Мета уроку:
1. Специфічна:
-проаналізувати образ щита в поемі Гомера « Іліада»;
-осмислити його художню своєрідність та місце в структурі художньої реальності;
-розглянути його як цілісний « світ», що має внутрішню логіку та динаміку;
-виявити функціональний спектр образа щита та деталей, зображених на ньому;
-прослідкувати, як в образі щита відбилась концепція поеми і універсальні риси Гомера.
2. Теоретико-літературна:
-розвивати навики аналізу світу речей, міфологічного підтексту, художнього часу та простору;
-активізувати поняття « поетика», «антитеза», «контраст», « озовнішнення»;
-тренувати навики роботи з коментарем до тексту та науково-довідниковою літературою.
3.Читацька:
-закріпити навики « детального бачення» тексту / знаходження деталі у творі, визначення « автора» цитати, розгляд деталі у зв'язку з іншими деталями та в широкому контексті найважливіших ідей твору/;
-закріпити навик « повільного» читання;
-розвивати навик « зчитування» символічного плану образів;
-розширити уявлення учнів про міфологічно-філософську проблематику твору, поглибити знання про основи міфологічної моралі.
Щит Ахілла як символ уявлень стародавніх греків про
світ та моральні закони в ньому
/ за поемою Гомера «Іліада»/
Мета уроку:
1. Специфічна:
2. Теоретико-літературна:
3.Читацька:
Хід уроку
1. Організаційний момент.
1. Первинне сприйняття тексту.
2. Аналіз тексту / « Заспів», « Щит Ахілла»/.
1. Які події покладено в основу « Іліади»
2. Хто і з ким воював у Троянській війні? Як ці ворогуючі сили представлені в поемі Гомера « Іліада»?
3. Яке слово є ключовим для розгортання сюжету поеми Гомера? Аргументуйте свою відповідь.
4. Чи мав підстави Ахілл гніватися на керівника ахейського війська Агамемнона?
« до» смерть Патрокла « після»
Вч.: На мій погляд, для розкриття уявлень стародавніх греків про світ, моральні закони в ньому, необхідно звернутись до розділу « Щит Ахілла».
5. Які асоціації викликає у вас слово « щит»?
6. А як розкриває нам значення цього слова тлумачний словник?
7. Для древньогрецького воїна більш характерний довгий щит – на весь зріст. У Ахілла він круглий . Чому?
8. Чим незвичайний щит Ахілла, викуваний для нього Гефестом?
9. Що ж зобразив Гефест на щиті? А що – в центрі?
10. Які назви, серед назв сузір’їв, носять символічно агресивний характер? / Ведмедиця, Оріон/
11. Чи змінюється агресивний дух сузір’я Ведмедиця? / так, ще називається Возом/
12. Чи змінюється войовничість сузір’я Оріон? Чому декілька раз Гомер називає це сузір’я? / « тільки один до купань в Океані – ріці непричетний»/
13. Чому саме зображення землі, неба, моря, сузір’їв міститься у центрі щита?
14. Що зображено « далі»? Що за варіанти представлені у даному колі?/ два міста/
15. Чим схожі ці два міста, а у чому полягає відмінність?
1 – ше місто |
Весілля, учти-символ майбутнього. |
окличники |
«суд старійшин» |
2 – ге місто |
«місті прекраснім» «любі дружини» «діти маленькі» «мужі, яких уже старість зігнула» «ріка» «стада», «два пастухи» |
|
«один одного били завзято» |
16. « Воїни, наче живі, у бою тім тіснилися й бились». Що
автор мав на увазі, вживаючи порівняння «наче живі»?
17. Далі мова йде про лани. Що це за лани? Розкрийте їх символічне значення.
18.Чи однакові ці лани? Які ключові слова ви б виділили? /» достигле колосся», « гостролезими жали серпами»…/див.схему//
19. Який план, на вашу думку, наповнений життєстверджуючою силою? Відповідь обґрунтуйте.
20. Що за владар милується ланами? Яка його позиція?
21. У Гефест знайшлося місце і для зображення виноградника. Навіщо?
22. Що символізує собою виноградна лоза? Чому вона спирається саме на сріблястий посох, хоча до цього Гомер говорить, що Гефест зобразив все з золота і дещо - з олова, про срібло мова не йшла. Як розміщена ця срібна опора?
23. Де знаходиться виноградник?
24. Як Гефест зобразив отару? Які варіанти представлено?
25. Що собою символізує напад левів? / отара - людство, леви - втручання природних сил/
26. Яка роль пастухів? Чому Гомер нагадує, що вони « золоті», а отара – З олова»?/ боги-люди/
27. Місце для танців. Чому танцям відведено « місце»? Чому Гомер проводить аналогію між цим місцем і місцем, що збудував Дедалі?
28. Хто зображений там?
29. Що допомагає нам розпізнати стать? /вінок – ніж/
30. Що собою може символізувати вінок?/ - по формі/ коло-безкінечність, - по складу/ квіти-краса, життєдайність//
31. Що собою може символізувати ніж? Де знаходиться ніж?
32. Танцюють, тримаючись за руки. До чого це зауваження?
33. Що за майстер ліпить з глини? /боги/
Чи підвладно йому щось змінити? Яка трансформація відбувається?
35. все омивається ріками Океану. Що вони несуть, який символ? / фатум, очищення/
36. Чи можуть ріки океану вийти з берегів? За якої умови?
37. Тричі згадується сторонній наглядач: владар нив, пастух, майстер. Чи це одна й та ж особа? Які функції вона виконує?
Спостерігач захист зле втручання
38. Чи можна сказати, що це взаємовідносини богів і людей?
а)
|
б) То чи вільні люди і людство у своєму виборі / посел. На міфічні уявлення/? 39. За яким принципом Гефест, а за яким Гомер створили щит Ахілла? / контраст/ 40. Чому використано саме цей принцип? 41. Чому, на вашу думку, Гомер приділив увагу опису щита, винісши навіть в окремий розділ? 42. Гомер : « приготував він насамперед щит – міцний і вели- кий…» Чому « насамперед щит»? 43. Які риси характеру поета – войовничість чи миролюбність – виявляються в описі щита Ахілла? Відповідь обґрунтуйте. 44. То що ж собою символізує щит Ахілла, представлений Гомером? 45. якщо із озброєння у воїна є щит, то має бути і …/меч, спис/. Яка ж символіка списа? 46. Чому, на вашу думку, Гомер не відводить окремого розділу на символічний опис списа? 47. Чи мали ми підстави і право так детально розглядати даний розділ? Можливо, малюнки Гефест – простий збіг? Чи безумовно Гефест вирізьблює оздоб? / « все! продумавши! тонко!/ 48. Чи міг такий щит зробити простий смертний? 3. Підсумки. Оцінювання. Домашнє завдання. « Навіщо Ахіллові щит, якщо єдиним уразливим місцем була п’ята»?
39 |