Тема уроку: Властивості арифметичного квадратного кореня.
Мета:
освітня: формування математичної компетентності (сформувати в учнів знання про властивості арифметичного квадратного кореня, сформульовані у вигляді теорем; формувати вміння застосовувати вивчені властивості для обчислення значень виразів, спрощення та перетворення виразів; формувати культуру усних та письмових обчислень);
розвиваюча: формування компетентності вміння вчитися впродовж життя (формування уміння визначати мету навчальної діяльності, відбирати й застосовувати потрібні знання та способи діяльності для досягнення цієї мети; знаходити зв’язок з раніше вивченим: переносити набуті знання в нові ситуації); стимулювання учнів до висловлювань без побоювань помилитися; формування компетентності спілкування державною мовою (формування умінь ставити запитання і розпізнавати проблему; міркувати, робити висновки; грамотно висловлюватися рідною мовою);
виховна: формування соціальної і громадянської компетентності (уміння висловлювати власну думку, слухати і чути інших, оцінювати аргументи); формування компетентності ініціативності та підприємливості (формувати уміння вирішувати життєві проблеми, аналізувати, прогнозувати).
Мета для учнів:
Міжпредметні зв’язки: інформатика, історія.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: мультимедійне обладнання, презентація, підручник, маркери роздавальний матеріал.
Очікувані результати: після цього уроку учні повинні знати:
Епіграф уроку:
Математик може вважати свою проблему розв’язаною лише тоді, коли збагне суть оптимального підходу до її розв’язування.
Р.Беллман
І. Етап орієнтації
1. Організаційний етап.
Привітання, перевірка готовності класу до уроку Слайд
2. Перевірка домашнього завдання. Слайд
№ 601
№605
Математичний футбол
Учні по черзі кидають м’ячик і відповідають на питання
3. Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Слайд
На попередніх уроках ми вивчили поняття арифметичного квадратного кореня. Сьогодні познайомимося з властивостями арифметичного квадратного кореня, навчимося використовувати їх при обчисленні виразів, що містять квадратні корені. Отже, запишемо число, класна робота та тему уроку «Властивості арифметичного квадратного кореня».
Вам давно відомі слова відомого французького математика Рене Декарта «Мало мати хороший розум, головне добре його застосовувати». Сподіваюсь, сьогодні ми всі будемо застосовувати наш розум на повну силу.
4. Вивчення нової теми (п.17 на с.142 в підруч.)
Слайд 7 (Декарт – історична довідка)
Знаходити значення квадратного кореня вміли вавилонські вчені ще чотири тисячі років тому. Спочатку вони складали таблиці квадратів чисел і відповідно квадратних коренів із них. У добу Відродження європейські математики корінь позначали словом «RADIX» (редис), а згодом скорочено – буквою «R». Німецькі математики ставили над числом кружечок, а згодом перед числом кружечок, пізніше – ромбик, далі – галочку і над виразом, з якого добували корінь, риску. Потім, у XII столітті Рене Декарт поєднавши знак V з рискою, отримав
. Символ
називають ще радикалом.
ІІ. Етап організації виконання плану діяльності.
Викладання нового матеріалу
Робота з підручником п.17 на стор.142
Теорема 15.1. Для будь-якого дійсного числа а виконується рівність
.
Наприклад,
;
.
Розглянемо приклад.
Приклад. Спростіть вираз
, якщо
.
Розв’язання.
.
Слайд 9
Наступна теорема узагальнює доведений факт.
Теорема 15.2 (арифметичний квадратний корінь зі степеня). Для будь-якого дійсного числа а та будь-якого натурального числа n виконується рівність
.
Наприклад,
;
.
Слайд 10
Теорема 15.3 (арифметичний квадратний корінь із добутку). Для будь-яких дійсних чисел a і b таких, що
і
, виконується рівність
.
Доведення
Маємо:
і
. Тоді
. Крім того,
. Отже, вираз
набуває тільки невід’ємних значень, і його квадрат дорівнює ab.
Наприклад,
.
Доведена теорема поширюється на випадок, коли кількість множників під знаком кореня більша за два.
Наприклад,
, якщо
.
Слайд 11
Теорема 15.4 (арифметичний квадратний корінь із дробу). Для будь-яких дійсних чисел a і b таких, що
і
, виконується рівність
.
Доведення цієї теореми проведіть вдома самостійно, так як воно аналогічне доведенню попередньої теореми.
Наприклад,
;
.
Помінявши в тотожностях
і
місцями їхні ліві та праві частини, маємо:
і
. Цими тотожностями користуються в процесі множення й ділення арифметичних квадратних коренів.
Наприклад,
;
.
3. Первинне закріплення знань. Слайд
▪ Виконання усних вправ Слайд
Гра «Працюємо разом»
Гра «Знайди помилку»
Гра «Встав пропуски»
▪ Робота учнів біля дошки Слайд
№ 630, 632, 634, 636
▪ Робота учнів в групах
Г 2 - № 638, 640.
▪ Індивідуальна робота за картками
Сильні учні проходять онлайн тест за посиланням-https://naurok.com.ua/test/vlastivosti-arifmetichnogo-kvadratnogo-korenya-30516.html
Цікава математика
Кожен квадрат сітки являє собою 1 квадратну одиницю. Яка точна довжина сторони затіненого квадрата?
Картка № 1
1. Знайдіть значення виразу:
а)
;
б)
;
в)
;
г)
;
д)
.
Картка № 2
1. Знайдіть значення виразу:
а)
;
б)
;
в)
;
г)
;
д)
.
Знайти значення виразу:
1)
;
2)
;
3)
.
IІІ. Підбиття підсумків уроку.
Рефлексія
Сходинки до успіху
Я знаю…
Я вмію…
Я зможу…
Оцінювання учнів…
IV. Домашнє завдання
Розв'язати вправи : № 629, 631, 635
Обчисли :
Картка № 1
а)
;
б)
;
в)
;
г)
;
д)
.
Картка № 2
1. Знайдіть значення виразу:
а)
;
б)
;
в)
;
г)
;
д)
.
Додатково:
Знайти значення виразу:
1)
;
2)
;
3)
.