Конспект уроку
з української мови
3 клас
Тема: Дієслова-синоніми. Удосконалення висловлювань шляхом добирання
дієслівних синонімів.
Мета: поглиблювати знання учнів про дієслово, його синтаксичну роль; закріпити
вміння виділяти дієслова в усному і писемному мовленні, добирати до
дієслів синоніми; розвивати зв’язне мовлення школярів, образне мислення;
збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи,
працелюбність.
Хід уроку
I. Організація класу.
Сядьте, діти, всі рівненько,
Посміхніться веселенько.
Будемо старанно трудитись
І ніколи не лінитись!
Зрозуміти щоб в кінці,
Що ми просто – молодці !
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Вправа «Мікрофон».
— Скільки частин мови є в українській мові? (10.)
— Які частини мови ви вивчили? Назвіть приклади.
— Яка частина мови називається іменником? Прикметником? Назвіть приклади.
— На що вказує дієслово?
— На які питання відповідає дієслово?
2. Перевірка домашнього завдання.
3. Каліграфічна хвилинка.
Ки ип пі іт ти
Кипіти, кип’яч, закип’ятити, кипіння
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку:
— На сьогоднішньому уроці ми продовжимо працювати над дієсловом. Будемо спостерігати за роллю дієслів у реченнях, текстах, добирати до дієслів синоніми.
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Кипіти - клекотіти, вирувати, пінитися під час нагрівання, випускаючи гарячу пару (про рідину); варитися; нагрівшись до 100°С, випускати пару (про посуд з рідиною).
2. Творча робота.
а) утворити синоніми: Кипіти – бурлити, клекотати
б) утвори нові слова за допомогою префіксів:
Пере - за-
кип’ятити
в) склади і запиши речення зі словом кипіти в прямому і переносному значенні:
г) чому так говорять ?
Кипіти від гніву – нервуватися, хвилюватися
Кипить робота – робота швидко ладиться.
3. Робота за підручником (с. 147–148)
1) Робота в парі (вправа 350, с. 147).
— Прочитайте текст. Перекажіть.
— Спишіть текст.
— Доберіть синонім до підкресленого дієслова.
IV. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1. Робота в парах:
Добери синоніми до дієслів:
Розмовляє - ________________________________________________ .
Радіє- _____________________________________________________ .
2. Прочитайте текст. З близьких за значенням дієслів виберіть і підкресліть те, яке найбільше підходить за змістом.
Друзі (мандрували, йшли) лісом і збирали гриби. На галявині вони (побачили, помітили) зламану берізку. Її тоненькі гілочки (звисали, спадали) додолу. Ніжне зелене листячко почало (в'янути, кволитись). Хлопчики (підняли, підвели) берізку і (прив'язали, прикріпили) до кремезного дуба.
— Як називаються слова, близькі за значенням? (Синоніми.
Фізхвилинка: Раз — і встали.
Один — руки в боки,
Два — два підскоки.
Три — тягнем руки.
Чотири — туки-туки.
На п’яточку й носочок,
І руки донизу.
Й неначе коточок,
Пройшов по карнизу.
Всміхнулись гарнесенько,
Присіли і встали.
Малята, швидесенько
Втому прогнали.
V. Систематизація й узагальнення вивченого матеріалу:
1. Робота в групах:
Перед вами поезія, до якої з дужок потрібно дібрати правильний синонім,
щоб слова у вірші римувалися. Вірш записати у зошити.
Мрія
І група : Як виросту – збудую (дім, будинок, хату),
На хаті колесо (приладнаю,приб’ю, прикріплю).
ІІ група: А там я поселю (крилату, летючу, літаючу),
Лелечу, клекітну (родину,сім’ю, пару).
ІІІ група: Нехай розводиться (селиться,гніздиться)
По всіх деревах і ( будинках,хатах, оселях),
ІV група : Нехай мені щоночі (здається,сниться,ввижається)
Що я літаю, наче (пташка, птиця,птах).
2.Гра «Голоси тварин»
На дошці записано назви тварин. Потрібно написати, як вони подають голос.
Собака ... (гавкає); курка ... (кудкудаче);
кінь ... (ірже); голуб ... (воркує; туркоче);
корова ... (мукає); ворона ... (каркає);
коза ... (мекає чи бекає); сорока ... (стрекоче);
кішка ... (нявчить); ластівка ... (щебече);
ведмідь ... (реве); горобець ... (цвірінькає);
вовк ... (виє); жаба ... (кумкає).
свиня ... (рохкає);
3. Записані дієслова поєднати з синонімом–фразеологізмом.
Червоніти – накивати п’ятами.
Ледарювати – робити з мухи слона.
Втекти – байдики бити.
Перебільшувати - пекти раків.
Сміятися – заткнути за пояс.
Фантазувати - шкірити зуби.
Розсердитися - літати у хмарах.
Перемогти - надути губи.
VІ. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Навіщо в нашій мові вживаються дієслова-синоніми?
— З яким настроєм завершуєте сьогоднішній урок?
Збіг наш урок,
Як коротка мить.
Дуже швидко
В роботі час біжить.
І попрацювали
Ми немарно,
Бо багато знань отримали —
Це гарно!