Урок за темою "Основні види запобіжників електромережі квартири ."

Про матеріал
Тема уроку є однією з найважливіших при роботі над проектом "Конструктор квартирної електромережі" для учнів 8-х класів.
Перегляд файлу

ПЛАН – КОНСПЕКТ УРОКУ

вчителя  трудового  навчання  та  креслення

Полтавської гімназії №33 Полтавської міської ради

МІЩЕНКО  СЕРГІЯ  МИКОЛАЙОВИЧА

Дата:  ___________                                                                    Клас:  8

Проект: конструктор квартирної електромережі.

Основна технологія:  конструювання елементів електромережі квартири або окремої кімнати.

Мета проекту:

  • надати учням  теоретичні знання щодо будови та принципу дії основних елементів електромережі для вільного володіння при складанні схем та у побуті;
  • навчити відрізняти елементи мережі по принципу дії та класифікувати їх по видах.

Тема уроку. 

Основні види запобіжників електромережі квартири.

Час: 45 хв.

Мета уроку:

  • навчити відрізняти засоби захисту (електрозапобіжники) від інших приборів електромережі, відрізняти один від одного по принципу дії, вільно володіти їх назвою та обирати для схем електромереж;
  • розвивати в учнів пам’ять та візуалізацію основних електричних приладів по схемам проекту;
  • виховувати культуру дотримання правил безпеки при поводженні з електроприладами в побуті.

Об’єкт навчальної праці:  елементи електромережі квартири або кімнати, зокрема запобіжники.

Обладнання:  наочний матеріал елементів електромережі квартири;

                           мультимедійне  обладнання (проектор);

                           роздатковий дидактичний матеріал (таблиця 1,схема  2)

Тип уроку: засвоєння нових знань.

 

Очікувані результати:

  • учень знає про електричний струм, його переваги та основні загрози;
  • знає, визначає види запобіжників квартирної електромережі, відрізняє їх за принципом дії;
  • знає як при необхідності замінити або включити запобіжник, який спрацював у квартирі;
  • знає основні вимоги безпеки життєдіяльності при роботі з електричними приборами.

ХІД УРОКУ.

І.   Актуалізація опорних знань.  (10 хв.)

  • Робота в групах (учні розподілені на групи по 3-4 учня. Отримують по 2-3 запитання на картках і готують відповіді).
  • Бліц – опитування:
  • Що таке електричний струм?
  • Види електричного струму.
  • Чим відрізняється постійний струм від перемінного?
  • Основні джерела електричного струму.
  • Основні елементи квартирної електромережі.
  • Види електропроводів та шнурів.
  • Як відбувається монтаж електропроводів, їх місцезнаходження в квартирі.
  • Чим відрізняється  шнур від проводу?
  • Що таке розгалужувальна коробка, як та для чого застосовують в квартирній електромережі ?
  • Зображення основних елементів електромережі на схемах.

ІІ.  Новий матеріал.  (25 хв.)

  1.  Запобіжник, основні його види:
  •  Корковий
  • Автоматичний
  • Автомат
  • Пристрій захисного відключення  (ПЗВ)
  • Пристрій запобігання стрибкам напруги в мережі (Бар’єр)
  1.  Розглянемо їх за принципом дії та визначимо їх переваги та недоліки.

Завдання  будь-якого запобіжника – вимкнути електромережу в разі виникнення декількох загроз:  короткого замкнення,  нагріву шнурів або проводів,  згоранню електроприборів.

Щоб зрозуміти призначення запобіжника, розглянемо потік води в трубі. Якщо тиск перебільшено, вода протече через слабке місце, скажімо тріщина в трубі або слабкий кран. За таким же принципом виникає надлишок енергії при короткому замкненні.

І слабким місцем в цьому випадку бувають електроприбори, які виходять зі строю. Для запобігання виходу зі строю приборів і використовують запобіжники.

 

Таблиця 1. (проекція на екран  або роздається учням)

Вид запобіжника

Принцип дії

Переваги

Недоліки

Корковий

(мал.1)

Тонкий провід у фарфоровій колбі.

Струм певної величини.

Дешевий

Ненадійний.

Небезпечний.

Заміна потребує зусиль.

Автоматичний

Теплове реле, спрацьовує від нагріву мережі.

Включається натиском важеля.

Недорогий.

Простий у використанні.

Потрібен час для охолодження реле.

Підгорають контакти.

Автомат

(мал.2)

Біметалева пластина.

Спрацьовує при перевантаженні та коротких замкненнях.

Зручний у використанні.

Спрацьовує у діапазоні, вказаному на ньому.

Дорогий у закупівлі.

Потребує спеціального місця для встановлення

(Дін рейка).

ПЗВ (пристрій захисного відключення)

(мал.3)

Відключення електромережі, коли з’являється витік електричного струму через пошкодження ізоляції та ураження людини струмом.

Спрацьовує негайно при ураженні струмом людини.

 

«Бар’єр» (пристрій запобігання стрибкам напруги)

(мал.4)

Запобігає виходу з ладу усіх електроприладів при нестабільності напруги.

Спрацьовує при верхньому значенні – 245 В та

нижньому – 150 В

 

 

Проекція  на  дошку  (мал.1,  2,  3,  4,  5)

C:\Users\ZavNach\Desktop\Корковий (2).jpg C:\Users\ZavNach\Desktop\Автомат.jpgC:\Users\ZavNach\Desktop\Корковий (1).jpg
 

 

 

C:\Users\ZavNach\Desktop\Бар'єр.jpgC:\Users\ZavNach\Desktop\ПЗВ.jpg
 

  •  Демонстрація вчителем:
  1.  принципу роботи «Бар’єра»
  2. практично на приборі встановлену верхню межу-250В, нижню-150В
  3. затримку включення - 1 хв.

             Вчитель  знайомить  учнів з тим, що для деяких електроприладів  затримка  може = 5 хв. Зокрема, холодильник;  це пов’язано з роботою компресора.

Учні повинні зрозуміти, що  усі види запобіжників спрацьовують тільки при наявності конкретних загроз. Їх в електромережі декілька.

Перед учнями схема (додаток 2), яка демонструє, які запобіжники реагують на ті чи інші виклики електромережі  квартири або кімнати.

Робимо висновок : запобіжник електромережі - це важливий елемент, про який необхідно  знати  та уміти ним користуватися,  вірно вибирати в залежності від призначення.

Всі види запобіжників – це наша безпека!

Безпека не тільки електромережі, а в першу чергу, безпека нашого житла і  життя в цілому.

 

Безпека  життєдіяльності.

Особливо наголошує  вчитель  на техніці безпеки при роботі з приладами,  пов’язаними зі струмом:

  • ніколи не працювати з приладами в електромережі без дозволу

 дорослих;

 

  • в разі виникнення проблем в електромережі квартири негайно сповістити дорослих;
  • в разі задимлення  або виникнення пожежі в електромережі ні в якому разі не гасити полум’я водою;
  •  при можливості відключити струм до квартири (це  вхідний пристрій любого виду,  !! батьки повинні Вам показати де він знаходиться та як вимикається електромережа від електричного струму).

 

ІІІ.  Закріплення нового матеріалу  (7 хв).

 

Метод «Мікрофон»:

  • Які запобіжники в першу чергу ви встановили б в кімнаті?
  • Якби у вас були всі запобіжники, а встановити можливо тільки 2, яким би ви віддали перевагу?

 (Доповнення вчителя: найкраще,  коли в квартирі стоїть 2 види запобіжників:

  • Диференційний автомат, який поєднує в собі ПЗВ та автомат;
  • Мережевий «Бар’єр»;
  • Та обов’язкове заземлення всієї квартири.

    І як що це є у Вас, ваша оселя вважається захищеною на 99,9 %)

ІV.  Практична робота.

Необхідно проаналізувати теоретичний матеріал сьогоднішнього уроку та спланувати вставлення  у надану схему (додаток 2)  запобіжник для того, щоб захистити:

1. Окремо лампочку.

2. Окремо телевізор.

3. Всю схему.

 

V. Підсумок уроку. (3 – 5 хв.)

Рефлексія.

1)  Вправа «Рефлексійний екран».

На слайді зафіксовані висловлювання, які учні по черзі продовжують по одному реченню:

-  Сьогодні я дізнався…

-  Тепер я зможу…

-  Я  зрозумів…

-  Я навчився…

-  Мені захотілося…

- Було складно…

- Було цікаво…

2)  Вправа «Бліц – опитування»:   (вчитель задає питання)

- Чи важливі знання, які ви сьогодні отримали, в повсякденному житті?

- Чи достатньо знань вам для того, щоб відрізнити запобіжники електромережі по зовнішньому вигляду та принципу дії?

- Чи змогли б ви спроектувати електромережу кімнати, знайшовши в ній місце для необхідних запобіжників?

VI. Домашнє завдання:

 Обміркуйте з батьками та дайте відповідь на запитання :

1. Які запобіжники стоять у Вас вдома ?

2. В якому місці встановлені запобіжники ?

3. Які з них найчастіше спрацьовують? Як часто?

4. Чи знають Ваші рідні, як поводити себе, коли спрацював один із

запобіжників ?

5. Проаналізуйте, чому найчастіше спрацьовують Ваші запобіжники ?

 

 

 

Додаток № 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

КОРОТКЕ  ЗАМКНЕННЯ

ПЕРЕВАНТАЖЕННЯ  ШНУРІВ  ТА  ПРОВОДІВ

ПЕРЕГРІВ  ЗА  РАХУНОК  СЛАБКИХ  КОНТАКТІВ

 

ВИТІК  СТРУМУ  ЗА  РАХУНОК:

 

ПОШКОДЖЕННЯ  ШНУРІВ  ТА  ПРОВОДІВ

 

ЗА  РАХУНОК  УРАЖЕННЯ  СТРУМОМ  ЛЮДИНИ

 

ПЕРЕВИЩЕННЯ  НАПРУГИ  ВИЩЕ  НОРМИ

 

ПОНИЖЕННЯ  НИЖЧЕ  НОРМИ

 

РІЗКИЙ  СТРИБОК  В  ЛЮБИЙ  БІК

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток № 2

 

 

 

 2

 

 

 

 1

 4

 7 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Технології, Розробки уроків
Додано
4 лютого 2019
Переглядів
2436
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку