Тема уроку: Заломлення світла на межі поділу двох середовищ. Закон заломлення світла
Мета: 1) формувати поняття про «заломлення світлового променя», навчити учнів розуміти та описувати процес поширення світла на межі прозорих середовищ, в процесі виконання вправ сформувати вміння використовувати закон заломлення світла для визначення показника заломлення, сформувати уявлення про відносний показник заломлення, вміння спостерігати явище заломлення світла на межі розділу двох середовищ та пояснювати хід світлового променя під час заломлення;
2) вчити самостійно аналізувати навчальну інформацію, будувати хід променів у різних оптичних середовищах
3) розвивати світогляд учнів шляхом практичного застосування законів заломлення світла.
4)вчити самостійно використовувати навчальні симуляції
Очікувані результати: учні знають та розуміють закони заломлення світла, розв'язують задачі з використанням II-го закону заломлення світла.
Тип уроку: урок вивчення та засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
II.ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ до 7 хв
Діяльність учителя |
Компетентності |
Діяльність учнів |
Учитель пропонує учням самостійну роботу для перевірки вмінь учнів |
Формування само освітньої компетент- ності: організація прийомів самонавчання, гнучкості застосування отриманих знань |
Учні розв’язують задачі, перевіряють рівень предметної підготовки з теми «Відбивання світла», визначають прогалини у своїх знаннях |
1варіант
Кут між відбиваючою поверхнею і падаючим променем становить 300. Чому дорівнює кут відбивання?
2варіант
У сонячний день довжина тіні від дерева становить 3м, а довжина тіні від метрового стовпа 30см. Знайдіть висоту дерева.
Взаємоперевірка робіт.
III.АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ ТА ФІКСАЦІЯ УТРУДНЕНЬ за допомогою запитань та розв’язування усних вправ і відповіді на запитання:
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 25 хв
Проблемні питання:
-Чому ми бачимо олівець зламаним? (Демонстрація олівця в стакані з водою)
-Чому інколи влітку, під час спеки ми бачимо на дорозі вдалині калюжі, яких насправді немає?
-Чи може поширення світлового променя бути не прямолінійним?
На ці питання будемо знаходити відповідь упродовж уроку.
-Оголошення теми і плану уроку.
-Запис її учнями в зошиті.
Заломлення світла на межі двох середовищ.
Закони заломлення світла
План (на презентації) без запису в зошит
Діяльність учителя |
Компетентності |
Діяльність учнів |
Для розкриття теми учитель використовує презентацію до уроку, відеофрагменти, демонстраційний експеримент, викладає навчальний матеріал у вигляді лекції |
Формування предметної компетентності та світогляду учня, демонстрація зв'язку природничих наук з гуманітарними, формування культурної складової розвитку учнів |
Учні слухають учителя, конспектують навчальний матеріал, беруть участь в обговоренні причин спостережуваних явищ під час проведення демонстраційного експерименту (під час перегляду відеофрагментів) |
Учитель демонструє відеофрагмент «Заломлення світла»
Зараз ми з вами подивимось відео і ви повинні будете відшукати відповідь на такі питання:
Що таке:
1) заломлення світла (знаходимо в підручнику,читаємо і відповідаємо на запитання)
2)заломлений промінь( креслимо і позначаємо на рисунку)
3)кут заломлення (позначаємо на рисунку)
4)I-й закон заломлення світла( читаємо і знаходимо в підручнику)
I-й закон: Заломлений промінь лежить в одній площині з падаючим променем і перпендикуляром до межі розділу двох середовищ, поставленому у точці падіння променя;
5)II-й закон заломлення світла( Читаємо і записуємо формулу)
6)З якою швидкістю поширюється світло в різних середовищах?
С=3×108м/с
7)Причина заломлення світла (різна його швидкість в різних середовищах)
8)Що таке відносний показник заломлення світла?( записуємо формулу)
n21= n21= =
9)Що таке абсолютний показник заломлення світла?( формула)
n=
10)Для чого використовують поняття «оптична густина середовища»?
11)Що таке повне внутрішнє відбивання світла?
12)Де застосовують явище заломлення світла? (На дом.завдання)
Явище заломлення світла є основою принципу роботи численних оптичних пристроїв: мікроскопа, телескопа, фотоапарата.
Первинне закріплення матеріалу
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ 7-8 хв
Діяльність учителя |
Компетентності |
Діяльність учнів |
Учитель пропонує умови задач, консультує учнів під час розв'язання задач |
Формування предметної (фізичної та математичної) компетентності — формування вмінь застосовувати закони заломлення світла для розв'язання задач |
Учні розв'язують задачі, розширюють уявлення про застосування законів заломлення світла під час пояснення оптичних явищ |
Розв’язування вправ
1.-Вправа 12.2 стор.стор.82. підручника за автор. В.Г.Бар’яхтар(1 частина)
2. -Робота з симуляцією « Заломлення світла»
3.Вправа 12.3 стор.82. підручника за автор. В.Г.Бар’яхтар
(ПЕРЕД ТИМ ПОВТОРИТИ: що таке прямий кут, повний кут, розгорнутий кут і скільки градусів вони мають)
Промінь світла падає з повітря у воду під кутом 60°. Кут між відбитим і заломленим променями становить 80°. Обчисліть кут заломлення променя.
Домашнє завдання: Вивчити §12; Вправа 12.2 стор.стор.82. підручника за автор. В.Г.Бар’яхтар(2,3 частина)
Ознайомитись із даною темою, виконуюси впраdи на симуляції phet colorado
За покликанням https://phet.colorado.edu/uk/
Підведення підсумків уроку
1