Стецюк Ніна Василівна,
вчитель Шепетівської гімназії № 6
Хмельницької області
Тема. Вода в природі та житті людини.
Мета: формування ключових компетентностей:
соціальна: створювати та розв'язувати проблемні ситуації, вчити дітей висловлювати власну точку зору, вислуховувати думку товариша; здоров’язбережувальна: переконати учнів пити лише воду, яка б не шкодила здоров’ю;
вміння вчитися: виділяти в предметах певні ознаки, розрізняти колір.
Формування предметних компетентностей: продовжити формувати уявлення про воду, як необхідну складову довкілля. Закріпити знання про властивості води у рідкому стані. Поглибити знання учнів про бережливе ставлення до води в природі та побуті.
Розвивати вміння спостерігати, досліджувати, робити висновки. Виховувати бажання дбати про охорону водних ресурсів країни.
Обладнання: плакати, мультимедійна презентація, акваріум з рибками.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
ІІ. Підсумок спостережень за змінами в природі.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Вона є на Землі в усьому.
Он в небі хмаркою летить.
Дає життя всьому живому.
А от без неї нам не жить.
2) Самостійна робота за індивідуальними картками. Написати потрібні слова. Самоперевірка (Слайд 3)
Дощ – це вода в ______________ стані.
Сніг – це вода в ______________ стані.
Вода не має кольору, вона ________________ .
прозора безбарвна
без запаху ВОДА тече
без смаку займає форму
Проведення вчителем відповідних дослідів. Розфарбовування малюнків (Завдання 1).
Пригоди краплинки
В повітрі чулися веселі голоси:
Так хвалилися крапельки води, що падали на землю дрібним дощиком.
Почуло це Сонце і обурилося:
- Як це ви - найголовніші? А я?! Ось візьму вас і знищу! Я буду сильно-сильно гріти і висушу вас!
А краплинки тим часом вже текли в струмках, річках, морях.
Сонце, дійсно, почало припікати все дужче і дужче. А маленькі крапельки перетворювались в пару, піднімаючись високо в небо. Ось в блакитному небі вже пливе чудова хмаринка. То вона схожа на зайчика, то на пташку. Це крапельки весь час рухалися, бавилися, сміялися, і хмарка змінювала свою форму.
Ще дужче розсердилось Сонце:
- Я перестану гріти і ви загинете!
Коли Сонце заховалося, краплинкам стало дуже холодно.
Але що це? Вони вже не крапельки води, а пухнасті сніжинки, що весело посипались на землю.
- В що перетворилася пара в небі? (в хмари, а в хмарах на краплинки води)
- Що сталося з краплинками, коли стало холодно? (Перетворилися на сніжинки)
- Таким чином, вода з пароподібного стану знову перейшла в рідкий стан. А з рідкого стану перейшла в твердий стан. (в процесі бесіди доповнюється попередня схема).
- Який висновок можете зробити, дивлячись на дану схему?
- Цілком вірно! Вода може переходити з одного стану в інший. І взагалі, вода – це єдина речовина на Землі, яка може перебувати в трьох станах.
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1)Робота з прислів’ями.(Слайд 6)
а) Доповнити прислів’я.
Де немає води, там нема… .
V. Сприймання і усвідомлення учнями нового навчального матеріалу.
1) Робота з підручником (Ст. 45)
Читання і пояснення прислів’їв.
2) Бесіда за малюнками підручника (Ст. 44)
- Для чого потрібна вода?
3) (Слайди 6 - 14)Читання і обговорення вірша.
Ви про воду щось чували?
Кажуть, скрізь її немало!
В річці, в морі, в океані
І в калюжі, і у крані.
Як бурулька замерзає.
В ліс туманом заповзає,
Стрічкою у горах в'ється .
Всі ми звикли до води,
З нами скрізь вона й завжди!
Бо без неї ані вмитись,
Ні наїстись, ні напитись.
Отже, знайте, любі діти:
Без води нам не прожити!
4) Робота в зошиті – завдання 3 (Ст. 14).
- Які рослини і тварини живуть у воді? Майже все живе на землі не може обійтися без води.
Звірині стежки в лісі ведуть до водопою. Птиці летять до річок, озер. (Слайд 15) Жадібно п'є воду кожне дерево, кожна травичка. (Слайд 16)
- Яка вода їм потрібна? (чиста, прозора, безбарвна, без смаку, без запаху)
VІ. Осмислення учнями знань.
1) Бесіда про охорону води.
а) Про «живу і мертву» воду.
Жива і мертва вода.
- Чи чули ви цей вираз?
- Де вживається такий вираз?
- Чи буває насправді вода жива і мертва? (відповіді учнів)
б) Спостереження за життям в акваріумі.
- Як ви думаєте, яка вода в акваріумі – жива чи мертва?
- Чому ви так вважаєте? (Жива, бо вона чиста, в ній живуть рибки)
- Отже, жива вода має бути:
прозора, без запаху, без смаку.
- Чистота і смак джерельної води сприяли тому, що народ назвав її живою , тобто цілющою, лікувальною. Люди вірили, що жива вода додавала сили, зцілювала рани, повертала до життя.
в) Вчитель демонструє склянку з брудною водою.
- Чи могла б рибка жити в такій воді? Чому?
- Як можна назвати цю воду? (мертва)
- У народній фантазії склався образ «мертвої» води - забрудненої.
Вважалося тяжким гріхом забруднювати воду будь-якими нечистотами.
VІІ. Узагальнення і систематизація знань.
1) Робота в зошиті (Ст. 15)
- Позначити правильне і неправильну поведінку людей на природі.
2) Бесіда про водойми України.
- Багато в Україні красивих річок. Запам’ятайте їх назви. (Слайди 17 - 21)
- Проте внаслідок господарської діяльності людей ріки вже не є такими чистими, якими були, наприклад, 50 чи 100 років тому.
3) Читання казки вчителем (Слайд 22 -24).
Серед полів і лісів, оточена травами та кущами, текла річка - чиста і прозора. До річки поспішали тварини, аби напитися; діти - аби скупатися; рибалки - наловити риби.
Всі любили цю річку.
Але одного дня річка засумувала, тому що стала вона різноколірною: сірою, жовтою, червоною, чорною. Плаче мала річечка. Здолав річку страх.
Стала вона тонкою. Зміліла на очах.
Зібралися разом мешканці річки, а впізнати один одного не можуть.
- Сусідко, чому ти така червона? – запитав равлик рибку.
- На березі нашої річки побудували завод і провели до води дві труби. Одна бере на завод чисту воду, а
інша зливає в неї брудну. Ось я і стала від стічних вод червоною.
- А ти чому жовта, як лимон?
- Жила я на мілководді: плескалась, грала з подружками. Але пройшов сильний дощ. Струмок з берега приніс каламутний потік. Чого лише у нім не було: і мінеральні добрива, і отрутохімікати, і відходи.
- Не лякайтеся, подружки, - промовила рибка чорного кольору. - Я така ж рибка як і ви,
лише почорніла від нафти, яку возили по нашій
річці. Нафта тонкою плівкою покрила воду, стало нічим дихати, нічим харчуватися, а на березі лежать качки і вмирають. Їх крила злиплися від нафти.
4) Гра «Розвесели личко».
а) Робота з плакатом.(На відповідних малюнках прикріплені символічні «мікроби», під сумним обличчям розміщене усміхнене личко. Коли мікроби будуть знищені, вчитель забирає сумне обличчя, а залишається усміхнене личко)
- Різної шкоди завдає водоймам людська діяльність. (Слайд 25)
- Подумайте, чому личко засмучене?
- Чи можемо ми очистити воду?
річка Гуска
ставок
4) Робота в парах. Розгадування кросворду.
Завдання для кросворду.
- Через воду стежечка, а води не перейдеш. (Веселка)
- Намистиночки нові ніч згубила у траві.
Вранці сонечко встало – намистинки позбирало. (Роса)
- Півня ця калюжа здивувала дуже:
Є у ній водиця – не дає напиться. (Лід)
- Що росте догори коренем? (Бурулька)
VІІІ. Підсумок уроку.
- Що вам найбільше запам’яталося на уроці?
- Як розумієте прислів’я (Слайд 26)?
Вода дорожча за золото.
Закривай міцніше кран, щоб не витік океан.