Тема: Закріплення табличного множення і ділення; задачі на збільшення (зменшення) числа в кілька разів. Вітаміни.
Мета: Закріплювати навички табличного множення і ділення;
узагальнювати вміння розв’язувати задачі на збільшення та
зменшення числа в кілька разів;
дати учням поняття про вітаміни та їх види, розкрити їх роль у
житті людей, про місце овочів і фруктів у харчуванні;
розвивати пізнавальний інтерес; виховувати культуру
правильного харчування.
Обладнання: карта країни «Вітамінія», шапочки з назвами вітамінів,
малюнки овочів і фруктів, картки для усної лічби, таблиця
скороченого запису задачі,малюнки до цікавих задач.
Хід уроку
І. Організація класу
Діти! У нас сьогодні ніби свято,
гостей зібралося багато.
Ану ж на них ви подивіться
І веселенько усміхніться.
А тепер тихенько поверніться,
один одному всміхніться,
На урок старання не забудьте взяти,
Сядьте всі рівненько , будем починати.
ІІ.Оголошення тами і мети уроку.
-Сьогодні ми здійснимо подорож до незвичайної країни, до країни
Вітамінії.
-Якщо така назва країни, то хто її жителі?
-Особливо взимку та на початку весни ви часто чуєте від своїх батьків:
-Не вистачає вітамінів.
-Хворієш, бо мало вітамінів.
Слово «вітаміни» походить від латинського слова «віта» - життя.
Вітаміни – це речовини, необхідні для життя людини. Сьогодні їх
відомо близько 20.
-А ось, які є вітаміни, чи дійсно вони такі важливі для життя людей, ви дізнаєтеся сьогодні на уроці. А допоможе нам здійснити цю подорож до країни Вітамінії математика. Ми будемо розв’язувати задачі, рівняння, приклади та нерівності.
ІІІ. Контроль, корекція та закріплення знань
1.Усний рахунок
-Ну що ж, розпочинаємо нашу подорож! Та на нас сьогодні чекає ще один сюрприз. До нас на урок завітали ще й жителі країни Вітамінії.
(прихід вітамінів у шапочках з написами А,B, C, D)
-Добрий день! Впізнали нас,
Ми- вітаміни,
Дуже корисні для людини.
-Дякуємо вам, вітаміни, що ви завітали до нас на урок. Сідайте,
будь ласка.
Вчитель:
-Усі вітаміни мають складну будову і називають їх літерами
латинського алфавіту.
Перше місто, яке зустрічає нас – це місто вітаміну А.
(виходить дитина в шапочці з літерою А).
Дитина -Я вітамін А, сприяю росту, допомагаю нормальному зору.
Мене багато в моркві, маслі ,сирі, яйцях, печінці, помідорах,
зеленій цибулі, гарбузі, риб’ячому жирі.
-Які ж завдання нам приготував вітамін А?
а) розв’язування рівнянь (двоє учнів працюють біля дошки)
х•7=63 4•х=24
б) порівняти числа:
6•89•7 7•43•8
9•58•4 6•69•4
в) «Ланцюжок»
49:7 7•5
+13 +10
:4 :5
Перевірка розв’язування рівнянь за допомогою сигнальних карток.
2.Розв’язування задач:
-Ми дякуємо вітаміну А і відправляємось у місто близнюків В.
(виходить вітамін В)
Дитина-А я вітамін В, дуже потрібний для розумової і фізичної праці,
поліпшення травлення. Міщусь у житньому хлібі, вівсяній та
гречаній крупах, у горосі, квасолі, жовтку яєць, печінці, м’ясі.
-Вітаміни групи В відкрили у місті свою крамницю, а що вони продають, ми дізнаємося, коли будемо розв’язувати задачі. Але перед цим ми запишемо каліграфічну хвилинку. Послухайте віршовану задачу:
В гаю 2 зайчики сиділи,
З апетитом моркву їли.
Всі по 4, як один,
Скільки з’їли всіх морквин?
Результат задачі запишіть цілий рядочок для каліграфічної хвилинки.
а)Усне розв’язання задач
-Давайте пригадаємо, як дізнатися ціну, коли відомі кількість і вартість
покупки? (знаходять результат)
-Як дізнатися кількість, коли відомі ціна і вартість?
-Як дізнатися вартість, коли відомі ціна і кількість?
|
Ціна |
Кількість |
Вартість |
гречка |
? грн |
5 кг |
40 грн |
горох |
2 грн |
? кг |
18 грн |
вівсянка |
3 грн |
8 кг |
? грн |
Складіть задачу за скороченим записом:
-40 кг
? кг
-?, у 8 р. більше
-Чи можемо ми дізнатися, скільки помідорів і огірків привезли
разом у магазин?
-Що потрібно дізнатися спочатку?
-Якою дією будемо шукати, скільки кілограмів огірків
привезли?
-Як дізнатися, скільки разом?
-Дякуємо вітамінам групи В і відправляємось і місто
вітаміна С. (Виходить вітамін С)
Дитина:-А я вітамін С, запобігаю простуді, поліпшую
кровообіг, сприяю боротьбі організму з інфекцією. Багата
мною капуста, картопля, помідори, цибуля, щавель,
шипшина, часник, лимони, смородина, яблука.
-А зараз вітамін С пропонує нам відпочити.
Фізкультхвилинка
-Що ж, мабуть, прийшла пора
Трохи відпочити.
Скільки раз ногою тупни? 32:4
Скільки раз в долоні плесни? 35:5
Ми присядем скільки раз? 36:6
І нахилимось в той час 21:7
Пострибаєм рівно стільки! 20:4
3.Робота в групах
Погрупувати фрукти, скласти прислів’я, пояснити їх зміст:
І група
Добре не проковтнеш
солодко за
Здоров’я
прожуєш-
купиш
гроші
ІІ група
не дбаємо, правильно плачемо
Здоров’я
а загубивши-
Їж
і гроші
маємо-
не потрібні
Дуже цікаве завдання нам підготував вітамін С.
А тепер нам відкриває свої ворота місто вітаміну Д.
(виходить вітамін Д)
Дитина: А я вітамін Д, сприяю росту і формуванню кісток
скелета і зубів, особливо в дитячому віці. Живу в молоці,
печінці, риб’ячому жирі, житньому хлібі, жовтках яєць.
Я також утворююсь у шкірі під дією сонячних променів.
-Вітамін Д приніс нам завдання для самостійної роботи
(диференційовано)
48:=6
а+(а•7), а=6 9•=36
а•6+а•8, а=5 •6=30
:7=3
ІV. Підсумок уроку
-Наші вітаміни пропонують ще й цікаві завдання:
-Про який вітамін не знає зайчик?
каша
-
-Який вітамін вживає слоненя?
-Сьогодні ми цілий урок говоримо про вітаміни, про те, яку користь
вони приносять для нашого оранізму , і наші гості пропонують вам
записати слова, які тісно пов’язані зі словом «вітаміни» (вправа
ґронування).
-Ось і закінчилася наша мандрівка до країни Вітамінії. Наші гості
вже хочуть відправлятися додому, але прослухайте ще побажання,
які хочуть вони вам дати: (виходять вітаміни):
-Хто дружить із нами буде-
Всі незгоди позабуде.
Виросте міцним, здоровим,
Переможе всі хвороби. (вітаміни дають дітям корзину з фруктами і йдуть)
Вправа «Мікрофон»:
-Що цікавого ви дізналися на уроці?
-Що сподобалося?
Домашнє завдання.