Тема. Задачі на знаходження відстані за даними швидкістю і часом.
Мета. Вчити розв’язувати задачі на знаходження відстані за відомими швидкістю і часом. Формувати вміння знаходити значення виразів.
Розвивати критичне мислення, збагачувати словник .
Виховувати наполегливість.
Хід уроку
І. Організація дітей.
ІІ. Усні обчислення.
1.Гра « Карусель»
( Пропоную одним дітям обчислити значення виразів, а іншим перевірити правильність виконання)
120:4+60= 300-190+480= 1400:100:7=
18*3-25= 570+240-310= 220*3+240=
2. Цікаві задачі
Довжина хвоста кота дорівнює14 см та ще половина цієї довжини. Яка довжина хвоста? (21см)
У Наталі 3 ляльки, 4 яблука, 1 морквина, 3 груші, 5 персиків, 2 велосипеди,
7 слив. Скільки фруктів у Наталі? (19)
На яблуні виросло 90 яблук, а слив у 5 разів менше. Скільки слив було на цьому дереві? ( жодної)
У сітці 7 груш. Як поділити їх порівну між 7 дівчатками, щоб одна груша залишилась у сітці? ( одній дівчинці дати із сіткою)
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
а) Пояснити розв'язання задачі № 498.
( 320 : 2 =160(км)-половина відстані;
160:4=40(км/год) –швидкість човна.)
б) Зачитати відповідь до задачі № 499.
(Вершник їхав зі швидкістю 10 км/год.)
Завдання для опитування.
а) Скласти і розв'язати задачі за таблицею.
Рухомий об’єкт |
Швидкість |
Час |
Відстань |
Велосипедист |
? |
4 год |
48 км |
Автобус |
? |
3 год |
210км |
ІV. Тема і мета уроку
V. Вивчення нового матеріалу.
Пропоную задачу
Задача
Лижник був у дорозі 2 години і подолав відстань 24 км. З якою швидкістю рухався лижник?
24: 2 = 12 (км/год)
-Складіть обернену задачу до даної, в якій потрібно відшукати число 24
-Як знайти відстань, яку подолав лижник?
12 ∙ 2 =24(км)
Висновок: Щоб знайти відстань, треба швидкість помножити на час.
VІ. Первинне закріплення.
а) Задача № 500.
- Чим подібна задача до попередньої?
-Як знайти відстань?
(Швидкість множимо на час)
VІІ. Фізкультхвилинка
VІІІ. Розвиток математичних вмінь
1. Задача 501
- Про що йдеться в задачі?
-Пригадайте умову задачі, запитання.
-Складання плану розв'язування задачі.
1) Яку відстань пройшов пасажирський катер?
2) Яку відстань пройшов буксирний катер?
3) На скільки кілометрів більше пройшов буксирний катер, ніж пасажирський?
Розв'язання:
1) 24 ∙ 4 = 96 (км)
2) 14 ∙ 7 = 98 (км)
3) 98 - 96 = 2 (км)
2. За даними таблиці № 502 знайти відстані.
Завдання виконують усно
5*4=20 (км)-відстань, яку подолав пішохід;
70*2=140(км)- таксі;
120*3=360(км)- електропоїзд.
3. Задача № 503
-Читання задачі дітьми.
- Повторення умови задачі.
= Чи можемо зразу дізнатися який шлях подолали туристи за день?
=Що для цього потрібно знати?
(Яку відстань пройшли пішки і яку відстань проїхали автобусом).
(Розв'язання: 4 ∙ 2 + 45 ∙ 3 = 143 (км))
4. Виконання завдання № 504
1- ий стовпчик - колективно;
2- ий - самостійно.
Результати обчислень учні звіряють із записаними на дошці відповідями.
48350 - 9405 + 598 = 39543;
8365 - (2120 + 1080) = 5165.
5. Задача № 505
За умовою задачі учні ставлять різні запитання і усно розв'язують їх.
6. Розв'язування задачі № 506.
На дошці — таблиця
Рухомий об’єкт |
Швидкість |
Час |
Відстань |
Велосипедист |
? км/год |
12 год |
180 км |
Мотоцикліст |
? на 36км/год більша |
20 год |
? км |
- Що відомо про рух велосипедиста? (Час руху і відстань)
- Про що звідси можна дізнатися? (Про швидкість руху велосипедиста)
-Що відомо про рух мотоцикліста? (Відомий час руху)
-Чи можемо знати з якою швидкістю рухався мотоцикліст? (Так)
-Чи можемо знайти відстань, яку проїде мотоцикліст?
Розв'язання учні записують самостійно окремими діями.
Розв'язання:
1) 180 : 12 = 15 (км/год) - швидкість велосипедиста;
2) 15 + 36 = 51 (км/год) - швидкість мотоцикліста;
3) 51 ∙ 20 = 1020 (км) -проїде мотоцикліст.
ІХ. Підсумок уроку.
Х. Домашнє завдання. С.82 №509- розв’язати задачу;
№510( 1 ст.)- обчислити.