Урок стане у пригоді вчителям, які працюють у 4 класі НУШ за підручником Ірини Жаркової, Лариси Мечник, Лілії Роговської "Я досліджую світ" у двох частинах. В конспекті представлено кілька вправ, які дозволяють розвивати критичне мислення: для парної роботи - гра "Питання-відповідь", для групової роботи - вправа "Акваріум"метод "Перевернутий клас" вчить добирати самостійно потрібну інформацію і для себе і товаришів, Вправа "Круги Ейлера" допоможуть порівняти океани, вправа "Рюкзачок" вирати головне. Ці вправи полюбляють здобувачі освіти під час роботи над новою темою чи усвідомленням вже вивченого:Спробуйте і ви.
Я досліджую світ
4 клас
Дата: 06.12.2021
Урок № 38
Тема. Особливості природи Індійського океану – с. 95-97
Мета: ознайомити здобувачів освіти з особливостями природи Індійського океану, вчити розповідати про різноманітність мешканців океану[4ПРО2.1]; називати океани, відмічати на контурній карті півкуль океани [4ПРО1.1]; формувати вміння спостерігати і фіксувати зміни елементів погоди [4ПРО1.4]; вчити аналізувати і порівнювати океани Землі [4ПРО2.2]; складати у групі характеристику природного об'єкта за поданим планом[4ПРО2.1], визначати колективні та індивідуальні цілі досліджень, розвивати вміння відстоювати свою думку, дотримуючись культури спілкування [4МОВ 1.6]; порівнює й узагальнює дані, вміщені у таблицях [4МАО 2.3] розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес; виховувати бережливе ставлення до природи, бажання вивчати природу
Обладнання: фізична карта півкуль, відео «Індійський океан»
зображення тварин та рослин Тихого, Атлантичного, Індійського океанів, схема-опора «Океан»
Тип уроку: урок засвоєння знань, формування вмінь
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
А) Хвилинка синоптика
- Яка сьогодні погода? Позначте в календарях погоди
- Перерахуйте, які природні явища ви сьогодні спостерігали?
*Гра «Вір, але перевір»-народні прикмети на 6 грудня:
- якщо на небі ясний місяць – взимку буде багато заметіль;
- на небі пливуть низькі хмари – чекайте на похолодання;
- навколо місяця є тьмяні і рожеві кільця, значить скоро почнуться морози;
- хмари збіглися в одну купу, почнеться негода.
Б) Робота в парах - гра «Питання-відповідь»
- Що таке «Світовий океан»?
Водна поверхня Землі, яка омиває всі материки і острови. 2/3 всієї земної поверхні.
- Від чого залежить температура поверхні Світового океану?
Залежить від розташування водойми в тепловому поясі. На екваторі +29 градусів, біля полюсів-2. Глибше 600м вода має однакову температуру+2
- Чому Світовий океан називають «гігантською батареєю»?
Океан накопичує тепло, довго його утримує, водорості видають кисень, випаровується вода-утворюються опади
- На скільки частин поділяють Світовий океан?Назвіть і покажіть їх на карті.
В) Робота з картою півкуль- «Покажи океани»
ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МОТИВАЦІЯ
– Ми дізнаймось багато цікавого про Світовий океан, визначимо. які особливості природи Індійського океану, що треба запам'ятати кожному мандрівнику.
ІV. ПЕРВИННЕ СПРИЙМАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
А) Вправа «Акваріум»- групова робота
- Передивіться відео і заповніть табличку
І група – Тихий океан – 13.32хв
https://www.youtube.com/watch?v=2VIWhChO64E&ab_channel=KozakTV
ІІ група – Атлантичний океан- 8.16хв
https://www.youtube.com/watch?v=OzFO76MAdxE&ab_channel=KozakTV
ІІІ група – Індійський океан- 6.41хв
https://www.youtube.com/watch?v=9xv-ts4gczY&ab_channel=KozakTV
Назва океана |
Тихий |
Атлантичний |
Індійський |
Величина океана |
Найбільший 50% Світового океану |
25% Світового океану |
20% Світового океану |
Розташування |
Найбільша частина в Західній півкулі обабіч екватора. У помірних і жарких теплових поясах |
Майже повністю в Західній півкулі обабіч екватора.
У помірних і жарких теплових поясах |
Повністю в Східній півкулі
Майже повністю у жаркому тепловому поясі |
Найбільша глибина |
Найглибший 11. 022м- Маріанська западина |
8.742м Жолоб Пуерто-Ріко |
7.209м |
Середня глибина |
4.300м |
3.600м |
3.900м |
Температура верхнього шару води |
Від +27 до 0 градусів |
Від +27 до 0 градусів |
Від +30до 0градусів |
Кількість островів |
Понад 100.000 |
|
Найменша кількість |
Кількість держав |
Держави 4 континентів-більше 100 країн |
70 держав |
39 держав |
Особливості |
Найбільший і найглибший океан на Землі Найбільше за площею море- Філіппінське Утворюються урагани-шторми Синій кит |
Найвищі припливи Найбільший острів Землі- Гренландія. Тепла течія Гольфстрим Бермудський трикутник Саргасове - море без берегів з великою кількістю бурих водоростей – «морський виноград» Ламантин африканський – «морська корова» |
«Океан нагрітих вод» Найсолоніший океан Червоне море з кришталево чистою водою, в яке не впадає жодна річка, царство коралів. Морська змія дуже отруйна. Біла акула нападає на людину Є мангрові ліси, які дихають корінням. Мулистий стрибун-риба, що лазить по коріннях дерев |
Висновок: життя у океані залежить від розташування водойми, кількості тепла та світла, які потрапляють у водну поверхню, від солоності і температури води.
Б) Пояснення вчителя «Загадки Індійського океану»
Індійський океан — третій за площею і глибиною океан планети, займає близько 20% водної поверхні планети Земля, його площа -76, 2 млн.кв. км. Вода тепла і солоніша ніж в інших океанах.( Солоне море - Червоне море, в яке не впадають річки, ідеальна прозорість води)
- Чому ?
- Основна його частина лежить у жаркому, помірному тепловому поясі.
Найглибше місце на сході –Яванський або Зондський жолоб – 7.729м
Розташований в Східній і Південній півкулях.
Відкрив Індійський океан - Васко да Гама у 1497р. – португальський мореплавець
В Індійському океані 11 морів, найбільше – Аравійське, мало островів, найбільший - Мадагаскар.
Біля острова Маврикії існує цікаве природнє явище – підводний водоспад
- Послухаємо групу «ботаників»
Рослини- бурі, червоні(гелідіум), зелені (каулерпа), динофітові( світяться у темряві) водорості.
Вапняні водорості – літотамнії, халімеди.
- Послухаємо групу «зоологів»
Найчисленніші риби- анчоуси, летючі риби,тунець, китова акула – найбільший вид сучасних риб(20м, 34т), тигрова акула (нападає на людей), біла акула, риба-молот.
В коралових рифах мешкають молюски- каракатиці, кальмари.
Ракоподібні-лангусти, креветки,
Голкошкірі тварини- морські зірки та морські їжаки.
Гігантські черепахи(до 900кг), дуже отруйні морські змії.
Поблизу Антарктиди – багато китів і тюленів.
Дуже отруйна істота – блакитнокільчатий осьмініг(спокійний- забарвлення брудно-жовте або сіре; як налякають тварину, переливається яскравими кольорами.
Послухаємо групу «орнітологів»
Птахи – фрегати, альбатроси, кілька видів антарктичних пінгвинів.
«Пташині базари» утворені на островах
Омиває береги 39 країн.
І місце за запасами та видобутком нафти та природного газу
Морські шляхи, що з'єднують Тихий і Атлантичний океани
Забруднення нафтопродуктами, сміття, надмірний вилов риби.
- Дайте відповідь на запитання тесту:
1. Де розташовується Індійський океан?
А В обох півкулях Землі
Б У Західній півкулі
В У Східній півкулі
2. Чим Індійський океан вирізняється з-поміж інших океанів Землі?
А Найтепліший
Б Найхолодніший
В Найсолоніший
Г Найглибший
3. Познач хибне висловлювання
А «Індійський океан має мало островів»
Б «В Індійському океані мешкають гігантські черепахи»
В «В Індійському океані розташована найглибша у світі Маріанська западина»
V.ФІЗХВИЛИНКА «Сніговики»
VІ.ТВОРЧЕ ВИКОРИСТАННЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
А) Практична робота з контурною картою - гра «Познач океани»
- Розгляньте фізичну карту півкуль (на форзаці).
- У яких півкулях розташований Індійський океан?
- Доведіть, що Індійський океан порівняно з іншими теплий?
- Поміркуйте, чим Індійський океан відрізняється від Тихого та Атлантичного?
- Які материки омиває Індійський океан?
- Даша вважає, що властивості вод Індійського океану змінюються з віддаленням від екватора. Чи права дівчинка? Доведи.
- Розкажи про рослинний і тваринний світ Індійського океану.
- Як людина використовує багатства Індійського океану?
Б) Робота з Кругами Ейлера «Два океани» в зошиті з друкованою основою – с. 50-51
І група – Тихий океан
ІІ група – Індійський океан
VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
А)Гра «Рюкзачок»
- Що дізнався нового?
- Які знання знадобляться для мене в майбутньому?
- Що з отриманих знань про Індійський океан вам потрібно у житті?
- Чому це важливо для вас?
Б) Самооцінювання, взаємооцінювання
- Що я знав?
В) Домашнє завдання- с. 95-97, скласти презентацію на 6 слайдів «Індійський океан»