Тема: «Загальне поняття про прикметник. Значення прикметників у мовленні» 3 клас
Мета:
-
розширити знання учнів про прикметник і його значення у мовленні;
-
вчити визначати прикметник за питанням, значенням і роллю в реченні;
-
розвивати увагу та спостережливість;
-
збагачувати мовлення учнів;
-
виховувати почуття взаємодопомоги, прищеплювати інтерес до української мови.
Обладнання: підручник «Українська мова» (3 кл.), авт. М.С. Вашуленко, О. І. Мельничайко, Н. А. Васильківська, мультимедійна презентація «Загальне поняття про прикметник. Значення прикметників у мовленні», картки для індивідуальної та парної роботи.
Хід уроку
І. Організаційний момент ( 1хв.)
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок української мови починаймо.
ІІ. Вправа « Очікування» ( 1хв.)
-
Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? (Відповіді дітей)
-
Я бажаю, щоб ваші очікування виправдались.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності ( 1хв.)
Діти, девіз нашого уроку буде такий:
Думати швидко.
Виконувати чітко.
Творчо працювати.
Каліграфічно писати.
Тож беріть із собою увагу, спостережливість, охайність, розум.
IV. Актуалізація опорних знань
-
Розминка «Мозкова атака» ( 2 хв.)
-
З чого складається наше мовлення?
-
З чого складаються речення?
-
В які частини мови поєднані слова?
-
Яку частину мови вже вивчили?
-
Що таке іменник? Яких родів бувають іменники?
-
За допомогою чого встановлюється зв'язок іменника з іншими словами?
-
Якими членами речення можуть виступати іменники?
-
Отже, ми з’ясували, що вже знаємо. Сьогодні ми продовжимо здобувати нові знання.
-
Хвилинка каліграфії ( 2 хв.)
Мм ме мо мл милозвучна
-
Діти, а тепер давайте з вами усно складемо речення зі словом милозвучна.
-
На яке питання відповідає слово милозвучна? До якої частини мови відноситься?
V. Повідомлення теми і мети уроку ( 1хв.)
-
Як ви вважаєте, якою може бути тема нашого уроку? (Відповіді дітей)
-
Дійсно, на сьогоднішньому уроці ми з вами розширимо знання про прикметник і його значення у мовленні.
VІ. Вивчення нового матеріалу
-
Опрацювання вірша «Прикметник» ( 3 хв.)
Що прикметник означає?
Він прикмети називає –
всі прикмети визначає.
Розуміється на всьому:
на великому й малому,
який смак в кого буває,
і за кольором впізнає,
і за розміром і віком,
яким стане чоловіком,
почуття він розпізнає,
про характер думку має,
про красу і про вроду,
про навколишню природу,
і про місяць, і про сонце,
ще й загляне у віконце.
Всі ознаки добре знає,
Слово точне добирає –
їх багато дуже має.
Коли хтось про щось спитає,
тут же він відповідає:
-Яка мама? – Добра, щира,
і привітна, співчутлива…
-Який тато? – Сильний, мужній,
гарний, чуйний, дужий…
Всіх ознак не перелічиш.
Перевір, якщо лиш хочеш.
Висновок. Прикметники називають ознаки предметів і відповідають на питання який? яка? яке? які?
-
Довідка ( 2хв.)
За кількістю слів, вживаних у нашому мовленні, прикметник займає четверте місце після іменника, займенника та дієслова. Використання прикметників у мовленні робить його образним, емоційним, експресивним. Зараз наведіть, будь ласка, приклади цієї частини мови:
-
за смаком (солоний, кислий, гіркий, пекучий, терпкий, …);
-
за матеріалом (дерев’яний, металевий, залізний, шкіряний, резиновий, пластмасовий, …);
-
за призначенням (письмовий, обідній, дитячий, канцелярський, слюсарний, столярний, …);
-
за виявом почуттів (сердитий, похмурий, радісний, веселий, смутний, лагідний).
-
Робота з підручником (виконання вправи 332, с. 138) ( 7 хв.)
-
Прочитайте і спишіть. Підкресліть прикметники. Усно поставте до них питання.
-
Зверніть увагу, як за допомогою прикметників авторові вдалося змалювати предмети навколишньої природи. Використовуйте і ви для цього прикметники.
-
У яких рядках вірша висловлено його головну думку?
-
Фізкультхвилинка ( 1хв.)
VІІ. Узагальнення і систематизація знань
-
Робота в парах ( 3 хв.)
-
Я пропоную попрацювати в парах, допомагаючи один одному.
-
Прочитайте речення, записані на картках. (Діти вчаться. Дівчинка співає.)
-
Як ви вважаєте, що потрібно зробити, щоб речення стали гарнішими та цікавішими?
-
Вірно. Речення треба поширити, використовуючи прикметники.
-
Прошу записати поширене речення в зошит. Визначте граматичну основу і підкресліть прикметники.
Перевірка
-
Висновок. Яким членом речення виступає прикметник?
-
Робота з підручником (виконання вправи 333, с. 139) ( 3хв.)
-
Прочитайте. Чи можна точно визначити , в яку пору року відбувається подія? Чому?
-
У кожному реченні на місці крапок вставте прикметники. Доберіть слова так, щоб було зрозуміло, в яку пору року відбувається подія.
-
Яка частина мови допомогла увиразнити текст? Зробіть висновок про значення прикметників у нашому мовленні.
-
Фізкультхвилинка для очей ( 1 хв.)
-
Розвиток мовлення (вправа 334, с. 139) ( 3 хв.)
-
Продовжте казку (усно). Доберіть прикметники разом з іменниками.
-
Випишіть з казки прикметники разом з іменниками, з якими вони зв’язані.
-
Творча робота( 3 хв.)
-
До поданих іменників підберіть і запишіть ознаки.
Лимон, огірок, цибуля.
VIIІ. Підсумок уроку
-
Вправа «Мікрофон» ( 1хв.)
-
На які питання відповідає прикметник?
-
Що означає?
-
Яким членом речення буває?
-
Яким стає текст завдяки прикметникам?
-
Гра « Впіймай прикметник» ( оплесками) ( 2хв.)
Ведмідь, зелень, синій, зелений, великий, велетень, височіти, рибалити, рибний, високий, веселка, зимовий, веселитися, риба, олівець, веселий, добрий, сердитий, холодна, сонце, сонячний, гірка, рідна, весняне, весна.
-
Оцінювання учнів( 1хв.)
ІХ. Домашнє завдання ( 2хв.)
Вправа 335, с.139