Урок "Закріплення прийомів додавання і віднімання чисел у межах 1000. Закріплення теми «Природа України»"

Про матеріал
В розробці вміщені: приклади, рівняння, вирази, задачі для закріплення прийомів додавання і віднімання чисел в межах 1000. Додані завдання з природознавства, які поповнюють знання зі збереження екології рідного краю. Також вміщені ребуси та ігри, що зацікавлюють дітей до вивчення математики.
Перегляд файлу

Департамент освіти і науки Київської обласної державної адміністрації

КМЗ КОР «Київський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних кадрів»

Відділ початкової освіти

 

 

 

 

 

 

 

 

Методична розробка

інтегрованого навчального уроку

з математики

3 клас

 

 

 

 

                                                                       Автор: Заверуха Марія Степанівна

                                                                       Вчитель початкових класів

                                                                       Циблівської ЗОШ І – ІІІ ступенів

                                                                       Переяслав – Хмельницького району

                                                                       Київської області

                                                                       Керівник: Романюк О. В.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Біла Церква

2019

Заверуха Марія Степанівна

вчитель початкових класів

Циблівської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Переяслав-Хмельницького району

Київської області

 

Предмет:

математика

 

Розділ:

додавання і віднімання.

 

Клас:

3

 

Тема:

закріплення прийомів додавання і віднімання чисел у межах 1000. Закріплення теми «Природа України».

 

Мета:

закріпити знання письмових прийомів додавання й віднімання чисел у межах 1000; формувати вміння розв’язувати рівняння;

удосконалювати вміння складати задачі за даними виразами;

розвивати пізнавальну активність учнів;

виховувати культуру математичного запису;

виховувати любов до природи, бережне ставлення до неї та бажання примножувати її.

 

Обладнання:

ілюстрації з краєвидами лісу;

слайд з геометричним матеріалом;

підручник «Математика» Ф.М.Рівкінд, Л.В.Оляницька, 3 кл., -к.: освіта, 2013.

 

Тип уроку:

інтегрований урок з використанням задач з природничим сюжетом.

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний момент

 

Сьогодні на уроці ми закріпимо вивчений матеріал на попередніх уроках; пригадаємо, яким повинно бути ставлення до природи.

 

«Мій настрій»

–З яким настроєм ви завітали на урок? Намалюйте на полях нашого зошита обличчя, що відображатиме ваш настрій на початку вашого уроку.

 

 

 

                                                    

     

 

 

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

 

1. Бесіда

 

– Наші дії на уроці математики? (Ми рахуємо і разом міркуємо, задачі й приклади дружно розв’язуємо!)

– А ще що ви бажаєте робити на уроці? (Бажаємо гратись і і про наш рідний край цікаве щось дізнатись.)

– Навіщо потрібно вивчати математику? (Математика стає в пригоді повсякчас.)

 

2. Девіз уроку

 

Думаємо – швидко!

Відповідаємо – правильно!

Рахуємо – точно!

Пишемо – красиво!

 

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

 

1. Усний рахунок

 

            200 + 300 =                                600 – 150 =

              70 + 100 =                                330 + 70 =

             800 – 400 =                                 80 + 120 =

             260 – 60 =                                  730 – 130 =

             840 – 340 =                                960 – 560 =

 

2. Математичний диктант

 

Запиши числа, у яких:

 

   9 сот.  7 дес.  1 од.;

   4 сот.  7 од.;

   7 сот.  8 дес.;

   6 од.  ІІІ розряду   і   2 од. І розряду;

   3 од.  ІІІ розряду,  4 од.  ІІ розряду   і   5 од.  І розряду.

 

3.  Бесіда. (Використовую картини з пейзажами лісу, луків)

 

  В народі говорять, що рослини – це легені планети Земля. І це так. Адже рослини очищають повітря від забруднень. Напевно, кожен з вас любить відпочивати в лісі зі своїми батьками, друзями. І відчуваєте на скільки чистіше повітря там, ніж в селі, або в містах. І ми повинні пам’ятати, що треба оберігати природу, насаджувати кущі, дерева, квіти. Посаджені дерева служать людям кілька сотень років. І зараз ми розв’яжемо кілька задач, які вам розкажуть про дерева та інше, значуще для Земної кулі, для життя людей. А що ж забруднює довкілля? (транспорт, сміття, хімікати і т.д.)

 

4. Математична розминка

 

 а) Одне дерево освіжає повітря, як 10 кондиціонерів. Скільки кондиціонерів замінять 6 дерев? 8 дерев? (60 кондиціонерів; 80 кондиціонерів.)

 

б)  На земній кулі 500 видів рослин, котрі живляться комахами. На Херсонщині зустрічається 5 таких видів рослин. На скільки на земній кулі таких рослин більше?

                                    (500 – 5 = 495(р.))

 

в)  5 мурашників на 1 га лісу забезпечують здоров’я цієї екосистеми. Скільки гектарів лісу оздоровлять 10, 15, 20 мурашників?

                           (10 : 5 = 2(га); 15 : 5 = 3(га); 20 : 5 = 4(га))

 

г)  Липа живе 330 років, а ясен – на 50 років менше. Скільки років живе ясен?

                                (330 – 50 = 280 (років))

д)  Ялина живе 300 років, а сосна – на 100 років більше. Скільки років живе сосна?

                                (300 + 100 = 400 р.)

 

е)  Висота тополі 35 м, а висота дуба на 13 м більша. Чому дорівнює висота дуба?

                                (35 + 13 = 48(м))

 

є)  Висота верби 21 м, а висота клена – 32 м. яке дерево вище і на скільки метрів?

                                (Клен вищий на 11 м)

 

ж)  Учні початкових класів посадили 200 саджанців дерев, а учні старших класів – на 300 саджанців більше.

 

 1)  Скільки саджанців посадили учні старших класів?

 

 2)  Скільки всього саджанців посадили школярі?

 

5.  Гра «Хто швидше». (с. 78, № 485).

 

З поданими числами склади і запиши всі можливі істинні рівності на додавання і віднімання:

 

467,  343,  810;                       532,  649,  117;                        560,  250,  810

 

467 + 343 = 810                      649 – 532 = 117                     560 + 250 = 810

810 – 343 = 467                      649 – 117 = 532                      810 – 250 = 560

810 – 467 = 343                      532 + 117 = 649                      810 – 560 = 250

 

  Як перевірити правильність виконання дії додавання? (відніманням)

 

  Як перевірити правильність виконання дії віднімання? (додаванням)

 

 

IV. Повідомлення теми уроку

 

  Сьогодні ми закріпимо прийоми письмового додавання і віднімання чисел у межах 1000, продовжимо роботу над задачами.

 

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

 

1.  Творча робота.

 

Склади задачі за виразами (записи на дошці)

 

        600 – (200 + 350)

        (600 – 200) + 350

        (600 – 350) + 200

 

  У магазин привезли 600 кг картоплі. До обіду продали 200 кг, а після обіду ще 350 кг. Скільки кілограмів картоплі залишилось у магазині?

 

  У магазині було 600 кг картоплі. Продали 200 кг картоплі, а привезли ще 350 кг картоплі. Скільки кілограмів картоплі стало у магазині?

 

  У магазині було 600 кг картоплі. Продали 350 кг, а потім привезли ще 200 кг. Скільки кілограмів картоплі стало у магазині?

 

2.  Самостійна робота.

 

1)  Завдання 486 (с. 78)

 

  Обчисліть вирази, записуючи числа в стовпчики:

 

    І варіант – 1 і 2-й стовпчики:

 

417 + 235   (652)                      889 – 267   (622)

736 + 126   (862)                      854 – 268   (586)

 

   ІІ варіант – 3 і 4-й стовпчики:

 

709 – 269   (440)                       187 + 25     (212)

470 + 235   (705)                       800 – 439   (361)

 

2)  Розв’яжіть рівняння: №488 (с.78)

 

       1-й ряд – перше рівняння

 

   674 – у = 126      (у = 548)

 

       2-й ряд – друге рівняння

 

   х + 437 = 742      (х = 305)

 

       3-й ряд – третє рівняння

 

   z – 284 = 272      (z = 556)

 

  Як знайти невідомий доданок?

  (Треба від суми відняти відомий доданок)

 

  Як знайти невідоме зменшуване?

  (Треба до різниці додати від’ємник)

 

  Як знайти невідомий від’ємник?

  (Треба від зменшуваного відняти різницю).

 

3.  Робота над задачею (№ 489, с.78) (З використанням методу «Мозковий штурм»)

 

Міжміський автобус проїхав 155 км і йому залишилося проїхати ще 87 км. Яку відстань має подолати автобус. Розв’яжіть задачу, склавши рівняння.

 

Повторення задачі за запитаннями вчителя.

 

  Які є числові дані в задачі? (155 км і 87 км)

 

  Що означає число 155 км? (Відстань, яку уже проїхав автобус.)

 

  Що означає число 87 км? (Відстань, яку лишилось проїхати.)

 

  Про що запитують у задачі? (Яку відстань має подолати автобус?)

 

  Скорочений запис задачі

                Було – ?

                Проїхав – 155 км

                Залишилось – 87 км

  Як позначимо ту всю відстань, що має подолати автобус? (х)

 

  Яку відстань уже проїхав автобус? ( 155 км)

 

  Яку відстань залишилось проїхати? ( 87 км)

 

  Яке рівняння складемо?

            х – 155 = 87

 

  Розв’яжіть рівняння самостійно.

 

  Зачитайте відповідь до задачі. (Відповідь: 242 км має подолати автобус.)

 

                                      Фізкультхвилинка.

 

Досить, діти, нам писати.                            Нумо дружно працювати.

Можна трішки пострибати,                        Раз – потупаєм ногами.

покрутитись, повертітись,                    Два – поплескаєм руками.

на сусіда подивитись.                                  Три – тихенько пострибаєм.

Можна навіть походити                               На чотири – присідаєм.

ще й руками покрутити.                              Хто старався – молодець.

Відпочили всі, малята?                                Фізкультпаузі – кінець.

 

4.  Робота над задачею ( № 490, с.78).

 

 а)  Читання задачі.

 

 – З чого виробляють папір? (з деревини)

 

 б)  Аналіз задачі, запис короткої умови до неї.

 

  Скільки книжок стоїть на 1 стелажі? (174 кн.)

 

  Що сказано про книжки на 2 стелажі ?   (На ньому на 65 книжок менше, ніж на 1 стелажі.)                 

 

  Що відомо про третій стелаж? (На ньому на 96 книжок менше, ніж на 1 і 2 стелажах разом.)

 

  Яке запитання в задачі? (Скільки книжок стоїть на 3 стелажі?)

 

  Що використовуємо із задачі для скороченого запису?

 

1 ст. – 174 кн.

                                                                                                                                                                                   

2 ст. – ?, на 65 кн. менше, ніж на 1 ст.

 

3 ст. – ?, на 96 кн. менше, ніж на 1 і 2 ст. разом.

 

  Чи можемо ми відразу дати відповідь на запитання до задачі? (Ні.)

 

  Чому? (Бо ми не знаємо, скільки книжок було на 1 і 2 стелажах)

 

  А чи можемо ми про це дізнатися? (Ні.)

 

  Чому? (Бо ми не знаємо, скільки книжок стояло на 2 стелажі)

 

  А чи можемо ми дізнатися, скільки книжок на 2 стелажі? (Так.)

 

  То що ж ми дізнаємося спочатку? (Скільки книжок на 2 стелажі?)

 

  Як? (174 – 65 = 109 (кн.))

 

  Що дізнаємося потім? (Скільки книжок на 1 і 2 стелажі?)

 

  Як? (174 + 109 = 283 (кн.))

 

  Про що нам ще треба дізнатися в задачі? (Скільки книжок стояло на 3 стелажі?)

 

  Як? (283 – 96 = 187 (кн.))

 

  Яка відповідь у задачі? (На третьому стелажі 187 книжок)

 

  Один учень коментує розв’язок, а всі записують у зошити:

 

1)       174

              65

            109 (кн.) – на 2 стелажі;

 

 

 2)       +174

                109

                283 (кн.) – на 1 і 2 стелажах;

 

 3)        283

              96

               187 (кн.) – на 3 стелажі.

 

Відповідь: 187 книжок на 3 стелажі.

 

     Молодці! Добре міркували над розв’язуванням задач.

 

5.  Самостійне розв’язування задачі (№ 291, с. 78)

 

 1)           156

                 58

                   98 (ноутбуків);

 

  2)           +156

                   98

                   254 (телевізорів і ноутбуків);

 

  3)            +254

                    66

                    320 (мобільних телефонів).

 

Відповідь: 320 мобільних телефонів.

 

Перевірка задачі. (Розв’язок записаний на дошці).

 

6.  Мозковий штурм.

 

  Назвати геометричні фігури, які ви бачите на слайді.

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                      

 

 

      1              2                3                    4                5                  6                 7

 

  Назвати лише многокутники. (3, 4, 5, 6, 7)

 

  Як знайти периметр трикутника? (Р = а + в + с)

 

  Як знайти периметр прямокутника? (Р = а ∙ 2 + в ∙ 2 або Р = (а + в) ∙ 2)

 

  Як знайти периметр квадрата?

                 Р = а ∙ 4

 

7.  Практична робота (№ 492, с. 79)

 

  Яку геометричну фігуру зображено? (Трикутник)

 

  Як прочитати? (АВС)

 

  Виміряйте сторони трикутника. (кожна сторона по 4 см)

 

  Як називається трикутник у якого всі сторони рівні? (Рівностороннім)

 

  Накресліть такий трикутник у зошиті.

 

  Знайдіть його периметр.

                 Р    = 4 ∙ 3 = 12 (см)

 

  То що ж таке периметр геометричної фігури? (Сума всіх сторін многокутника).

 

8.  Цікаве завдання:

 

  Між п’ятірками постав знаки дій і дужки так, щоб відповідь була правильна.

                          5   5   5   5   5 = 100

 

  Містечко ребусів.

 

 

С 3 бок         Ак 3 са         І 100 рія        Е 100 нія

  (стрибок)               (актриса)                   (історія)                   (Естонія)

 

Пі 2 л               лас •              кві •             Па ’3 ж

 (підвал)                     (ласточка)               (квіточка)                 (Париж)

 

         да                     с

   (колода)                      (колос)

 

 

VI. Підсумок уроку

 

  Як перевірити правильність виконання дії додавання?

 

  Як перевірити правильність виконання дії віднімання?

 

  Як знайти невідомий доданок? зменшуване? від’ємник?

 

  Як обчислити периметр прямокутника? трикутника? квадрата?

 

  Для чого люди насаджують ліси?

 

  Ось і добіг кінця наш урок.

 

  Що цікавого ми дізнались на уроці?

 

  Що сподобалось на уроці?

 

  Який настрій у вас наприкінці уроку?

  Намалюйте на полях ваших зошитів обличчя, що відображатиме ваш настрій на даний момент.

 

  Ви сьогодні дуже гарно і плідно працювали.

  Щиро дякую вам за роботу на уроці.

 

 

VII.  Домашнє завдання

 

  с. 79, № 493; 494.

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
31 грудня 2019
Переглядів
1242
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку