Тема: Загальне поняття про іменник (питання, значення, роль та зв’язок з іншими словами в реченні). Іменники, що означають назви істот та назви неістот.
Мета: формування предметних компетентностей:
розвиток творчих здібностей, самостійності, уяви, самостійності, спостережливості.
сприяти дотриманню норм культурної поведінки.
Засоби: опорні схеми,картки зі словами, ТЗН.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку:
I. Організація класу. Актуалізація учнів до навчальної роботи
І. Організаційний момент
1. А ранок надзвичайний! Просто синій…
Так гарно, хоч і холодно-зима!
На всіх деревах білий-білий іній,
Тут мова йшла до НАС і не сама…
Слайд 1(посилання: https://novashkola.ua/3-klas/ukrainsk...)
І в нього знову труднощі у вивченні української мови.
Допоможемо йому все з’ясувати і зрозуміти?
- Мову будемо вивчати,
Суржику допомагати.
Треба сісти рівно й гарно.
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.
2.Аутотренінг ( які ми на уроці?).
У – уважні,
Р – розумні,
О – оперативні,
К – кмітливі.
- Допоможіть, будь ласка, Суржику відновити вірш.
(Уроці, мову, слово)
Молодці, прочитає вірш…
- Ну уроці рідну мову
Зараз будемо вивчати.
Розберемо кожне слово,
Щоб її нам краще знати.
-Молодці. У нас добрий початок і я сподіваюсь, що ми з вами виконаємо багато цікавих завдань .
-А щоб Суржик краще зрозумів, яку частину мови ми будемо сьогодні досліджувати, розгадаємо кросворд.
(Кросворд)
|
|
|
|
|
1. |
Б |
І |
Л |
К |
А |
|
|
|
|
2. |
Т |
У |
М |
А |
Н |
|
|
|
|
3. |
В |
І |
Т |
Е |
Р |
|
|
|
4. |
С |
Н |
І |
Ж |
И |
Н |
К |
А |
|
|
|
|
5. |
О |
С |
І |
Н |
Ь |
|
|
|
|
|
|
|
6. |
З |
И |
М |
А |
|
7. |
Б |
У |
Р |
У |
Л |
Ь |
К |
А |
|
|
«От така ширина !» ( Зима )
7. Що росте догори коренем ? ( Бурулька )
- Яке утворилося слово ? (Іменник)
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні на уроці ми починаємо досліджувати тему «Іменник» .
Будемо вчитися розпізнавати іменники за їх істотними ознаками, розрізняти назви істот і неістот, вчитись
Слайд 2(посилання https://novashkola.ua/3-klas/ukrainsk...)
-Знову Суржик потребує вашої допомоги.
-Уважно подивіться.
Які питаня ми поставимо до слів?
Шоколад, дідусь, хліб, парасолька, дощ, бджола.
ІІІ. Сприймання і засвоєння навчального матеріалу
1. КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
-Діти, перевіряючи ваші зошити ,я звернула увагу на те, що деякі учні роблять помилки при написанні та поєднанні літер. Розгорніть зошити,запишіть дату і вид роботи. Зверніть увагу на завдання для каліграфічного письма .
Зз зз зи зм ма им
-Яке слово можна утворити з цих буквосполучень ? ( Зима )
-А що означає слово зима ?
-До якої частини мови відноситься слово зима?
2. РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ
А) Виконання вправи 276
-Запишіть слова у два стовпчики: у перший-іменники, які відповідають на питання хто?, у другий - іменники, які відповідають на питання що?
Б) Ознайомлення з правилом
-Прочитайте правило.
-Чому в українській мові найбільше іменників?
-Бо іменники є назвами предметів.
-Але іменники називають не тільки конкретні предмети. Ще вони називають пори року, місяці, дні тижня.
-Які нові слова ви знайшли? ( Назви істот та назви неістот)
-Як луна питання: « Хто ти?»
Це є назвою істоти.
-Ну а як питання: « Що?»
Це є назва неістот.
-Молодці!
В) РОЗПОДІЛЬНИЙ ДИКТАНТ
-Хлопчики записують іменники, що є назвами істот (хто?),
а дівчатка - іменники, що є назвами неістот (що?).
Суниця, ведмідь, черешня , голуб, кукурудза, метелик, мама, середа, дитина, рік.
-Зачитаємо відповіді.
- Молодці, ви же навчилися розподіляти іменники назви істот та назви неістот.
Г) ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
(посилання: Морозець. Дитяча пісня. Українські пісні для дітей. Виконання: Алла Мігай. Morozec. Little frost. Ukrainian children song by Alla Mihay. ТЕКСТ ПІСНІ / Lyrics in Ukrainian:)
В) РОБОТА В ГРУПАХ
Виконання вправи 277
- Прочитайте слова:
І група знаходить назви людей.
ІІ група знаходить назви тварин.
ІІІ група знаходить назви рослин.
- Читаєте пошепки, допомагайте друзям знайти іменники і оберіть, хто буде записувати на аркуш.
- Прочитайте відповіді.
- Молодці.
- Складіть і запишіть з одним іменником речення.
Підкресліть іменники.
На яке питання вони віповідають?
Це назва істот чи неістот?
Г) ГРА «ОЖИВИ ІМЕННИК»
Трактор, банк, ліс, кухня, школа, будинок.
- Хто керує трактором?
- Хто працює в банку?
- Хто охороняє ліс?
- Хто працює на кухні?
- Хто навчається в школі?
- Хто будує будинки?
Д) ГРА «ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА»
-Коли чуємо назву істот, пінімаємо руку вгору.
-Коли чуємо назви неістот, стаємо на одну ногу.
Апельсин, бабуся, веселка, дитина, зима, зайчик, січень, учні, урок, люди.
ІV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Гра «Мікрофон»
-Сьогодні я з’ясувала, що іменники-назви істот відповідають на питання хто?
-Сьогодні я з’ясувала, що іменники - назви неістот відповідають на питання що?
-Я зрозумів, що слово зима - це назва неістоти, бо називає пору року.
-Я зрозумів, що слово синичка – це назва істоти, бо називає пташку.
-Я застосовую іменники в мовленні, щоб ми могли спілкуватись і розуміти один одного.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 278
Виписати з вірша іменники за групами: назви істот та неістот.
Суржику допомагали зробити наше мовлення багатим і зрозумілим!
Мені сподобалось…