Тема Закріплення вивченого про дієслово, як частину мови.
Мета: повторити і закріпити вивчений матеріал про дієслово; розвивати мовлення, пам'ять, увагу, спостережливість учнів; виховувати старанність у навчанні; любов до рідної мови
Обладнання: Тренажер «частини мови», схема розбору дієслова, конверт із завданнями для гри «Що? Де? Коли?», дзиґа, картки для роботи у групах.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.
Давайте почнемо наш , діти урок,
І зробимо з вами іще один крок.
В країну цікаву, в країну чудову.
Під назвою – українська мова.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Робота з орфографічним тренажером «Частини мови» (в парах)
(один учень зачитує слова правої колонки і відносить їх до певної частини мови, а інший перевіряє правильність відповіді, потім обмінюються ролями).
Частини мови Слова
Іменник Весна
Прийменник Під
Дієслово Читати
Займенник Його
Числівник Шість
Іменник Дерево
Дієслово Бігаю
Прикметник Веселий
Числівник Чотири
Займенник Ти
Іменник Держава
Прийменник На
Прикметник Велика
Іменник Книга
(Взаємооцінювання)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Наша мова – безмежний океан слів: довгих і коротких, добрих і злих, веселих і сумних.
Каліграфічна хвилинка: Ді сло є во.
Записати каліграфічно вірш
Веселе сонечко блищить
Проміння щедро ллє
Гайок привітно шелестить
Неначе хоче пригостить
Струмочок виграє.
Виконання завдань.
ІV. Узагальнення і систематизація знань.
Інтелектуальна гра «Що? Де? Коли?»
(Використовуємо дзиґу зі стрілкою. Завдання гравцям лежать у конвертах).
V.Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти
Треба трошки відпочити
Руки вгору , руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору , руки в боки,
І зроби 4 кроки.
Вище руки підніміть
і спокійно опустіть.
Розведіть їх у сторони,
Плесніть , діти, кілька раз.
До роботи, все гаразд!
VI. Застосування отриманих знань.
а) Прочитайте слова з дошки, дотримуючись правильної вимови.
Бореться, печеться, сміються, веселяться, трудяться, пробуджується.
б) Яке правило потрібно пам’ятати, щоб не допустити помилок у записі цих слів? (У дієсловах 2-ї особи однини –шся вимовляється як [с’:а]. У дієсловах 3-ї особи однини і множини –ться вимовляється як [ц’:а].)
3. Робота в групах.
1-а група. Завдання. Скласти з поданих слів вірш.
Зачитати складений вірш.
Хто тебе так щиро любить,
І вдягає, і голубить,
І кладе у постіль спати?
Визначити час дієслів.
2-а група. Завдання. Подані дієслова розподіліть за трьома колонками: минулий час, теперішній час, майбутній час.
Палять, згодилося, писатиме, здає, стоятиме, кликав, тьмянітиме.
3-я група. Завдання. Від дієслів утворити іменники і прикметники.
Зимувати, писати, веселити, малювати, засніжити, бігти.
Учні презентують роботу своїх груп.
VII. Домашнє завдання.
Вправа 321. Інструктаж виконання завдання.
VIII. Рефлексія діяльності.