Урок математики "Засвоєння таблиці множення і ділення числа 6. Розв'язування задач"

Про матеріал
Закріплювати уміння розв’язувати задачі та приклади на випадки табличного множення і ділення числа 6; вдосконалювати обчислювальні навики; розвивати логічне мислення, кмітливість, творчу самостійність, математичну мову; виховувати інтерес до навчання, бажання вчитися.
Перегляд файлу

Тема уроку: Засвоєння таблиці множення і ділення числа 6. Розв’язування задач.

 

Мета уроку:  закріплювати уміння розв’язувати задачі та приклади на випадки табличного множення і ділення числа 6; вдосконалювати обчислювальні навики; розвивати логічне мислення, кмітливість, творчу самостійність, математичну мову; виховувати інтерес до навчання, бажання вчитися.

 

Обладнання уроку: картки-завдання для роботи в групах, схема маршруту подорожі, картки із завданнями для самостійної роботи.

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент

 

1.1. Привітання

 

Голосистий лунає дзвінок,

Кличе нас на цікавий урок.

Добрий день, дівчата,

Добрий день, хлоп’ята!

Усміхніться всім навколо:

Небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов’язково

День щасливим буде!

Ми веселі, бадьорі і будемо працювати старанно, гарно, на радість усім.

- Поверніться, будь-ласка, один до одного і подаруйте сусідові щирі посмішки.

 

^ 1.2. Перевірка готовності до уроку

 

Перевіримо чи всі учні готові до нашого сьогоднішнього уроку: щоденник, підручник, зошит та ручка і олівець.

 

1.3. Перевірка постави

 

А зараз сіли всі рівненько, гарненько, спинки вирівняли і починаємо наш урок.

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

 

- Діти, ви любите подорожувати?

 

А щоб наш урок математики був цікавим ми будемо подорожувати на веселому потязі. Засобами математичних обчислень ми здійснимо цю захоплюючу подорож. Дружба з математикою допоможе здійснити її.

Вашими вірними друзями під час подорожі повинні бути уважність, кмітливість, взаємодопомога, винахідливість.

- У кожного пасажира є проїздний журнал, де він записує свої спостереження – це ваші зошити. Дороговказом буде підручник.

- Починаємо працювати в проїздних журналах, вказуємо час відправлення:

13 жовтня

Класна робота

 

- Але наш потяг не готовий, щоб відправлятися у подорож ми візьмемо у дорогу девіз.

 

Наш девіз: «Якщо хочеш багато знати, треба дружно працювати».

 

ІІІ. Визначення теми і завдань уроку

 

- Діти, а що потрібно людині для щастя?

Для досягнення мрії своєї, кожній людині потрібні… знання, в народі кажуть недарма: цариця наук – Математика! План уроку пропоную такий…Вперед, до вершини мерщій! Щоб кожний із вас засвоїв таблицю множення і ділення числа 6!

 

ІV. Актуалізація знань, умінь і навичок учнів

 

Каліграфічна хвилинка

 

Запишіть каліграфічно у рядок числа третього десятку

 

Гра “Хто швидше?”

 

 

 

 

 

48 : 6 + 17

 

6 × 6 - 16

 

 

 

3 × 6 + 12

 

36 : 6 - 3

 

 

Гра “Знайди помилку”

 

6×8+12=70 48:6:2=3

 

42:6-3=4 6×7+18=80

 

85-(6×4)=51 (15+15):6=5

 

30:6×5=25 6×3:2=8

 

^ Математичний диктант. Самостійна робота. Самооцінка.

 

- Розв’яжіть завдання і запишіть відповіді. Звірте свої відповіді з відповідями на дошці і оцініть свою роботу.

 

Скільки очей у двох котів? Скільки лап у 3 собак? Скільки коліс у 4 машин? Скільки лапок у 3 павуків? Скільки вух у 4 зайців? Скільки крил у 5 горобців? Скільки вух у 6 мавп? Скільки ніг у 3 страусів? Скільки очей у 7 мишок? Скільки лап у 5 слонів?

 

/Відповідь на дошці/ 4, 12, 16, 9, 8, 10, 12, 6, 14, 20

 

Математичний бліцтурнір (усно).

 

Задача 1.

Одна картоплина вариться 30 хв. Скільки потрібно часу, щоб зварити з картоплини?                                                      (30 хв.)

 

Задача 2.

 

По стовбуру завдовжки 6 м повзе слимак. За день він піднімається на висоту 5 м, а за ніч спускається на 4 м. За який час слимак піднімається на висоту стовбура?                                          ( 6 днів)

 

Задача 3.

Скільки очей у павука, якщо у 4 павуків 32 очка?               (8 очей)

 

Задача 4.

У сім’ї троє синів. Кожен має сестру. Скільки дітей у сім’ї?  (4 дітей)

 

Задача 5.

Довжина стрибка зайця 3 м. Скількома стрибками він подолає відстань 15м?                                                                 (5 стрибками)

 

Задача 6.

Чи можна розділити 3 апельсини між двома батьками і двома синами, щоб кожен одержав по апельсину?   (можна: дід, батько, син)

 

V. Закріплення знань, умінь і навичок учнів

 

^ 5.1. Робота в парах (с. 36 № 215)

 

Зараз наш маршрут проляже до першої зупинки у протоки Швидкого мислення. Щоб успішно пройти цей маршрут, ви повинні попрацювати в парах: за даними таблиці скласти і обчислити вирази.

 

^ 5.2.Робота в групах (с.36 № 216)

 

Чух-чух-чух-чух

 

Потяг їде ух-ух

 

А зараз сідаймо у наші вагони і вирушаймо на нашу наступну зупинку півострів Швидких обчислень. Щоб довго не затриматися на ньому і встигнути подолати найбільше зупинок потрібно швидко дібрати числа, щоб рівності були правильні. Для цього давайте об’єднаємось в групи і спробуємо виконати це завдання. Учні повторюють правила роботи в групі.

 

^ 5.3. Самостійна робота

 

Чух-чух-чух-чух

 

Потяг їде ух-ух

 

 

Ми залишаємо свої потяги на півострові і йдемо пішки у гай Роздумів. Щоб туди потрапити , ви повинні самостійно розв’язати задачі.

 

1 варіант – с.36, № 213

 

2 варіант –с.36, № 214

 

Представник кожної команди виходить із підручником до дошки і самостійно записує розв’язання задачі. Решта учнів команди працюють у зошитах і звіряють з дошкою. При невідповідності записів вони плещуть в долоні.

 

^ 5.4. Фізкультхвилинка для очей

 

Оченята роблять вправи

 

Вліво, вправо, вліво, вправо

 

Потім вгору, потім вниз

 

Оченятами дивись.

 

Релаксація.

 

Ваші очі втомилися, тому виконаємо кілька вправ для очей.

 

Повільно поведіть очима зліва на право і справа на ліво. (3р)

 

Повільно перевести погляд вгору – вниз, потім навпаки.

 

Уявить велосипедне колесо, помітьте на ньому певну точку, і слідкуйте за обертанням цієї уявної точки.

 

^ 5.5. Робота з геометричним матеріалом

 

Чух-чух-чух-чух

 

Потяг їде ух-ух

 

Вийшовши з гаю, ми бачимо яр Глибокої Думки. Через нього прокладено вузенький місточок. Щоб по ньому пройти, треба бути дуже уважними і виконати таке завдання: обчислити периметр фігури. 4 см

 

- Яка фігура зображена?

 

- Як знайти периметр?

 

^ 5.5. Диференційована робота над задачами

 

Чух-чух-чух-чух

 

Потяг їде ух-ух

 

Перейшовши яр, ми опинилися біля підніжжя гори Наполегливих. Щоб дістатися до вершини цієї гори ми попрацюємо в групах.

 

1 група - розв’язує задачу за планом

 

Маса поросяти 2 кілограми, теляти - у 6 разів більша, ніж поросяти, а ягня – на 13 кілограмів більше від маси теляти. Яка маса ягня?

 

Порося - 2 кг

 

Теля - ?, у 6 р. більше

 

Ягня - ?, на 13 кг більше

 

План

 

Яка маса теляти?

 

Яка маса ягня?

 

2 група – за короткою умовою складає задачу, вставляє у порожню клітинку дані і розв’язує задачу

 

3 кошики - гр.

 

6 кошиків - ? гр.

 

3 група – під керівництвом вчителя розв’язує задачу

 

Мама купила у магазині 2 зошити в клітинку, в лінійку – у 10 разів більше, ніж у клітинку, а в косу - на 5 зошитів більше, ніж у лінійку. Скільки зошитів в косу купила мама в магазині?

 

 

В клітинку – 2 з.

 

В лінійку - ?, у 10 р. більше

 

В косу - ?, на 5 з. більше

 

Молодці, всі впоралися з завданням і дісталися до самої вершини гори.

 

VІ. Підсумок уроку

 

- Скажіть, а в якій професії ви хотіли б стати майстрами?

(Висловлювання дітей)

- А яка професія найкраща? (Найкраща та, яку ти обрав, яку любиш, яка несе користь людям. Кожна професія почесна і потрібна людям!)

- А як ви вважаєте, чи є така професія, де непотрібна математика?

- Тож наполегливе навчання допоможе вам досягти своєї мрії. Сьогодні ми зробили один важливий крок.

Підведемо підсумок уроку.

- Ми працювали вміло, дружно, швидко, якісно, тому й виконали всі завдання.

- Що вам сподобалось на уроці

Наша подорож успішно завершується.

- Що нового ви дізналися на уроці?

- Що вам найбільше сподобалося?

- Куди б хотіли вирушити у подорож у наступний раз?

Дякую вам діти,

 

За ваші старання

 

І приміть від мене гарні побажання

 

Повторили ми таблицю множення і ділення на 6

 

І її ніколи не забудем вмить

 

VІІ. Домашнє завдання

 

с.37 № 217 – знайти значення виразу, с.37, № 218 – сильні учні розв’язують задачу виразом, інші - по діям.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема.  Складання таблиці ділення на 3. Складання задач за даним розв’язанням.

Мета.  Скласти  і вивчити таблицю ділення на 3.

             Вправляти  в  умінні застосовувати випадки табличного ділення на 3 під час розв’язання  прикладів і задач.

             Продовжувати вчити складати обернені задачі, задачі за даним розв’язанням.

             Розвивати набуті математичні навички, логічне мислення, пам’ять, уміння користуватися математичними термінами, працювати в парах.

Обладнання: фото потяга, малюнки кролика, вагончиків з назвами станцій – зупинок, завдання для усного рахування «Комп’ютер», трійки предметів (морква), картки з таблицею множення числа 3(для роботи в парах), таблиця для підсумкової роботи.

Тип уроку: урок – подорож.

Хід уроку

І. Організація класу.

 

Всі сідайте тихо ,діти.

Домовляймось – не шуміти,

Руку гарно піднімати,

Чітко, влад відповідати.

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати.

Тож, гаразд, часу не гаєм

І в дорогу вирушаєм..

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

-    Сьогодні вирушаємо у подорож по країні «Математика».

-     Дізнаємось, чи добре ви знаєте таблиці множення чисел 2, 3 і таблицю ділення на 2.

-    Складемо таблицю ділення на 3.

-    Встановимо, чи вмієте і як розв’язувати  вирази і задачі.

-     Під час подорожі зробимо зупинки на станціях:

 

«Домашня»

«Тренувальна»

«Каліграфічна»

«Таблична»

«Оздоровча»

«Обчислювальна»

«Задачна»

«Геометрична»

«Підсумкова»

  -      Загадка допоможе вияснити, на чому ми будемо рухатися по країні.

Загадка

 

Людей везуть по всій землі

Оці будиночки малі.

Один за один вдаль біжать.

Шляхи далекі їм лежать.

(Потяг)

 

-    Отже, вирушаємо.

ІІІ. Актуалізація знань учнів.

Зупинка «Домашня».

1. Робота з індивідуальними картками (3).

2. Перевірка домашнього завдання.

№ 563

    (Коротка умова на дошці)

-    Про що дізналися спочатку? Як?

-    Про що дізналися потім? Яку дію виконали?

-    Записати розв’язання виразом. Прочитати.

(10 + 8) : 3 = 6(каб.)

-    Скласти обернену задачу.

-    Скласти вираз. Прочитати.

(10 + 8) : 6 = 3 (каб.)

-    Сформулювати відповідь.

№ 564

-    Прочитати складений вираз.

50 – (10 + 14) = 26

-    Охарактеризувати  число – відповідь (двоцифрове, парне, належить до чисел третього десятка, сусіди: 25 і 27, 26 – це 20 + 6, в числі 2 десятки і 6 одиниць).

-    Збільшити 26 на 26, зменшити 26 на 2.

-    Які числа треба помножити, щоб отримати  число 24?

Зупинка «Тренувальна».

-    Множенням яких чисел є числа: 12, 21, 18, 27, 14, 20?

Гра «Комп’ютер».

Старт 12 ---- : 2  ---- + 24

                                          |

                            -27  ---- • 9  ----  - 11

                                                           |

                                                          : 2

                                                           |

                                                          - 6  ---- • 3  ---- ?  Фініш   

(Кінцева відповідь – 6)

-    Добуток яких чисел дорівнює числу 6?

3 • 2

2 • 3

-    Скласти два приклада на ділення:

 6 : 2 = 3

 6 : 3 = 2

-    Назвати числа при діленні.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

 Зупинка «Каліграфічна».

-    Назвати добутки чисел таблиці множення числа 3.

(Запис добутків каліграфічно: 3  6  9  12  15  18  21  24  27  30).

Зупинка «Таблична».

 Складання таблиці ділення на 3 за поданими на картках таблицями (в парах).

        

3 •2 = 6      6 : 3 = 2

3 • 3 = 9  

3 • 4 = 12  

3 • 5 = 15  

3 • 6 = 18  

3 • 7 = 21  

3 • 8 = 24  

3 • 9 = 27  

3 • 10 = 30    

№565-566

-    Прочитати частки з таблиці ділення на 3.

(2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10)

-    Часткою яких чисел є числа: 5, 9, 2, 4 ?

-    Назвати частку чисел:

24  і  3                  30  і  3

9  і  3                   12  і  3

18  і  3                 21  і  3

 Зупинка «Оздоровча».

Фізкультхвилинка.

 

Раз – піднятись, потягнутись,

Два – зігнутись, розігнутись,

Три – в долоньки три плеска,

Головою три кивка,

На чотири – руки ширше,

П’ять – руками помахать,

Шість – за парти тихо сість,

Сім і вісім  - лінь відкинемо.

Зупинка «Обчислювальна».

1. Розв’язання № 567 (робота в парах)

2. Самоперевірка (відповіді на дошці: 8, 0, 3, 25, 32, 6).

V. Розвиток математичних знань і умінь.

Зупинка «Задачна».

1. Розв’язання задачі № 568

    читання умови;

    аналіз задачі;

    запис короткої умови;

    вибір розв’язання задачі;

    формулювання і запис відповіді.

2. Складання задачі за поданим розв’язанням.

Для допомоги викладаються картки з трійками моркви.

    Складання умови задачі (3 – 4 учня).

    Запис короткої умови.

    Самостійний запис розв’язання і відповіді.

    Взаємоперевірка.

 3. Розв’язання задач, поданих на дошці.

Задача № 1

Черговий роздав 21 зошит учням по 3 зошита кожному.

Скільки учнів отримали зошити?

    аналіз задачі;

    колективний запис умови за поданим на дошці шаблоном;

    вибір розв’язання (усно);

    самостійний запис (розв’язання, відповідь).

Задача № 2

У бочці було 27 відер води. Скільки яблунь можна полити цією водою,

 якщо під кожну виливати по 3 відра?

    колективне читання задачі;

    самостійний аналіз, запис короткої умови за шаблоном, розв’язання, відповіді;

    колективна перевірка.

4.Розв’язати задачі усно №569

Зупинка «Геометрична»

1.    Накреслити відрізок довжиною 12 см.

2.    Поділити його на три  рівні частини.

-    Чому дорівнює одна частина? Як дізналися?

-    Кожна частина? Чому?

3.    Креслення і запис розв’язання.

12 : 3 = 4(см)

VІ.  Підсумок уроку.

Зупинка «Підсумкова»

Заповнити таблицю.

Дільник     12        18        21   

Ділене    3    5        2    3    3

Частка         3    2    3        9

VІІ. Домашнє завдання.

1. Вивчити таблицю ділення на 3.

2. Розв’язати задачу № 570, 571

doc
Додано
8 січня 2020
Переглядів
1204
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку