Тема. Захворювання органів дихання та їх профілактика
Мета: розширити, систематизувати знання учнів про захворювання дихальних шляхів;з'ясувати причини виникнення хвороб, способи їх розповсюдження, перебіг, наслідки, засоби профілактики;розвивати практичні вміння накладання гірчичників та компресів, використання марлевих пов'язок;виховувати бережливе ставлення до власного організму та оточуючих людей, поводити себе відповідно вихованій і порядній людині;
Тема. Захворювання органів дихання та їх профілактика
Мета: розширити, систематизувати знання учнів про захворювання дихальних шляхів;з’ясувати причини виникнення хвороб, способи їх розповсюдження, перебіг, наслідки, засоби профілактики;розвивати практичні вміння накладання гірчичників та компресів, використання марлевих пов’язок;виховувати бережливе ставлення до власного організму та оточуючих людей, поводити себе відповідно вихованій і порядній людині;
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та умінь.
Матеріали та обладнання: схеми, таблиці.
Основні поняття і терміни: грип, ангіна, туберкульоз, трахеїд, бронхіт, пневмонія.
Хід уроку:
І. Організаційний етап.
Добрий день, діти. Незважаючи на те, що на вулиці похмуро й сіро, у мене на душі спокійно й радісно, тому що я бачу перед собою розумні, добрі обличчя й очі. І для того, щоб зрозуміти, як ми будемо сьогодні працювати, я хочу довідатися який у вас настрій. Для цього вам потрібно передати його: підтвердити сплеском долонь, вдихом і видихом.
Ігрова розминка «Мій настрій»
1) Якщо ви згодні, що вдих і видих – це дихальні рухи – видихніть.
2) Якщо ви згодні, що потрібно мати власну думку – глибоко вдихніть.
3) Якщо ви згодні, що наш урок пройде якнайкраще – сплесніть у долоні.
Бажаю усім, щоб до кожного з вас
Завітало натхнення сьогодні у клас
І збудило бажання отримати знання,
Щоб потім в житті ви не йшли навмання.
Щоб всім захотілось новеньке пізнати,
Самим научитись і інших навчати.
Тож я вам бажаю, щоб лінь ви прогнали
І натхнення кожного дня зустрічали!
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Графічний диктант.
+-++-++++-
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
“ + ”- Так
“ - ”- Ні
Взаємоперевірка і взаємооцінювання.
1.В носовій порожнині повітря зволожується.
2.Коли людина говорить,голосова щілина має вигляд рівнобедреного
трикутника.
3.Тиск CO2 у венозній крові вищій ніж у альвеолярному повітрі.
4.Молокули кисню,що взаємодіють з гемоглобіном еритроцитів,утворюють
оксигемоглобін.
5.По легеневих венах артеріальна кров надходить у праве передсердя.
6. У тканинах органів артеріальна кров перетворюються на венозну.
7.Дихальні рухи(вдих-видих) регулюються дихальним центром.
8.Коли міжреберні м’язи скорочуються,грудна порожнина розширюється.
9.Якщоконцентрація СО2 у крові збільшується ,частота і глибина дихальних
рухів - теж збільшується.
10.Чхання-сильний і дуже швидкий рефлекторний видих через рот.
(На картці самооцінювання учні дають відповіді).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Кожна людина хоче бути гарною,і головне - здоровою. А чи достатньо у нас інформації про підступні хвороби, мікроби, які так і хочуть потрапити в наш організм і визвати цілий ряд захворювань. Як захистити себе? Як зберегти своє здоров’я? Проблема не проста,але я сподіваюсь,що до кінця уроку ми зможемо її розв’язати.
Сьогодні ви не просто учні, а справжні дослідники. Для того, щоб комфортно було працювати, проведемо автотренінг:
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Тема нашого уроку: “Захворювання органів дихання та їх профілактика ”. Епіграфом до уроку стануть слова :” Здоров’я дитини - багатство родини. Здоров’я народу – багатство країни ”.
Проблема: Які причини частого виникнення хвороб органів дихання серед населення.
План
1. Повітряно-крапельні інфекції.
2. Соціально-небезпечні хвороби.
3. Лікування і основні заходи з профілактики.
Захворювання |
Причини виникнення |
Симптоми |
Грип |
Потрапляння до дихальної системи вірусів грипу |
Кашель, нежить, чхання, підвищена температура |
Туберкульоз |
Потрапляння до організму людини туберкульозної палички |
Руйнування тканини легень або інших органів |
Дифтерія |
Потрапляння до організму людини дифтерійних паличок |
Ураження слизової оболонки горла, загальне отруєння організму токсинами бактерій |
Трахеїт |
Ураження слизової оболонки трахеї під час розвитку інфекційних захворювань |
Запалення слизової оболонки дихального горла (трахеї), кашель, біль у грудях, захриплість голосу |
Бронхіт |
Виникнення запалення бронхів унаслідок розвитку інфекційних захворювань або впливу деяких речовин (отруйних, алергенів тощо) |
Загальне нездужання, м’язові болі, нежить, запальні ураження глотки, сильний кашель |
Бронхіальна астма |
Порушення прохідності бронхів унаслідок спазму мускулатури дрібних бронхів, набряку слизової оболонки й закупорення їх в’язкими виділеннями під час розвитку алергічних процесів у бронхах |
Напади ядухи, утруднене дихання, задишка, кашель |
Пневмонія (за- палення легень) |
Розвиток у легенях запальних процесів, викликаних різними бактеріями або вірусами під впливом сильного переохолодження, значних фізичних і нервово-психічних перевантажень, інтоксикацій та інших чинників, що знижують імунітет |
Значне підвищення температури тіла, сильний озноб, кашель, болі в боці, дихання поверхневе, прискорене |
Плеврит |
Запальні процеси в плеврі, що розвиваються як ускладнення під час запалення легень, туберкульозу, ревматизму та інших інфекцій, а також у разі алергічних захворюваннь і пошкоджень грудної клітки |
Болі у грудній клітці, що посилюються під час вдиху й кашлю, загальна слабкість, лихоманка, іноді розвивається ди- хальна недостатність |
Основні заходи профілактики захворювань органів дихання
1. Проведення вакцинації.
2. Карантин (уникнення контактів із хворими).
3. Дотримання правил особистої гігієни.
4. Регулярне диспансерне обстеження.
5. Підвищення опірності організму (загартування, збалансоване живлення тощо).
Розповідь учителя
Техніка використання гірчичників і накладання компресів.
Послідовність дій під час використання гірчичників
1. Намочіть гірчичники в теплій воді.
2. Прикладіть гірчичники до потрібної ділянки шкіри тією стороною, на якій розташований шар гірчиці.
3. Накрийте ділянку тіла з гірчичниками й залиште на 15 хв.
4. Зніміть гірчичники і змастіть шкіру вазеліном.
Послідовність дій під час накладання компресів
1. Для постановки компресу намочіть шматок марлі або тканини в блюдці з теплою водою (можна використати і прохолодну воду) і відіжміть.
2. Намочіть цю марлю спиртом і покладіть на місце компрессу в розгорненому вигляді.
3. Зверху над марлею покладіть компресний папір, закрийте його ватою й обв’яжіть бинтом, а зовні вкрийте теплою хусткою.
Інфекції ,які передаються повітряно-крапельним шляхом:ГРВ,ГРВІ, грип, а також хвороби які викликані бактеріями.
Ви дослідили, що висока запиленість, погане провітрювання приміщень, порушення правил особистої гігієни,відсутність вакцинацій,не раціональне харчування, розумове фізичне перенапруження,стреси – це головні чинники, які спричиняють захворювання.
Під час вдиху до органів дихання потрапляє не тільки повітря,а й величезна кількість мікроорганізмів:вірусів,бактерій ,грибів. Більшість із них гине у дихальних шляхах, але частина викликає інфекційні хвороби.
(Запис у зошити).
Всі хвороби органів дихання можна поділити на дві групи:
Інфекційні Неінфекційні
Грип-вірусна інфекція Алергічні хвороби,бронхіт,рак легенів
Пневмонія-вірусна інфекція
Туберкульоз-бактеріальна інфекція.
Хвилина релаксації
Учитель каже слова:
« Сядьте в зручне положення. Розслабтеся. Тепер закрийте очі і слухайте мене .
Уявіть собі чудове сонячний ранок . Ви знаходитесь біля тихого прекрасного озера . Чути лише ваше дихання і плескіт води.
Ви відчуваєте себе спокійними і щасливими , вам ліньки ворушитися. Кожна клітинка вашого тіла насолоджується спокоєм і сонячним теплом. Ви відпочиваєте ...
А тепер відкриваємо очі . Ми знову в школі , ми добре відпочили , у нас бадьорий настрій , і приємні відчуття не покинуть нас протягом усього дня »
V. Узагальнення,систематизація,контроль знань і вміння учнів
1. Технологія «Мікрофон». Робота в групах.
- По симптомам захворювань визначте, яка це хвороба?
2. Рефлексія
1.Я на уроці дізнався…
2. Я навчився…
3. Ці знання знадобляться мені…
4. Мені сподобалось …
VІ. Домашнє завдання.
І. Вивчити параграф .Заповнити термінологічний словник по темі «Дихання».
ІІ. Використовуючи додаткові джерела інформації, ознайомитися з лікувальними системами К.Бутейка і оперної співачки О.Стрельникової.
VІІІ. Підбиття підсумків уроку.
Вправа «Подаруй радість»
Вчитель. Всі вдихайте, видихайте
Все впорядку, спочивайте
Дружно руки підіймайте
Все чудово – опускайте.
Нахиліться, розігніться
Встаньте прямо, усміхніться
Все прекрасно, бо сьогодні
Всі веселі та здорові.
Урок завершено. До побачення!