Урок "Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів з апострофом. Записування слів з апострофом під диктовку та правильність їх читання"

Про матеріал

Змістовний урок української мови для учнів 2-го класу на допомогу вчителю. Для того щоб. Закріпити знання учнів про роль апострофа у словах,правильність читання слів з апострофом, повторити правильність позначення апострофом на письмі роздільну вимову звуків; удосконалювати вміння аналізувати звуко-буквенний склад слів у написанні яких використовується апостроф; вчити ділити слова з апострофом для переносу з рядка в рядок;розвивати мовлення, вміння порівнювати робити висновки; виховувати уважність, працьовитість, старанність.

Перегляд файлу

Українська мова

2 клас

Тема: Закріплення вимови і написання слів з апострофом. Звуко-буквений аналіз слів з апострофом. Записування слів з апострофом під диктовку та правильність їх читання. Правило переносу слів з апострофом.

Мета: Закріпити знання учнів про роль апострофа у словах,правильність читання слів з апострофом, повторити правильність позначення апострофом на письмі роздільну вимову звуків; удосконалювати вміння аналізувати звуко-буквенний склад слів  у написанні яких використовується апостроф; вчити ділити слова з апострофом для переносу з рядка в рядок;розвивати  мовлення, вміння порівнювати робити висновки; виховувати уважність, працьовитість, старанність.

Обладнання: презентація до уроку

Тип уроку: комбінований.

 

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

Доброго ранку сонечку ясному!

Доброго ранку класу прекрасному!

Всім я вам здоров’я  зичу й добра,

А тепер до роботи приступати пора .

А що ми будемо робити,

Над чим ми будемо працювати

Ви зможете усі сказати,

Як спробуєте завдання розв’язати .

ІІ. Повідомлення теми уроку.

  1. Вправа «Морський бій»

Завдання: за допомогою ключа прочитайте тему уроку

 

 

 

А

Б

В

Г

Д

Е

Є

Ж

З

1

П

Д

О

Т

Ю

М

Б

І

Ф

2

Р

А

К

Х

О

С

У

К

Р

3

И

Й

К

Б

У

Д

І

Р

Ч

4

В

Б

В

О

І

Й

Ж

Ї

Ч

5

Ч

И

О

С

Ф

Р

О

Л

С

6

П

Ж

І

Р

Г

Д

С

Д

Т

7

И

Щ

И

Т

О

Ь

Б

Ж

Ф

8

Т

П

Я

У

Т

Т

Г

Т

К

                Ключ: 2Б, 6А, 4Г, 2Е, 8Д, 3Ж, 5Є, 7З

  • Молодці! Правильно,це апостроф. І сьогодні на уроці ми з вами продовжимо говорити про апостроф,будимо читати слова з апострофом, повторимо їх написання, а також навчимося переносити слова  з апострофом.
  1. Вправа «Мікрофон»

— Після яких  букв ставиться апостроф? (Після букв «бе», «пе», «ве», «ем», «еф», «ер»)

— Перед якими буквами пишеться апостроф? (Перед я, ю, є, ї);

— Скільки  звуків вони позначають? [Два звуки];

— Молодці!

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Каліграфічна хвилинка.

        А ви знаєте, коли я сьогодні йшла на урок то мені на зустріч котився м’ячик. І коли я сказала що йду до вас, то  йому також дуже захотілося піти зі мною і подивитися як дітки навчаються в школі. Але на мою думку не просто так він завітав до нас. А ви як вважає те?

  • Так,правильно. Слово м’яч пишеться з апострофом.
  • Це і є наша робота сьогодні. Ми повинні закріпити написання слів з апострофом.
  • Отже сіли рівненько,відкрили зошити, положили на косу , взяли ручки правильно, ніжки поставили разом,записали число класна робота .
  • Назвіть мені скільки букв у слові м’яч ? (3) А скільки звуків?(4)
  •  А чому звуків 4?(Бо буква «я» позначає два звука.
  • Молодці!
  • Давайте розпочнемо нашу роботу в зошиті з каліграфічної хвилинки.
  • А на каліграфічній хвилинці ми повторимо написання тих літер які є у слові м’яч.
  • Назвіть першу букву у слові м’яч.
  • Так,це буква «ем». другий елемент дописуємо до нижньої рядкової лінії і заокруглюємо.
  •  Друга Буква «я»
  • Наступна Буква «ч» складається з двох елементів: фігур­ної лінії (короткої похилої риски, що з’єднується з горизонтальною короткою, вигнутою вниз, лінією) і короткої прямої лінії із заокругленням унизу праворуч.
  •  А тепер самостійно допишіть рядочок цих букв в тій же ж послідовності.
  • Давайте складемо речення зі словом м’яч і запишемо його в зошитки.
  • Як пишеться слово м’яч.(з апострофом)

Мені подарували шкіряний м’яч.

  •  Зверніть увагу як я записую речення біля дошки.

ІV. Вправи на закріплення.

1.Звуко-буквений аналіз слів з апострофом.

  • А м’ячик прийшов не з пустими руками. Він приніс казочку про апостроф. Послухайте казочку,але будьте уважні. Ваше завдання в кінці казочки назвати всі слова з апострофом  які ви почуєте в ній.

 

Казка про апостроф.

Апостроф в Алфавіті жив,

Із буквами завжди дружив,

Аж поки якось буква Я

Сказала: «Геть від нас!

Бо Алфавіт - це букв сім'я,

Нас 33 якраз!

А ти не буква, просто знак,

Ти нам чужий, не рідний, знай!»

 

Почув Апостроф ці слова –

Аж закрутилась голова.

Ніколи ще таких образ

Не чув він у житті.

Заплакав він, схопився враз –

І ось уже в путі.

Залишив місто Алфавіт.

«Піду, побачу білий світ».

 

Та що тут сталося! Хоч плач:

У малюків зник раптом м'яч.

Саме подвір'я зникло теж,

І м'ята, й бур'янець.

І на вечерю щось не те:

Без м'яса холодець!

А курка?! Бідолашний птах:

Немає пір'я! Просто жах!

 

Усі годинники стоять:

Дев'ятка зникла й цифра п'ять!

Із гаю зникли солов'ї,

А ще - реп'ях і в'яз.

В'юнів неначе хтось поїв,

Хлоп'ята зникли враз.

А у дівчат рум'янець зник...

Так жити Алфавіт не звик!

 

Усі кричать на букву Я:

«Тепер ми зовсім не сім'я!»

«Апостроф треба привести. –

Сказала буква М, -

Нам треба всім шукати йти,

Щоб не було проблем».

На пошуки гуртом пішли

І через день таки знайшли!

 

Усі зраділи, обнялись.

За руки міцно узялись:

І букви С, і І, і М,

Апостроф, буква Я.

І заспівали солов'ї,

Бо знов була сім'я!

У курки пір'я відросло.

Всім дуже весело було!

  • Про кого ви прослухали казка?(Апостроф)
  • Хто був уважним . Які слова зустрічалися з апострофом?

(сім'я, м'яч, подвір'я, м'ята,  бур'янець,м'яса, пір'я, дев'ятка,п’ять, солов'ї, реп'ях, в'яз,в'юни, хлоп'ята, рум'янець)

  1. Словниковий диктант.
  • Давайте тепер ці слова ми запишемо в зошит поділяючи їх для переносу і запам’ятаємо їх написання.
  • Перше слово Сім’я . Хто хоче написати це слово біля дошки поділяючи його для переносу?

Сім’я- сі-мя.

  • А чи правильно я перенесу сім-я?
  • Наступне слово Хлоп’ята – хлоп’-ята, хло-пята, ……
  • Дітки,запам’ятайте, апостроф при переносі не відокремлюємо від попередньої літери, не переноситься на наступний рядок. 
  • Почиаємо писати з нового рядочка з абзацу і з великої буковки.
  • Після кожного слова що ми будемо ставити? Правильно дітки,кому і наступне слово вже будимо писати з маленької буковки.
  • Наступне слово м’ята – м’я-та.
  • Наступне слово пір’я – пі-р’я.  
  • М’ячик задоволений нашою роботою  і пропонує нам трішки відпочити.
  • Встаньте  і підрівняйтеся біля своїх місць.

    Подвір'я, м'ята, пір'я, хлоп'ята.

 

Фізкультхвилинка

Сірий котик міцно спав,

Навіть пісню не співав.

Та нарешті він проснувся

І довкола озирнувся.

Став смачненько потягатись

І чистенько умиватись.

Порозчісував він вуса

Довгі-довгі, русі-русі.

Зуби й кігті нагострив

І до комірчини він побрів.

І добро оберігати.

Й ми, як котик, відпочили,

Щоб зміцніли наші сили

  • А тепер пограємо в гру.

3. Гра «Склади слово» 

В

C:\Users\TkachenkoLP\Downloads\6a00d83451f4a069e2011279090cd328a4-800wi.jpg

ЯТЬ

П

Є

ПАМ

Ю

ДЕВ

ЮТЬ

 

  • Як пишуться ці слова? (з апострофом)

4.Творча робота

Завдання:

  • Наступне завдання яке я пропоную ,це  скласти прислівя
  • Назвіть слова з апострофом які зустрічаються у складених прислівях .
  • А Давайте запишемо прислів’я про дружбу.
  • Як ми напишемо слово розіб’єш ?
  • (Дружба як дзеркало: розіб’єш,не складеш.)
  •     Дружба — це велика цінність. І я хочу щоб у кожного з вас був справжній друг.

 

 

Дружба як дзеркало:

В морі тому води багато,

Хто в п’ятницю скаче,

той в неділю плаче.

розіб’єш, не складеш.

що її ніхто не п’є.

 

5.Гра «Хто в гніздечку?»

  • Ще одне цікаве завдання для вас.

Хто живе у гніздечку соловїв – … (соловята).

  • Як ми напишемо це слово?

А у  ластівок – … (ластівята).А як ми поділемо це слово для переносу?

А хто живе у горобців – … (горобята). Скільки букв у слові гороб’ята? А скільки звуків?

6. Робота з підручником. Вправа 179.

  • Ми відпочили і пограли,а тепер попрацюємо з підручником.
  •   Відкрийте підручники на сторіночці 66 та знайдіть вправу 179.
  • Прочитайте,що потрібно зробити(Прочитати реченн Та списати вставляючи , де потрібно ,пропущені букви або апостроф.)
  • Прогляньте самостійно швиденько вправу.
  • Хто прочитає перше речення? Що ми вставили?.....
  • Давайте речення про маленьких ластів’яток запишемо у зошити.
  • Пишемо вправа 179.
  • Так яке речення ми запишемо. Прочитайте.
  • Хто запише  Це речення на дошці?
  • Сіли рівненько положили зошитки правильно .
  • Де ми почнемо писати речення. Правильно з абзацу і з великої букви.
  • Підкресліть букви й знак яких не вистачало.
  • Так яке речення ти написав? А ти?

7.Вправа 180.

  •  Прослухайте будь ласка спів пташки і  впізнайте  хто виконував таку чудову пісню?Цей птах прилітає до нас найперший і своїм співом сповіщає про прихід весни?
  •  Правильно це шпак.
  • І в нас на нашій сторінці  є віршик який так і називається «Шпак». Павла Глазового.
  • Послухайте віршик і скажіть яку роль виконував шпак у саду.
  • А як же поступив господар з шпаком?
  • А чи можно так ставитися до птахів?
  • Так,правильно, не можна ображати птахів,а навпаки їх потрібно захищати і допомагати, особливо взимку, коли в них обмаль їжі,а на вулиці дуже холодно. Отже вдома разом з батьками зробіть годівнички і розвісьте в себе в садочку й постійно кладіть  туди зерно та насіння. І пташечки будуть з радістю  прилітати до годівнички. І так ви допоможете пташечкам пережити зиму.
  • А почитайте який висновок зробив автор.
  • Отже ким був шпак для господаря саду?(другом)
  • А ким являються для вас ваші однокласники?(друзі)
  • Написали вправа 180. Не забуваємо ,що потрібно сидіти рівненько за партами.
  • Хто назве перше слово з апострофом? Молодець. Диктуй це слово, а ви записуйте в зошитки, але будьте уважними і старанними. З якої буковки ми починаємо писати перше слово.
  •          Останнє слово знайдіть самостійно.

V. Узагальнення та систематизація знань. 

1Гра «Піймай слова»

Завдання: почувши слово з роздільною вимовою, потрібно плеснути в долоні

Бур’ян, м’ята, зілля, ліплять, подвір’я, буряк, солов’ї, моря, співають, сім’я.

VІ. Підсумок уроку

Давайте підведемо підсумки нашого уроку.

  • Давайте пригадаємо коли ми ставимо апостроф у словах?
  • Як же ми можемо перенести слова з апострофом?
  • Чи можу я перенести апостроф на наступний рядок?

– Наведіть приклади слів, які пишуться з апострофом.

VІІ. Домашнє завдання

С. 67 Вправа 181. Пояснення.

 

docx
Додано
10 квітня 2018
Переглядів
2749
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку