Урок за темою "Займенник", побудований на матеріалі про Батьківщину

Про матеріал
Урок систематизації та узагальнення знань з теми "Займенник", який сприяє засвоєнню теми та сприяє формуванню національної свідомості та патріотизму здобувачів освіти
Перегляд файлу

Тема: Узагальнення й систематизація знань з теми «Займенник».

Ім’я уроку: «Одна Батьківщина , і двох не буває…»

Мета: повторити й узагальнити знання учнів про займенник, закріпити уміння й навички, набуті під час вивчення цієї теми; розвивати пам’ять, спостережливість, аналітичне мислення, емоційне сприймання навчального матеріалу, пробудити фантазію, спонукати до творчості; виховувати естетичні смаки, любов до Батьківщини.

Обладнання: дидактичні матеріали, матеріал для вибіркового диктанту, мультимедійна презентація для супроводу уроку.

 

Хід уроку:

І. Організаційна частина.

З’ясування відсутніх учнів.

Емоційний початок уроку (учнів стають в коло, беруться за руки та бажають один одному гарного настрою).

ІІ. Оголошення теми та мети уроку.

Складання девізу уроку із «розсипаних» слів (учні працюють в парах).

Навчати, добре, знати, хто, хоче, все, того. (Добре того навчати, хто хоче все знати).

Хто з вас хоче багато знати?

Я рада, що в нашому класі багато діток, які хочуть навчатися і багато знати.

Слово вчителя

Людей, які забувають свою батьківщину, своє коріння називають манкуртами. На мою думку, такі люди не варті поваги. Адже що може бути дорожче від землі, на якій ти народився й виріс, від родини, сім’ї та всього того, що тебе оточує з дитинства?

Тому я пропоную вам тему нашого уроку поєднати з теплими словами про нашу Батьківщину.

Для початку розгадайте, будь ласка загадки.

 

Цих загадок рівно сім,

Пропонуємо усім:

Їх сумлінно розгадати

Та у стовпчик записати.

З перших літер скласти слово,

Якщо впорались – чудово!

1. Коли все у тебе гарно,

Коли день пройшов не марно,

Наче квітка розквітаєш,

На обличчі її маєш,

Посміхаються вуста.

Що це? Відповідь проста.

2. В ньому сторінок багато,

Там і будні, там і свята.

Він події позначає,

Історичні дати знає,

Та рахує залюбкиг

Тижні, місяці, роки.

3. Ось стоїть біленька хата –

Там твої матуся й тато,

Твої сестри та брати

І, звичайно, там є ти.

Ще бабусі, дідусі,

Зібралися геть усі!

Бути в кожного повинна

Дружня та міцна ___________!

4. Рідну мову я вивчаю,

З літер вже слова складаю.

Помічниця ось моя –

Букви в ній від А до Я

Стали лагідно в рядки.

Що це? Знають малюки.

5. І вареники в сметані,

І крученики духмяні,

Сало, терте з часником,

Борщ червоний з буряком.

Одним словом як назвати,

Щоб гостей почастувати?

6. Вони смачненькі та чорненькі,

У грунт попали навесні,

Тепер із них у полі зріють

Яскраві соняхи рясні.

А згодом буде і олія

Прозора, жовта, запашна.

Їх можна з друзями лузати.

Про що ця загадка, хтозна?

7. Цей фахівець нам розказав

Про долі націй та держав,

Де наші пращури жили,

Які в них звичаї були?

Який в них одяг, посуд, хата

Та ще цікавого багато.

Розкопки буде він вести,

Щоб нам минуле довести.

 

Відповіді на 7 загадок:

У смішка

К календар

Родина

А бетка

Ї жа

Н асіння

А археолог

 

Оголошення імені та епіграфа уроку

Одна Батьківщина, і двох не буває,

Місця, де родилися, завжди святі.

Хто рідну оселю свою забуває,

Той долі не знайде в житті.

(М.Бакая)

 

ІІІ. Перевірка теоретичних та практичних знань та вмінь учнів

Аукціон «Хто більше знає про займенник»

 

Запитання написані на фото із зображенням символів України. Діти вибирають символи і дають по черзі відповіді на питання.

Займенник – це……

Назвати розряди займенника за значенням.

З якими частинами мови співвідносяться займенники?

Назвати морфологічні ознаки займенника.

Назвати особливості відмінювання особових займенників.

Як відрізнити особовий займенник її від присвійного займенника її?

Які займенники мають приставний н і за яких умов?

Назвіть займенник 1 особи однини; поставте його в Д.в.

Складіть речення із займенником, який не має Н.в.

Яку синтаксичну роль можуть виконувати займенники в реченні?

 

Один учень із класу в цей час працює біля дошки (виписати з тексту особові займенники й усно вказати їх особу й число).

Текст

Україна

На білому світі є різні країни,

А в них – і ліси, і лани…

Та тільки одна на землі Україна,

А ми – її доньки й сини.

Усюди є небо, і зорі скрізь сяють,

І квіти усюди ростуть…

Та тільки одну Батьківщину я маю,

Її Україною звуть.

Моя Україно, тебе я кохаю –

Тут дім мій, тут друзі живуть.

Тут мовою рідною пісня лунає,

І мальви по селах цвітуть.

(В.Новомир)

 

Робота в групах

Відгадати загадку, назвати займенники і вказати їх особу, число й рід).

На ріднім полі шепчуть колоски,

Я рад би знати тихі їх думки,

Я слухав, чув, як кожна колосина

Шептала тихо слово ……..(Україна).

 

Красивий, щедрий рідний край

І мова наша солов’їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься …….. (Україна).

 

У світі одна – всім потрібна вона.      (Батьківщина)

 

Який це край?

Ми родились у долині,

У білесенькій хатині,

Коло вишень і калини.

За хатиною садок

І зелений моріжок,

Там багато є квіток.

Під горбом ставочок сяє,

Різна рибонька гуляє,

Качка з дітьми пропливає.

Як же зветься гарний край,

Де за ставом степ і гай

Пишно квітнуть, наче рай?     (Україна)

 

Складіть два речення, у яких займенник хто виступав би питальним і відносним.

Хто сьогодні черговий? (пит.)      Хто має розум, має і слово (відн.).

 

Виправте помилки, пов’язані із вживанням займенників. Відредаговані речення запишіть в зошити.

Я в нікого ніщо не просила.

До неюної сестри приїхали гості.

На нього столі лежать улюблені книги.

 

Ми прийшли до їх ще зранку.

Хочу дізнатися, скільки зараз годин.

Я випадково взяв йогову книгу.

 

Робота з деформованим  текстом.

 

ЯК ТИ ЛЮБИШ УКРАЇНУ

Як ___ любиш Україну,

Мій маленький друже?

-_____рідну Україну

Люблю дуже-дуже!

З Україною нікого

В світі не боюся,

І щоранку ___ до Бога

За ____ молюся.

Щоб була щаслива дуже,

Щоб була багата.

____люблю ____ так дуже,

Як маму і тата.

(О.Лупій)

 

Записати в зошити тільки особові займенники, усно вказати їх особу та число.

 

Ви, хто, такий, мене, нас, чий, дехто, тобою, котрий, себе, воно, ніщо, щось, вами, абихто, нічий, ми, нам, їхній, моя, ніскільки, вони.

 

4. Фізкультхвилинка «Україно, ти моя надіє».

 

5. Виписати лише займенники.

 

Будь-який, хтозна-де, коли-небудь, будь-як, будь-що, абиколи, абихто.

 

6. Робота біля дошки

Пояснити правопис займенників: хтозна-що, казна-який, ні з ким, дещо, абихто, де в кого, комусь, нічого, ні від кого, хто-небудь.

 

7. Розподільний диктант

Записати займенники в три колонки: разом, через дефіс і окремо.

 

Нічий, будь-хто, якомусь, ні в що, казна-хто, ні до кого, ніскільки, який-небудь, декого, абиякий, будь з ким, хтозна до чого, де в чому, чий-небудь.

 

8. Рефлексія. «Запитання-жарти»

1. Які два займенники заважають автотранспортові? (ями)

2. Які три  займенники найчистіші? (вимиті)

3. Який займенник у спорті може задовольняти суперників, але розчаровувати вболівальників? (нічия)

4. Додавши до займенника І особи одну букву, перетворіть його на антонім до слова «війна» (мир).

5. Я – спереду, я – в кінці, а посередині назва породи коня (маленького). Разом буде назва країни (Японія).

 

9. Вправа «Сонечко й долоньки». (Вислови про Україну, Батьківщину, рідний край написані на долоньках, вирізаних з кольорового паперу (діти готували вдома), зачитуються та кріпляться навколо сонечка).

 

V. Підсумок уроку

Вправа «Мікрофон». Закінчити речення, передаючи мікрофон:

На уроці я дізнався….

Я знаю…

Я вмію…

Мені було цікаво, тому що…

Я стомився (не стомився), тому що….

VІ. Оцінювання учнів

 

VІІ. Домашнє завдання

Кожен учень обирає собі завдання із запропонованих.

1 рівень – повторити теоретичні відомості з теми «Займенник».

2 рівень – виписати з художньої літератури п’ять речень із займенниками; визначити число, рід, відмінок і синтаксичну роль кожного із них.

3 рівень – скласти лінгвістичну казку «Пригоди займенника»; скласти сенкан з ключовим словом «Займенник».

Всім повторити правила, підготувати до контрольної роботи.

 

Заключне слово вчителя

МІЙ РІДНИЙ КРАЙ

Мій край чудовий – Україна!

Тут народились ти і я.

Тут над ставком верба й калина,

Чарівна пісня солов’я.

Все найдорожче в цілім світі,

Бо тут почався наш політ.

Цвітуть волошки  сині в житі,

Звідсіль ведуть дороги в світ.

І найдорожча рідна мова –

Джерельцем радісно дзвенить.

І мила пісня колискова,

Чумацький шлях кудись зорить.

Усе найкраще і єдине,

І радощі усі, й жалі…

Мій рідний краю, Україно!

Найкраще місце на землі!

(Н.Красоткіна)

 

 

doc
Додано
8 березня 2019
Переглядів
1826
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку