поведінки, почуття відповідальності в групі, бажання працювати та отримувати від цього насолоду.
Обладнання: комп’ютери, індивідуальні картки , підручник.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок нам дав сигнал –
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок мови починаймо.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
1.Ребус.
Діти, розшифруйте ребус!
Виконайте вправу 115 с.57
Літо дбає, а ……прибирає.
Мир будує, а …. руйнує.
Праця людину годує, а ….. марнує.
(Списати, обираючи з іменників у дужках найдоцільніший за змістом.)
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
Я вам пропоную записати хвилинку каліграфії з ще одним прислів’ям.
Рідну мову, рідний край в серці, ... , зберігай!
Доповни речення іменником – звертанням.
Підкресліть головні члени у реченні у реченні.
Інтерактивна вправа «Хмара слів» -- «Знайди іменники».
Виписати іменники. Зі словом вчитель скласти речення.
Прочитавши назву розділу, Незнайко зрадів, бо вважав, що він уже все знає про рід іменників і вміє його визначити. Він вирішив поділитися своєю радістю з професором Лінгвістом.
— Шановний пане професоре, — ввічливо звернувся він до Лінгвіста. — Рід іменників — це так просто. Ось дивіться: дівчина,
дівча, дівчатко. Ці слова називають особи жіночої статі. Отже, вони жіночого роду. А хлопець, хлопченя називають осіб чоловічої статі. Значить, вони чоловічого роду.
— Не поспішай, хлопчику. Ти щось переплутав і помилився. Спробуй до кожного названого тобою іменника підставити слова він, вона, воно. Підставив? І що в тебе вийшло? Незнайко підставив і зрозумів свою помилку.
4.Робота з підручником. Гра «Кращий перекладач»(с.58 вправа 119)
- «Чи всі іменники в російській та українській мовах однакового роду?
Перекласти й записати словосполучення українською мовою.
Куст шиповника, пушистый медвежонок, широкая степь, прозрачный тюль, новый шампунь, стройный тополь, новая посуда.
Кущ шипшини, пухнасте ведмежа, широкий степ, прозора тюль, нова шампунь, струнка тополя, новий посуд.
Адреса. Визнач рід і наголос.Запишіть у словничок.
5.Фізкультхвилинка.
Час іменник нам вивчати (кругові оберти кистями)
Всі предмети називати.
Що? Тополя і калина (нахили тулуба в сторони)
Що? Кораблик і машина(нахили тулуба вперед)
Що? Є шишка і дубочок
Є будинок і садочок. (руки піднімати вгору-до поясу)
Хто? Бабуся, мама й тато,(повороти тулуба)
Наша вчителька завзята.(показати на вчительку)
Хто? Кравець, касир, водій.(ножиці руками)
Зупинися, друже, стій.(зупинитися на місці)
V. Узагальнення опорних знань
1. Індивідуальна робота за комп’ютером.
Інтерактивна вправа «Визнач рід іменників»(лернінг) https://learningapps.org/display?v=p8o3zghmk17
ЖАРТ
— Якого роду слово «теля»? — запитала вчителька в учня.
— Якщо це бичок, то чоловічого. А як теличка — то жіночого, — відповів той.
VІ. Підсумок уроку.
«Відкритий мікрофон»
На уроці про іменник говорили,
Рід іменника всі разом повторили,
Завдання покличуть у майбутнє,
Найскладніше ж завдання – життя.
Так старайтесь вправно все вивчати!
Пам’ятайте: учня скарб – знання!
VII. Домашнє завдання.
Творче завдання: написати казку про іменник.
Слова – побажання
Одне лиш вам, діти, я мушу сказати,
Зробили багато, знання будемо мати.