Урок української мови " Будова слова" 4 клас

Про матеріал
  • Сприяти усвідомленню учнями про спільну частину споріднених слів – корінь, досліджувати словотворчу роль суфікса та префікса.
  • Розвивати у дітей мовне чуття, мислення, увагу.
  • Виховувати уважне ставлення до слова;
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема:  Будова слова. Спільнокореневі слова

Мета:

  • Сприяти усвідомленню учнями про спільну частину споріднених слів – корінь, досліджувати словотворчу роль суфікса та префікса.
  • Розвивати у дітей мовне чуття, мислення, увагу.
  • Виховувати уважне ставлення до слова;

Обладнання: таблиці «Будова слова», картки із завданнями, малюнки

Хід уроку

I. Організаційний момент

Ти всі перешкоди здолати зумій,

Працюй наполегливо, швидко, старанно,

Щоб кожна хвилинка не втратилась марно.

 

II. Повідомлення теми уроку.

III. Повторення матеріалу,

     вивченого в 3 класі.

  1. Перевірка домашнього завдання.                                   

 

  1. Хвилинка чистописання.                   

 

Сс  Сс

сад  садок  садити

- Що це за слова? Назвіть корінь. 

- Складіть речення з одним із слів та запишіть.         

 

  1. Мовні загадки з використанням таблиць «Будова слова»

 

а)Найголовніше у слові – Я.

Коли ж мене немає,

То й трава не виростає. ( корінь )

 

- Що таке корінь слова?

- Як знайти корінь слова? Приклади.

 

КОРІНЬ:

- спільна частина споріднених слів

- несе в собі основне значення слова

- щоб знайти корінь, слід добирати споріднені слова.

 

б)Дуже порядний норов маю –

Перед коренем сідаю. ( префікс )

 

- Де пишеться префікс?

- Для чого він служить? Приклади.

 

 

 

            ПРЕФІКС:

      - стоїть перед коренем;

      - служить для утворення нових слів.

 

 

в)Компанійську маю вдачу,

Після кореня я скачу,

Якщо закінчення там є,

То між ними місце є. ( суфікс )

- Для чого служить суфікс?

- Де стоїть суфікс у слова? Приклади.

         

 

СУФІКС:

- стоїть   після   кореня   (або   між   коренем   і

закінченням)

- служить для утворення нових слів.

 

 

г) - Що таке закінчення? Для чого воно служить?

    - Як знайти закінчення у слові? Приклади.

 

 

 

             ЗАКІНЧЕННЯ:

- змінна частина слова;

- служить для зв'язку слів;

- щоб знайти закінчення, слід змінювати слово

 

 

4. Завдання по карткам

Картка 1.

Запишіть. У поданих словах позначте закінчення і основу:

Ліс, лісовий, лісочок, лісовик.

 

 

Картка 2.

Запишіть. У поданих словах позначте корені:

Холодних, похолодало, холод.

 

 

 

Картка 3.

Запишіть. Позначте у поданих словах корінь і префікс:

Промовляти, змова, промова, підмова.

 

 

 

Картка 4.

Запишіть. Позначте у словах закінчення і корінь:

Квіти, квітучий, у квітках.

 

 

 

Картка 5.

Запишіть. Позначте закінчення і суфікс:

Голосистий, голосно.

 

5. Колективна робота

- Доберіть до поданих слів синоніми, запишіть парами:

  Гостинний – …,

 пахучий – …,

 яскравий – … .

 

- Доберіть до слів антоніми, запишіть парами:

 Високо – …, гора – …,

 сум – …, сухий – …

- Ви справилися із завданням. Молодці!

 

    6. Робота над поняттям «споріднені слова» по групам

- Попрацюємо групами!

- Пригадайте, які слова називають спільнокореневі або споріднені?

- Як визначити корінь слова?

- Доберіть по 2 – 3 ряди спільнокореневих слів. Визначте у них корінь.

(2-3 учні записують свої приклади на дошці. )

7. Робота з підручником, с.13, впр. 22.

 

    8. Фізкультхвилинка

 

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться,

За щасливий день вчорашній

І до сонця потягніться

В різні боки нахиліться.

Веретенцем покрутіться

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.


V. Формування вмінь і навичок

1.Робота в парах над скоромовками.

 - Попрацюйте парами!

 - Прочитайте скоромовки.(Текст скоромовки на дошці.) Позмагайтесь, хто прочитає швидше і без помилок.

 

На покосі косар косою косить.

Ворона проворонила вороненя.

 

- Як ви розумієте другу скоромовку?

- Запишіть скоромовки з пам'яті й перевірте написане один в одного.

- Знайдіть у кожній скоромовці спільнокореневі слова і позначте в них спільну частину — корінь.

2. Робота з малюнками

- Розгляньте малюнки. Запишіть назви зображених предметів.

(Слова для довідки: голубник, шпаківня, годинник.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Подумайте, чому ці предмети так називаються.

- Розберіть слова за будовою. Доберіть і запишіть спільнокореневі слова.  

 

3. Мозковий штурм

- Прочитайте пари слів.

- Подумайте, які з них є спорідненими.

- Чому пара слів «гора - горіти» не є спорідненими?

 

Літо — літечко, вода — водичка, літати — літак, голуб — голубник, гора — горіти.

 

 

3. Самостійна робота

- До поданих слів допишіть спільнокореневі слова – назви дій та ознак.

 

ЩО?

 

ЩО РОБИТИ?

 

ЯКЕ?

 

 

РОЗПОВІДЬ

 

 

 

 

ПИТАННЯ

 

 

 

 

СПОНУКАННЯ

 

 

 


VI. Підсумок уроку

 -  Які слова називаються спільнокореневими? Наведи приклади.

 -  Чи завжди частини слів, які вимовляються і пишуться однаково, є спільним для них коренем?

 -  Прочитай. В якому з рядків наведено спільнокореневі слова:

1) сміливий, безстрашний, хоробрий;

2) зима, зимовий, перезимувати;

3) літо, літак, літера.

 

 

- Ви молодці, діти. Добре попрацювали на уроці, тому й оцінки одержали теж добрі.

- Закріпіть свої знання у домашній вправі.
VII. Домашнє завдання    С.14, вправа 25.

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Руденко Ирина
    Гарний конспект. Дякую
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
До підручника
Українська мова 4 клас (Криган С. Г.)
Додано
3 липня 2018
Переглядів
34684
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку