Конспект уроку
з української мови
3 клас
Тема: Загальне поняття (питання, роль у реченні). Зв’язок дієслова з іменником у
реченні.
Мета: Повторити вивчений матеріал про частини мови. Ознайомити учнів з істотними
ознаками дієслова (питання, значення, синтаксична роль). Розвивати
спостережливість і вміння порівнювати. Виховувати любов до прані.
Обладнання. Тексти про весну, ілюстрації весняної природи, схеми-опори
«Дієслово».
Хід уроку
I. Організація класу.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Вправа «Мікрофон».
— Скільки частин мови є в українській мові? (10.)
— Які частини мови ви вивчили? Назвіть приклади.
— Яка частина мови називається іменником? Прикметником? Назвіть приклади.
2. Каліграфічна хвилинка.
К к Кк кв іт нь єн квітень
• Квітень з водою — травень з травою.
— Вимовте звуки у слові квітень.
— Поділіть це слово на склади для переносу.
ІІІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
1. Опрацювання весняного оповідання (завчасу записати на дошці, або вивести на
екран).
а) Читання тексту, з’ясування значень невідомих слів.
Розлилися річки. Затопили низини і луки. Летять і летять з вирію птахи. Тепле проміння нагріває землю. Розпочалася весняна сівба.
Цвітуть в'язи і крислаті клени. Квітне в гаях ряст і гусяча цибулька. Скоро буйно розквітнуть садки. Тому й місяць має назву ... (квітень).
б) Бесіда за змістом тексту.
(Використовувати малюнки весняної природи.)
в) Бесіда за змістом оповідання.
— Про що розповідається в тексті?
— Доберіть заголовок, який виражав би тему тексту.
— Які слова тексту допомогли вам відгадати назву місяця? (Розлилися, затопили, летять, нагріває, розпочалася, цвітуть, квітне, розквітнуть.)
— Що означають ці слова?
— На які питання вони відповідають?
— Яка частина мови називається дієсловом?
— У реченні Розпочалася весняна сівба визначте головні та другорядні члени речення.
— Яким членом речення є дієслово? (Присудком.)
IV. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Вправи для самостійної роботи. (Робочий зошит, 3 клас, с. 61.)
1) Прочитайте вірш. Випишіть дієслова. Поставте до них питання.
Бджілки злотисті в квітах літають,
роси перлисті з трав опадають.
З золота зіткане сяєво ллється,
ліс в нім купається, листя сміється...
М. Рильський
Зразок: (що роблять?) літають.
2. Прочитайте вірш. Знайдіть дієслова.
Перші проліски цвітуть,
Перші джмелики гудуть.
Це прекрасна й чарівна
В гості йде до нас весна!
- З якими словами вони зв’язані?,
- До якої частини мови вони належать?
- Поставте питання від іменника до дієслова.
Зразок: проліски (що роблять?) цвітуть.
V. Підсумок уроку.
1. Вправа «Мікрофон».
— Яку частину мови вивчили на уроці?
— Що називається дієсловом?
— З якою частиною мови дієслово зв’язане в реченні найчастіше?
2. Гра «Впіймай дієслово оплесками».
Дієслово — слово діє:
ходить, робить, носить, сіє,
слово плаче і радіє,
усміхається і мріє.
Дієслово — слово діє:
вірить, любить і жаліє,
не злословить, не лукавить,
серця ближнього не ранить.
Дієслово — слово діє:
народилось і зоріє,
розвивається і квітне,
слово любе, слово рідне!
(Л. Лужицька)
VI. Повідомлення домашнього завдання з попереднім інструктажем.