Узагальнення та систематизація вивченого з «Лексикології»

Про матеріал
Матеріал дає можливість повторити, закріпити, поглибити знання учнів із розділу «Лексикологія», узагальнити засвоєний мовний матеріал; формувати вміння швидко орієнтуватися в запропонованій ситуації; розвивати в учнів пам'ять, логічне та критичне мислення; виховувати наполегливість у здобутті знань, інтерес до вивчення рідної мови.
Перегляд файлу

Конспект уроку  української мови для 6 класу

 

Тема: Узагальнення та систематизація вивченого з «Лексикології»

Мета: повторити, закріпити, поглибити знання учнів із розділу  «Лексикологія», узагальнити засвоєний мовний матеріал; формувати вміння швидко орієнтуватися в запропонованій   ситуації;

          розвивати в учнів пам'ять, логічне та критичне мислення;

          виховувати наполегливість у здобутті знань, інтерес   до вивчення рідної мови.

Очікувані результати: учні знають основні поняття з лексикології,

розрізняють лексику з точки зору її походження, уживання та функціонування.

Обладнання: дидактичний матеріал, мультимедійна дошка, ноутбук, підручники.

Хід уроку

І. Організація класу

ІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів

 Епіграф:

                              Слова, слова…

                                       Вони в собі всі різні:

                                       Тривожні й тихі, радісні й сумні,

                                       Є терпеливі, є жорстокі й грізні,

                                       Лукаві й чесні, мудрі і смішні…

(М. Ткач)

Учитель. Сьогодні на уроці ми будемо подорожувати чарівною країною, у якій живуть слова, щоб удосконалити й систематизувати знання з теми «Лексикологія».         

 Девіз уроку – слова О. Авраменка: «Шануйте себе, дбаючи про чистоту своєї мови».

Слайд № 1

Узагальнення та систематизація вивченого з розділу «Лексикологія»

 

Синоніми      Омоніми        Антоніми       Однозначні слова

 

                                                                                    Багатозначні слова Власнеукраїнські слова     Загальновживані слова         

                                                                                           Діалектизми

                                                                                    Запозичені слова   Застарілі                                            Професіоналізми

                         слова          Неологізми     

                                                                                     

Однозначні        Багатозначні       Слова з прямим значенням

    слова                  слова        Слова з переносним значенням

                                       

 

ІІІ. Основний зміст уроку

 

Учитель.  Перша станція, на яку ми завітаємо – «Асоціативна». Створіть асоціативну схему до поданого слова.

 

Слайд №2

 

 

 Слайд № 3

 

Учитель. Ви знаєте, що лексика української мови формувалася протягом багатьох  століть не ізольовано від інших мов. Тому в її складі є власне українські слова й запозичені. На станції «Походження» ми здійснимо розподіл даних слів.

 

Слайд № 4

Розподіліть слова у два стовпчики: власне українські та запозичені.

Мрія, лелека, філолог, багаття, біологія, фініш, тріумф, кішка, гречка, телевізор, голова, мати, козак, аерозоль, вареник, інтервал, сніданок, афіша.

 

Слайд № 5

Власне українські                                                Запозичені

Мрія                                                                        Філолог

лелека                                                                      біологія

багаття                                                                  фініш

кішка                                                                        тріумф

гречка                                                                      телевізор

мати                                                                        аерозоль

вареник                                                                    інтервал

сніданок                                                                   афіша

 

Учитель. Лексика будь-якої мови перебуває у стані безперервних змін: деякі слова виходять із активного вжитку, інші – з'являються. Отже, наступна станція «Історична».

 

Слайд № 6

Із даних речень виписати застарілі та нові слова, розподіливши їх у три стовпчики: архаїзми, історизми, неологізми.

Ми відвідали супермаркет. Як лицедій, міняє маски час. Групами йшли спудеї. Гриць одягнув жупан. Хлопці спілкувалися по скайпу. Ми переглянули відеокліп. У музеї увагу відвідувачів привернула кольчуга. Дзиґарі неквапно відбили вісім ударів. Війт стояв біля вікна.

 

Слайд № 7                                                                                                            Архаїзми                                   Історизми                              Неологізми                                        Жупан                                        Лицедій                                  Супермаркет                                       кольчуга                                     спудеї                                     скайп                                    війт                                           дзиґарі                                    відеокліп

 

Учитель. Назву наступної станції ви прочитаєте у виділеному рядку, якщо правильно виконаєте завдання.

Слайд № 8 До даних діалектичних слів дібрати літературні відповідники. По вертикалі:  1. Стрий.  2. Когут.  3. Файно.  4. Лакітки.  5. Плай.  6. Неньо. 

7. Чічка, 8. Легінь. 9. Ґазда.   

По горизонталі: 1. Назва станції.

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

6

 

 

7

 

5

 

 

 

2

3

 

 

 

8

 

1

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд № 9

 

 

 

 

 

 

 

 

о

с

а

п

т

в

о

2п

т

ь

і

д

і

а

е

к

т

н

а

я

в

р

а

ж

о

к

а

р

д

е

н

с

к

 

а

к

 

ь

н

о

о

а

 

 

к

ь

 

щ

 

о

 

і

 

 

Слайд № 10

 Укладіть словничок лікаря із десяти слів.

 

Слайд № 11

 Компрес, хірургія, стетоскоп, аспірин, рецепт, ін'єкція, ангіна, термометр, пігулка, бинт.

 

Учитель. На станції «Багатозначна» вам треба довести, що слово робота має не одне значення.

 

Слайд № 12

Мама пішла на роботу. Контрольну роботу Іванко написав найкраще.

 

Учитель. А тепер ми завітаємо на станцію «Редактор».

 

 

Слайд № 13

Відредагуйте дані речення.

Мені невдобно в тебе просити. Хто сьогодні діжурний? Який вкусний пиріг! Ми всі ходимо з мобілками. Я ніяк не міг допетрати.

 

Слайд № 14

Мені незручно в тебе просити. Хто сьогодні черговий? Який смачний пиріг! Ми всі ходимо з мобільними телефонами. Я ніяк не міг зрозуміти.

 

ІV. Підбиття підсумків уроку

Учитель. Ось і добігла кінця наша подорож. Ми систематизували та узагальнили свої знання з розділу «Лексикологія» і вкотре переконалися, яку велику силу має слово. В одній із легенд говориться: «Слово, воно що яблуко: з одного боку зелене, з іншого боку червоне, тільки вмій його повертати».

Як ви розумієте ці слова?

Орієнтована відповідь: Треба вчитися володіти словом. Кожна людина повинна вміти користуватися багатством рідної мови, її різнобарв'ям.

 

V. Оцінювання

 

VІ. Домашнє завдання та інструктаж  до його виконання

Виконати вправу 118 (обов'язково) та 117 (за бажанням).

 

VІІ. Інтерактивна вправа «Кольорова рефлексія»

Зобразіть кольором почуття, які виникли у вас під час роботи на уроці. 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                      

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
10 березня 2023
Переглядів
209
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку