Урок з української мови у 6 класі на тему "Джерела українських фразеологізмів. Прислів’я , приказки, крилаті вислови, афоризми як різновиди фразеологізмів"

Про матеріал
Розробка уроку з української мови у 6 класі на тему "Джерела українських фразеологізмів. Прислів’я , приказки, крилаті вислови, афоризми як різновиди фразеологізмів "
Перегляд файлу

Розробка уроку з української мови

у 6 класі

за підручником О.В.Заболотного, В.В.Заболотного

«Українська мова 6 клас»

учителя української мови та літератури

Бойко Валентини Миколаївни

         Тема. Джерела українських фразеологізмів. Прислів’я , приказки, крилаті вислови, афоризми як різновиди фразеологізмів. (Слайд 1).

Мета:

  • формувати в учнів знання про джерела виникнення українських фразеологізмів, їхнє багатство та різновиди;
  • вчити користуватися фразеологічним словником, пояснювати значення фразеологізмів, знаходити їх у тексті;
  • розвивати вміння й навички добирати синоніми та антоніми до них, використовувати фразеологізми в усному та писемному мовленні;
  • виховувати любов і повагу до усної народної творчості. (Слайд 2)

Тип уроку : комбінований.

Обладнання: мультимедійне обладнання, електронна презентація, додатковий матеріал з фразеології, словники

                      Фразеологізми – це перли, самородки

і самоцвіти рідної мови.

                                             А.В.Єфімов

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. «Мозковий штурм»
  • Що вивчає фразеологія?
  • Що таке фразеологізми? Наведіть приклади.
  • Яка роль фразеологізмів у мовленні?
  • Яка синтаксична роль фразеологізмів у реченні?
  • Прочитати епіграф, пояснити його значення. (Слайд 3)
  1. Завдання. Назвати фразеологізми за малюнками та пояснити їх значення.

 (Слайд 4)

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку, мотивація навчальної діяльності

  • Сьогодні на уроці ми продовжимо подорожувати країною Фразеологія. Для цього нам потрібно мати гарний настрій, плідно попрацювати, правильно відповідати.

Запишіть у зошити дату та тему уроку : «Джерела українських фразеологізмів. Прислів’я , приказки, крилаті вислови, афоризми як різновиди фразеологізмів».

    ІV. Вивчення нового матеріалу

  • Наша мова своїми коренями сягає давнини. Вона багата на образи, вислови, епітети,синоніми.

    Чи задумувались ви, звідки до нас прийшли фразеологізми? Як і чому вони     виникли? Велика  кількість фразеологізмів виникла зі словосполучень на позначення вчинків людей у різних життєвих ситуаціях, родинних стосунків.

 Бесіда

  • Як ви вважаєте, чи є прислів’я та приказки різновидом фразеологізмів?
  • Що ми називаємо прислів’ям?
  • Що таке приказки? (Слайди 5 - 11)

1. Робота з підручником (С.45, 47). Прочитати теоретичний матеріал, порівняти його з відомостями з презентації.

    V. Систематизація і узагальнення вивченого

     1.Робота біля дошки

Записати речення, визначити джерела фразеологізмів, пояснити їхнє лексичне значення і синтаксичну роль.

         1. Добрий розум робить легким будь-який спосіб  життя

            (Г.С.Сковорода).

         2. Розв’язати цей гордіїв вузол Грицьку було не під силу.

          3.Дмитро вважав, що спіймав за хвіст жар-птицю, але дуже скоро зрозумів, що помилився з висновками.

        4. Дерево міцне корінням, а людина – друзями.

   2. Гра «Хто швидше ?» (Слайд 12)

   3. Робота в групах. Користуючись фразеологічним словником, додатком Google,

          до поданих фразеологізмів дібрати :

І група – синоніми,

ІІ група – антоніми,

ІІІ група – пояснити лексичне значення. (Слайд 13)

Фізкультхвилинка  «Якщо друзі усміхаються тобі»     https://youtu.be/Ofr_NZkInoM

   4. Самостійна робота

Виконати вправу 123 письмово (Відновити з поданих слів прислів’я та приказки, підкреслити антоніми).

   5.Творча робота

 Дібрати прислів’я та приказки про дружбу. Усно скласти розповідь на тему «Як будемо в дружбі жити – нас нікому не зломити», використовуючи дібрані прислів’я та приказки.

   6. Робота в парах

Закінчити прислів’я (усно).

Людина без друзів, що …

Сім раз відмір, …

Не кажи гоп, …

Вік живи - …

Не краса красить, а …

Здобудеш освіту - …

Старий вірний друг - …

  V. Рефлексія. Мікрофон

- Що найбільше запам’яталося на уроці?

- Який із запропонованих видів роботи був для вас найцікавішим?

- Що нового дізналися?

- Які враження від уроку?

  VІ. Оцінювання. Домашнє завдання (Слайд 14)

1.Параграф 12,13 ст. 45, 47 вивчити правила.

2.Виконати тестові завдання за посиланням.

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=2325669

3. Написати есе «Дерево міцне корінням, а людина  - друзями».

4. Намалювати комікси до фразеологізмів (за бажанням)

 

 

 

 

 

 

Література

  1. Словник фразеологізмів української мови. – В.М.Білоножко.- К.: Наукова думка, 2003. – 788с.
  2. Застосування інтерактивних технологій на уроках української мови.-В.І.Щербина.- Х.:Основа, 2005.-196с.
  3. Реалізація принципу наступності у процесі вивчення лексики і фразеології.- Н.Янчук./ Українська мова і література в школі. – 2007.№5.-с. 28-32.
  4. Українська мова 6 клас. Розробки уроків.- укладання Р.Ф.Орищин, Л.В.Залюбовська. – Тернопіль, 2019. – 355с.
  5. Інтернет ресурси із сайтів «На Урок», «Всеосвіта» та ін.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
9 березня 2023
Переглядів
400
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку