Конспект уроку
Українська мова
3 клас
Тема. Загальне поняття про іменник. Іменники – назви істот і неістот
Мета:
Формування предметних компетентностей:
розширити і поглибити знання учнів про іменник як частину мови; познайомити з термінами «назви істот» і «назви неістот»; учити розрізняти їх за характери- стиками, ознаками; розвивати вміння класифікувати предмети, ставити запитання до слів, розвивати мовлення, пам`ять, пізнавальний інтерес; збагачувати словниковий запас учнів і вдосконалювати навички каліграфічного і грамотного письма.
Формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду діяльності на інший; розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати зв’язне мовлення, вміння доводити власну думку,правильно формулювати висловлювання; дотримуватися етичних норм мовлення, культури спілкування.
самоосвітньої: через самостійну роботу в класі;
здоров’язберігаючої: розпізнає правильне і неправильне сидіння за партою;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
загальнокультурної: дотримуватися правил поведінки на уроці;бачити прекрасне у природі і житті людей, берегти природу; виховувати любов до рідної мови та її багатозначності.
Обладнання: підручник М.С Вашуленко, О.І.Мельничайко, Н.А. Васильківська «Українська мова» , 3 клас, чарівна скринька із завданнями і пазлами, малюнки будиночків із підписами: Хто? Що?, конверт із картками слів, LEGO цеглинки, тематичні малюнки.
Хід уроку
I. Створення позитивного психологічного настрою.
Сядьте, діти, всі рівненько.
Усміхніться всі гарненько,
Настрій на урок візьмемо,
Й працювати розпочнемо.
Девіз уроку Думати швидко.
Виконувати чітко.
Творчо працювати.
Каліграфічно писати.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів і мотивація навчальної діяльності.
(За кожне виконане завдання учні отримають частинку-пазл, коли виконають всі завдання складуть СНІГОВИКА)
ЗАВДАННЯ 1. Каліграфічна хвилинка.
- Отже, сіли всі рівненько, записали число, класна робота, і дістанемо з скриньки перше завдання. Відгадайте-но мою загадку.
- Яким повинно бути каліграфічне письмо?
- Письмо повинно бути каліграфічним , правильним.
Я падаю на ваши хати.
Я білий-білий, волохатий.
Я приліпаю вам до ніг
І називаюсь просто….
(Сніг)
Який перший звук ми чуємо? ([с])
Якою буквою ми позначаємо звук [с]? (Буквою «ес») Прописування букви «ес».
Прописування слова «сніг».
(за правильне каліграфічне письмо діти отримують пазл.)
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
ЗАВДАННЯ 2. Скринька передбачень
- Щось не зрозуміла я, в скриньці лише моє ім’я?
Хто про тему здогадався? Ні не хто, тоді я знов завітаю в скриньку.
- В скриньці віршик опинивсь
Хто ти? Що? Твоє ім’я?
Іменна моя сім’я.
Знають всіх в ній поіменно,
А зовуть сім’ю … (іменник)
Тема нашого уроку ІМЕННИК.
ЗАВДАННЯ 3.АСОЦІАТИВНИЙ КУЩ «Що я знаю про іменник?»
(На дошці слова ІМЕННИК)
ІМЕННИК
(Виконали завдання правильно – отримуйте пазл.)
ЗАВДАННЯ 4. Робота в групах. Пошукове завдання. Малюнковий диктант.
1 група - Записати іменники які відповідають на питання хто?
2 група - Записати іменники які відповідають на питання що?
На дошці малюнки : Білка, сніжинка, заєць, лисиця, літак, береза, лікар, хлопчик.
– До якої частини мови належать слова?
– Які іменники відповідають на питання хто?
– Які предмети вони називають?
– Які іменники відповідають на питання що?
– Які предмети вони називають?
– Як, на вашу думку, можна відрізнити іменники – назви істот від іменників – назв неістот?
– Який висновок ми можемо з вами зробити?.
(Виконали завдання правильно – отримуйте пазл.)
V. Закріплення знань, умінь та навичок.
ЗАВДАННЯ 5. Робота зі словничком.
Запис слів у словнички, правильна вимова і правопис.
Ведмідь, голуб, метелик, кукурудза,суниця, черешня.
Поставте наголос на слова.
Назвіть слова – істоти …
Назвіть слова – неістоти…
- А зараз давайте з вами перевіримо, чи правильно ви поставили наголос. Звіримо з підручником.
Фізкультхвилинка
У володарки Зими
Трішечки замерзли ми.
Грудень каже: «Пострибай!»
Січень просить: «Присідай!»
Встали - сіли, встали - сіли,
Розігріли наше тіло.
Лютий місяць нагадав:
Час нам братися до справ.
Сіли дітки всі гарненько.
Спинки держимо рівненько.
ЗАВДАННЯ 6. Гра « Розсели по будинках »
Обладнання : малюнки будиночків із підписами: Хто? Що?, конверт із картками слів.
Завдання: прочитати слова з карток, розмістити слова – назви істот та неістот у відповідні будиночки з питаннями.
Хід гри: викликаний учень отримує конверт і розподіляє слова за групами у відповідні будиночки. Гру можна повторити кілька разів, заздалегідь підготувавши завдання.
Матеріал для гри: картки.
1) Білочка, мама, клей, зошит, вуж, чобіток, учень.
2) Зозуля, вікно, книга, бабуся, ведмідь, цукерка.
3) Жираф, пенал, вінок, огірок, джміль, ластівка.
ЗАВДАННЯ 7. LEGO - гра « Дай сигнал»
Хто? – червона цеглинка, Що? – зелена цеглинка.
Вчитель називає слова, учні показують відповідну цеглинку.
Метелик , їжак, парта, учень, олівець, лисичка, дошка, птах, дерево, синичка, Оленка, гойдалка, лінійка
ЗАВДАННЯ 8. Гра « Оживи іменник»
Утвори іменинники назви істот і запиши.
Що? - Хто?
Сніг - Сніговик
Трактор - тракторист
Кухня - кухар
Футбол – футболіст
Ліс- лісник
VI. Підсумок уроку
Метод «Вузлик».
-я дізнався, що….
-я зрозумів, що…
-я запам’ятав, що…
- Діти, дякую вам за плідну співпрацю, за вашу цікавість, наполегливість. Ми виконали всі завдання, і давайте дізнаємося хто завітав до нас у гості разом із пані Зимою. Діти складають пазли. Сніговик буде допомогати нам на наступних уроках.
VIІ. Домашнє завдання