Урок за темою "Голоса Лондона".

Про матеріал

План-конспект уроку для 7 класу(3-ий рік навчання) за темою Визначні місця Лондона,підтема Голоса Лондона.Мета уроку-поглибити знання учнів про відомих людей Великобританії та визначні місця Лондона,активізувати та закріпити вживання лексичного матеріалу в мовленні учнів,розвиток видів мовленнєвої діяльності,практикувати учнів у вживанні минулого простого часу.


Перегляд файлу

Клас:7-A(3-ий рік навчання)

                                                                Урок № 37

 

Тема: Визначні місця Лондона.

Підтема: Голоса Лондона.     

 

Цілі: практичні: 1)активізувати та закріпити вживання лексичного матеріалу в мовленні учнів;

2) поглибити знання учнів про відомих людей Великобританії та визначні місця Лондона;

3) навчати діалогічному та монологічному мовленні за темою;

4) розвивати навички аудіювання;

5)розвивати вміння читати і розуміти текст, використовуючи мовну здогадку з опорою на контекст;

6) практикувати у вживанні Past Simple,неправильних дієслів;

7) практикувати учнів ставити питання спеціального типу у минулому простому часі.

розвиваючі:1) розвивати вміння сприймати інформацію на слух та виконання після текстових завдань;

2) розвивати творчу увагу;

3) розвивати готовність учнів до участі в іншомовному мовленні, до подальшої самоосвіти в оволодінні іноземною мовою;

4) розвивати пізнавальну активність

виховні: 1) почуття поваги до пам’яток культури в пізнанні світової культури;

2) виховувати культуру спілкування і колективної співпраці;

3) виховувати толерантність, активність, доброзичливість;

4) розширити кругозір учнів з історії Великобританії.

 

Обладнання: зошити, підручникАнглійська мова 7 клас Пахомова Т.Г., Методика, Киев,2015, презентація, картки для індивідуальної та групової роботи, відеозапис про Шекспира( https://learnenglishkids.britishcouncil.org), мультимедійна дошка, портрети відомих людей Великобританії, роздатковий матеріал.

 

Тип уроку: узагальнюючий.                                                        

 

                                                       Хід уроку.

 

І. Початок уроку.

1.Організаційний момент. Повідомлення теми, цілі й завдань уроку.

 Т-Good day boys and girls! I’m glad to see you. Look at the blackboard. The topic of our lesson is “Voices of London”. We’ll get to know some facts about famous people who lived in the past and lives in Great Britain now.

 

2. Привітання (структура Team Cheer).Введення в іншомовну атмосферу.

Today we are going to work in groups. Do you like working in groups? Now it’s Team Cheer. Let’s greet each other. Give High Five. First shoulder partners, then face partners, diagonal partners. Hold your hands.You should complete our motto. Well, are you ready? Let’s start!

The motto of our classroom is……

When you

Enter this

Little room

Consider yourself

One of the special of 

Members who……

 

-Enjoys working and learning together (pupils say altogether).

 

3.Мовленнєва зарядка (структура Teambuilding).

Well, every team chooses your leader. Ready? Who is the leader of your team? OK. Every group has a sheet of paper. Fold like an airplane or a triangle. The leader must ask to everyone: Why would you like to visit London? If you agree with your partner, you would like to visit London for the same reason as your partner, you’ll show this gesture “like”. If you disagree you’ll show the gesture “dislike”. Please write in the left corner- 1(it means one of us would you like to visit London because he wants to……), in the right-2(it means two of us), in the middle –the word everybody (all agree),below-3(it means three of us) and team’s slogan. The team’s slogan contains answers which everybody says.

Do you understand me? OK .Look at the slide 3 from a presentation.

I would like to visit London because I want……..

-to make new friends;

-to visit places of interests;

-to see the royal family;

-to do the shopping;

-to see famous people;

-to communicate with native speakers;

-to speak (practice) English;  

 

To sum up.

The leader of your teams says: one (two, three) of us would like to visit London because… Everybody would like to visit London because…..Our team’s slogan is…….

-Visit and enjoy!

-A magic London!

-Famous city-famous people.

-London is a heart of England.

-Famous city-famous sights.

 

II.Основна частина уроку

1.Перевірка домашнього завдання.Розвиток діалогічного мовлення.

Now please close your eyes and imagine you are in London. Open your eyes. Welcome to London!

 Your homework was acting the dialogues. The main question of these dialogues is how can I get to……? Now let’s check. Act the dialogues near the blackboard.

 

Dialogue 1

-Excuse me; is the London Eye near here?

-Yes, it is. You go straight on. Turn right. Go over the bridge. Then it’s on your left. You can’t miss it.

_Thank you. Let’s go!

Dialogue 2

-Excuse me. Can you tell me how do I get to the Tower of London, please?

-Take the bus.

-Where is the nearest bus stop?

-Take the first turning on the left, then the second turning on the right.

-Thank you.

Dialogue 3

-Excuse me. I’m looking for Dover Street.

-Dover Street? It’s not far from here. Go down there. Then there is a post-office. After the post-office turn left-that’s Stafford Street. Dover Street is at the end of Stafford Street.

-Thanks.

-You are welcome.

Dialogue 4

-Let’s get the tube to the train station. Have you got the tube map?

-Yes, I have. We’re here and the train station is here.

-Ok. Come on. Let’s go Madame Tussauds museum.

-Where is it?

-It’s on Marylebone Road, just one minute walk from Baker Street underground station.

Thanks a lot. Well done.

 

2.Активізація навичок монологічного мовлення.

What is Madame Tussauds famous for? Nowadays Madame Tussauds museum is very popular in London. You have the text about famous people. Skim over the text and guess: who is this famous person? Ready? What is the text about? (Elizabeth 2, David Beckham, William Shakespeare).

Imagine you are in the Madame Tussauds museum. Who wants represent Elizabeth2, David Beckham, William? There are some things belonging to these people (crown, fan, quill ink pen, ball).

 P1-I’m Elizabeth 2 the Queen of Great Britain. I was born in Windsor on 21 April 1926. My full name is Elizabeth-Mary-Alexander Windsor. I am married Prince Philip. I’m crowned in Westminster Abbey on 2 June 1953. I have got four children. I have five official residences in Britain; Buckingham Palace and Windsor among them. Now I play an important role in my country. I travel a lot.

P2-I am an English football player who has played for Manchester United and Real Madrid. When I helped the youth team to win several trophies and made my first team debut in 1995. I helped my team achieve success in my eleven seasons. I won many trophies with Manchester United, including the Champions League, and won a league title with Real Madrid. I am captain of my club and country. My home is Webley Stadium. It’s the famous stadium in the world. It’s a heart of football.

P3-I’m a famous English poet and playwright William Shakespeare. I’m an actor too and work at the Globe Theatre. I wrote comedies, tragedies, sonnets. My famous works are A Midsummer Night’s Dream, Romeo and Juliet, Henry V, Hamlet. I love English and invented a lot of new words and expressions.

3.Тренування учнів в аудіюванні (структура Simultaneous Rally Table).

a). Перегляд фільму про Шекспира.

-You should watch and listen the story about William Shakspeare. Then do the task according to the text. Ready? Look at the slide 6.

b). Перевірка розуміння змісту побаченого (письмове завдання, структура Simultaneous Rally Table).

You have cards. Put sentences in correct order. Exchange your cards and check. Look at the slide 7/8. Read, translate and correct your mistakes.

Card

1. William Shakespeare was born in 1564 in Stratford-upon-Avon, in England.

2.William left school when he was 14 or 15.

3.Three years later he married Anne Hathaway and they had three children.

4.Sometime before 1590 he left Stratford and went to London.

5.He worked in London as an actor and then started writing plays. 

6.He helped build a new theatre called The Globe, which opened in 1599.

7.He wrote at least 38 plays, and was rich and famous.

8.He died when he was 52 on 23 April 1616.

 

4.Фізхвилинка.

Let’s have a rest. Let’s do SIGNATURE. Listen to music and write the word “London” using your head, left hand, right foot. Good job!

5.Тренування учнів у читанні.

1)Етап підготовки до читання.

Do you know the story about gunpowder plot and its leader Guy Fawkes? You have some pictures and your task is complete the story about the important event of the history of Great Britain.

2)Етап читання.

 

3)Етап перевірки розуміння змісту тексту.

 Go to the blackboard and put the pictures in correct order. Who wants to be volunteer? In the text find English equivalents.

1.В ноябре 1605 году католик по имени Гай Фокс и его друзья попытались убить протестанта короля Джеймса I.

2.Они хотели взорвать здания парламента вместе с королем и министрами.

3.Король был проинформирован о заговоре и послал солдат в подвал.

4.Таким образом, король был спасен и он приказал, чтобы люди зажигали костры и фейерверки.

5.Вечером куклы сжигают на кострах, люди смотрят на фейерверки и едят картофель в мундире, сосиски и глазированные яблоки.

 

6.Розвиток навичок писемного мовлення. Повторення вживання неправильних дієслів(структура Round Table).

Revise grammar material. Find irregular verbs and write down 3 forms in a sheet of paper in chain.Go to the blackboard.

(Blow up, send, take, be, make, buy, burn, eat, put)

7.Закріплення граматичного матеріалу:будова спеціальних запитань у Past Simple (структура Round Table).

Thanks. Well done. Look at the slide 9. There is a sentence. Read, translate and make up the questions to each part of the sentence. Use question words: Who, When, Where, What, Why. Look at the slide 10.

1. In the 11th century William the Conqueror built the Tower on the river Thames to protect the city of London.

-Who built the Tower on the river Thames to protect the city of London?

-What did William the Conqueror build on the river Thames to protect the city of London?

-Where did William the Conqueror build the Tower?

-Why did William the Conqueror build on the river Thames?

-When did William the Conqueror build the Tower on the river Thames to protect the city of London?

8.Закріплення лексичного матеріалу(структура Take off-Touch Down).

You should stand up if you agree with the statement. And if you disagree, you should sit down.

1.London stands on the river Avon.

2.The West End is the richest part of London.

3.One of the symbol of London is double-decker.

4.Great Fire of London was in 1686.

5.The Royal’s family London home is Buckingham Palace.

6. William Conqueror built the Tower in the 11th century.

7.David Beckham is an American player.

8.Big Ben is the name of the tower.

9.Queen Elizabeth 2 has got 4 children.

 

III.Заключна частина уроку.

1.Домашнє завдання.

You’ve worked hard today. Your marks are excellent. Look at the blackboard. There is your home task for next lesson.You should revise irregular verbs.

2. Підведення підсумків.

Thanks. At the end of our lesson think about what activities do you like most of all? Are you good in speaking, reading, listening, writing or teambuilding? Choose one activity and put a sticker where you think. Most stickers are in…….. The lesson is over. Good-bye!

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (3-й рік навчання) 7 клас (Пахомова Т.Г., Бондар Т.І.)
Додано
5 лютого 2019
Переглядів
1074
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку