Урок розроблено і проведено в 4-А класі в рамках атестації. В розробці використані різні види роботи: робота в групах, словниковий диктант "орфографічні вітрила", вправи "Мозковий штурм" та "Коло друзів", робота довідкового бюро, гра "Впізнай мене"
Закінчення іменників жіночого роду на -а (-я)
в орудному відмінку однини.
Досліджувати означає
виясняти, пізнавати, розглядати, знайомитись
|
|||
|
|||
|
|||
Закінчується на твердий приголосний [ - ]
|
Закінчується на м’який приголосний [ = ] |
Закінчується на [й’]
|
Закінчується на [ж], [ч], [ш] |
3) Заповни алгоритм правопису відмінкових закінчень іменників жіночого роду із закінченнями -а, -я у орудному відмінку однини.
|
|
|||
|
|||
|
|||
Закінчується на твердий приголосний [ - ]
|
Закінчується на м’який приголосний [ = ] |
Закінчується на [й’]
|
Закінчується на [ж], [ч], [ш] |
3) Заповни алгоритм правопису відмінкових закінчень іменників жіночого роду із закінченнями -а, -я у орудному відмінку однини.
|
Тема: Закінчення іменників жіночого роду на -а (-я) в орудному відмінку однини
Мета: ознайомити учнів з особливостями закінчень іменників жіночого роду
на -а (-я) в орудному відмінку однини; виробити вміння правильно писати закінчення іменників жіночого роду в орудному відмінку за допомогою засвоєного правила; розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати мовні явища, розвивати спостережливість, зв’язне мовлення учнів, інтерес до вивчення мови, вміння виділяти істотні ознаки, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; формувати навички самоосвітньої діяльності, виховувати спостережливість, любов до творчості Т. Г. Шевченка
Обладнання: таблиця – опора, роздатковий матеріал (завдання - інструкції), презентація, калина, портрет Т. Г. Шевченка, виставка книг.
Хід уроку
І. Організація класу
Створення емоційного позитивного настрою.
- Сьогодні у нас не просто урок української мови. Ми будемо працювати у творчій дослідницькій лабораторії. Ви спробуєте себе у ролі юних дослідників української мови. Отже, у нас сьогодні урок-дослідження.
- Для гарної роботи, потрібно дещо пригадати.
ІІ Актуалізація опорних знань учнів
І починаємо завжди з повторення
Що ми вибираємо для повторення?
(Те, що нам необхідне для подальшої роботи)
Отже, сьогодні на уроці ми будемо працювати з орудним відмінком. Він допоможе нам дізнатися про особливості відмінювання іменників жіночого роду із закінченням -а, (-я) в однині, щоб не припускатися помилок.
Матеріал для уроку я підібрала з творів дуже відомої людини, з творчістю якої ми знайомилися на уроках читання. Хто це, ви дізнаєтеся, коли запишете каліграфічну хвилинку.
На дошці закритій
Г Т Ш Та ар ра ас
Т. Г. Шевченко був добрий за вдач…
III. Вивчення нового матеріалу
Чи потрібно повторити правила роботи в групі?
У кожної групи є картка-інструкція.
Проаналізуйте відмінкові закінчення іменників жіночого роду із закінченнями -а, -я у називному та орудному відмінку однини.
Завдання – інструкція
1) Визначити основу іменника |
|||
2)Зробити транскрипцію |
|||
|
|||
Закінчується на твердий приголосний [ - ] |
Закінчується на м’який приголосний [ = ] |
Закінчується на [й’] |
Закінчується на [ж], [ч], [ш] |
3) Заповни алгоритм правопису відмінкових закінчень іменників жіночого роду із закінченнями -а, -я у орудному відмінку однини. |
Фізкультхвилинка
Учні в зошит записують слова, які досліджувала інша група.
У яких груп закінчення іменників орудному відміну однакові? Об’єднаємо їх в одну групу.
І зробимо висновок з наших досліджень. Слайд. 1
Самооцінка роботи групи.
Де ми можемо перевірити правильність наших висновків? С.67 підручника
Повернемося до нашої каліграфічної хвилинки
Яке закінчення запишемо?
А чи добре ви засвоїли тему уроку покаже вправа «Орфографічні вітрила»
Я читатиму уривки з творів Тараса Шевченка, а ви будете виписувати тільки іменники жіночого роду в орудному відмінку.
Тече вода із-за гаю
Та по-під горою;
Хлюпощуться качаточка
Поміж осокою.
І яр, і поле, і тополі,
і над криницею верба
Нагнулася, як та журба…
А той кишенею трясе,
Виймає гроші і не лічить,
Неначе старцеві дає.
А надто той, що дивиться
На людей душею, -
Пекло йому на сім світі…
Дивлюсь, у темному садочку,
Під вишнею у холодочку
Моя єдиная сестра.
Попрощалось ясне сонце
З чорною землею.
Виступає круглий місяць
З сестрою зорею.
Буде легше в глухім полі
Сироті лежати.
Буде над ним його мила
Калиною стояти.
Перевіримо. Слайд 2.
А що ж до калини – то це частинка рідної землі. Цей кущ мав рости біля криниці, на кожній козацькій могилі. Він також порівнюється з дівчиною, що схилилася над могилою свого нареченного. Т. Шевченкоу своїх творах використав слово «калина» 365 разів.
Чиї вітрила залишилися цілими? Молодці. Ви отримуєте за цю вправу 11.
Хто мав одну пробоїну? Ви отримуєте за цю вправу 9 Дві? Ви отримуєте за цю вправу 8. Що вам треба зробити ? (Ще раз опрацювати правило.)
V. Домашнє завдання.
С. 67, правило,
За вибором:
VІ. Підсумок уроку.
Коло друзів
Який ви гарний клас. Хоч матеріал був складним, ви намагалися все зрозуміти.
Виберіть слова, які найбільше підходять до нашого сьогоднішнього уроку. (оплесками)
Цікавий, веселий, незвичайний, пізнавальний, червоний, смішний, малий, чудовий, мудрий, успішний.
Які форми роботи вам сподобалися?
Що зробили б по-іншому?
Поетична хвилинка
Хай іменник візьме —ею
за потребою своєю.
Отже, груш... смачнішою,
А задач... складнішою,
Ну, а вдач... ледачою,
Як і каш... гарячою.
Гра «Зрозумій мене» Відгадайте загадку з бабусиної скрині.
слово |
транскрипція |
О.в. |
|
вишня |
|
вишнею |
|
куля |
|
кулею |
|
[ ] [ ] |
|||
слово |
транскрипція |
О.в. |
|
межа |
|
межею |
|
вежа |
|
вежею |
|
[ ] [ ] |
|||
слово |
транскрипція |
О.в. |
|
вдача |
|
вдачею |
|
задача |
|
задачею |
|
[ ] [ ] |
|||
слово |
транскрипція |
О.в. |
|
душа |
|
душею |
|
груша |
|
грушею |
|
[ ] [ ] |
|||
слово |
транскрипція |
О.в. |
|
верба |
|
вербою |
|
мова |
|
мовою |
|
[ ] [ ] |
|||
слово |
транскрипція |
О.в. |
|
мрія |
|
мрією |
|
надія |
|
надією |
|
[ ] [ ] |
|||