Зміст уроку спрямований на вдосконалення навичок читання. Матеріал уроку спонукає дітей до розвитку творчих здібностей, фантазії. Використані інтерактивні методи навчання.
Літературне читання
2 клас
Тема: Загадковий світ природи у творах Олександра Олеся. О.Олесь «Біга зайчик – скакунець». Співзвучні рядки у вірші та в оповіданні І.Сенченка.
Мета: продовжувати знайомити учнів з творчістю О.Олеся; вдосконалювати навички роботи з віршованими і прозовими творами; спонукати учнів до творчості; розвивати пізнавальний інтерес; виховувати любов до природи.
Завдання: вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; учити порівнювати віршовані твори з прозовими; навчати учнів орієнтуватися в тексті, добирати рими; збагачувати словниковий запас дітей; удосконалювати вміння визначати головну думку твору; розрізняти вірш за емоційним забарвленням; вибирати темп читання.
Обладнання: ІКТ, картки, портрети О.Олеся та І.Сенченка, дитячі малюнки на тему «Зимонька – зима», іграшковий мікрофон.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Вчитель:
Зібратися разом – це початок,
Триматися разом – це прогрес,
Працювати разом – це успіх!
Ми – разом, одна сімʼя, починаємо працювати. Бажаю успіху!
- Діти, на що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Відповіді учнів)
- Яким має бути урок? (Повчальним, змістовним, цікавим, веселим …)
- Якими повинні бути діти на уроці? (Вправа «Криголами»)
Відповіді:
У – уважними
Р – розумними
О – організованими
К – кмітливими
Працюватимемо старанно, (Слайд 2)
Щоб почути у кінці,
Що у нашім другім класі
Діти – просто молодці!
- Скажіть, будь ласка, яка зараз пора року? Які зміни відбуваються в природі? Чи подобається вам ліпити Сніговика?
То ж надворі вже зима
І іншого рішення в нас нема.
Як сніговика веселого зліпити,
Щоб вся дітвора могла зимі радіти!
І в кінці уроку ми побачимо результат своєї роботи.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, НАВИЧОК, УМІНЬ
1.Робота над чистомовкою (Слайд 3)
Ги-ги-ги – ой, як біло навкруги!
Узі-узі-узі – птахи – наші гарні друзі.
Ді-ді-ді – допоможем їм у біді.
Ди-ди-ди – в осінні й зимні холоди.
(Початок роботи над Сніговиком)
Холод, хурделиця, віхола, засуха, сніг, мороз, заметіль.
( Наступний етап ліплення Сніговика)
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
ІV. РОБОТА НАД НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
Я страшенний боягуз, (Слайд 7)
Всіх на світі я боюсь.
В полі, лісі, навкруги
Скрізь у мене вороги.
Часом лізу я у шкоду,
Їм капусту на городах,
Моркву, ріпу, буряки.
Відгадайте, хто такий? (Заєць)
На дубочку у дуплі (Слайд 8)
Сестроньки живуть руді.
Люблять шишки і горішки,
І грибків поїсти трішки.
Працьовиті наче бджілки
Ці руді сестриці …(білки)
Що це за сіренька пташка? (Слайд 9)
Любить гусінь і комашок,
Цвірінчить вона, стрибає,
В теплий край не відлітає.
Цей маленький жвавий хлопчик
Називається …(горобчик)
Технологія «Крісло автора» (Вчитель поступається місцем педагога у класі на користь учня)
а) виразне читання вірша «вчителем» з елементами бесіди:
- Хто головний герой вірша? (Зима)
- Якою ви уявили собі зиму? (Відповіді дітей)
- Кого зима закидала сніжком? (Зайчика, білочку, горобців)
- Визначте головну думку твору.
- За емоційним забарвленням вірш викликає співпереживання? (Так). Задоволення? (Ні). Сум? (Так). Радість? (Ні). Тривогу? (Так).
(«Ліпимо» Сніговика)
б) словникова робота: (Слайд 10)
помело – мітла;
мерщій – дуже швидко;
вгледіла – побачила;
спочить – відпочити;
в) гра «Бджілки».
Самостійне напівголосне читання вірша учнями.
г) виразне читання вголос «ланцюжком»;
д) гра «Відшукай риму»: (Слайд 11)
тікає – доганяє;
сховався – зостався;
виставляє – напихає;
гілці – тарілці;
злетіла – забіліла;
е) робота за змістом малюнка:
- Які рядки вірша зобразив художник? («Ліпимо» Сніговика)
є) Робота в групах (Слайд 12).
Прийом Казкотерапії
- Вірш закінчується трьома крапочками. Спробуємо скласти продовження. Працюючи в групах, у вас таке завдання: придумати продовження віршику.
І гр. (Слайд 13) ІІІ гр. (Слайд 15)
Зайчик виглянув з-за дуба, Ну а де ж пташки сіренькі,
Тут куща смикнув за …(чуба), Чепурненькі та …(маленькі)?
Там – з ялинкою привітався Полетіли у село,
Й нумо в поле десь …(подався) Мов би їх і не …(було).
ІІ гр. (Слайд 14) ІV гр. (Слайд 16)
Білка ж плиг – і на пеньок. Метушня ця лісова
Там білесенький …(сніжок). Зимоньці набридла.
Обтрусилась, стрепенулась І сказала їй …(сова):
І в дупло своє …(вернулась) -Чом ти , зимо, …(зблідла)?
Вчитель:
Ось така пригода враз
Сталася узимку.
Пам’ятаймо й цей наказ:
«НЕ чіпай ялинку!»
- Діти, не можна нищити ялинки! Краще зробити замість ялинки новорічний букет.
( Після виконаної роботи представник кожної групи доповідає результат).
МОЛОДЦІ! («Ліпимо» Сніговика)
МУЗИЧНА ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА «Падає сніжок»
а) словникова робота: (Слайд 17)
запона – завіса;
смух – хутро, шерсть;
купина – 1) кущ;
2) горбик на луці чи болоті, порослий травою чи мохом;
прострелила думка – промайнула думка;
фуркнули – злетіли.
б) читання тексту вчителем (частково) і кращими учнями;
в) перевірка засвоєння прочитаного:
- Кого побачив автор у зимовому лісі? (Зайця)
- Чому він так здивувався? (Заєць сховався у куріпʼячій хатці)
- Де була хатка куріпок? (Під кущем)
- Яким побачив автор око зайця? (Великим, круглим)
- Як відреагував заєць на появу людини? (Втік)
- Хто вилетів слідом за зайцем? (Куріпки). Подивіться (Слайд 18)
- Чим схожі вірш О.Олеся і оповідання І.Сенченка? (Зимові картини природи, заєць є героєм обох творів)
- В чому різниця між цими творами? (Перший твір – вірш, другий – оповідання). Так, вірш – це твір, у якому римуються рядки.(«Ліпимо» Сніговика)
г) гра «Впізнай речення»
Вчитель читає початок речення, а діти швидко знаходять це речення і читають його повністю. («Ліпимо» Сніговика)
V. Підсумок уроку
- Діти, наша подорож до зимового лісу наближається до кінця. Подивіться, якого гарного Сніговичка ми з вами зліпили! (Слайд 19) А все тому, що: ПРАЦЮВАТИ РАЗОМ - ЦЕ УСПІХ!
Гра «Мікрофон»
Вчитель: - Пам’ятайте, діти, що звірі та пташки потребують нашої допомоги, особливо взимку. В народі кажуть: «Взимку з’їв би грибок, та сніг глибокий».
VІ. Домашнє завдання: (Слайд 20)
с. 63-64, виразно читати вірш О.Олеся «Біга зайчик – скакунець» та оповідання І.Сенченка про зимовий ліс, відповідати на запитання.
Використані джерела
Літературне читання: укр. мова для загальноосв. навч. закл. з навчанням укр. мовою: підр. для 2-го кл./ Віра Науменко.-К.:Генеза, 2012