Урок з української мови у 5 класі
Федоревська Наталя Григорівна,
Учитель української мови та літератури
НВК «Ерудит» міста Києва,
Учитель вищої категорії
Тема: Записування слова фонетичною транскрипцією
Мета уроку :
- навчити учнів правильно вимовляти тверді та м’які
приголосні;
- удосконалювати вміння та навички учнів, пов’язані
з розрізненням твердих і м’яких приголосних;
- виховувати інтерес учнів до мови.
Тип уроку. Комбінований.
Обладнання. Таблиця « Приголосні звуки ».
Хід уроку
I. З’ясування емоційного стану учнів, готовності до уроку
(графічно).
II. Оголошення теми й мети уроку.
III. Цілевизначення очікуваних результатів навчання самими учнями.
1. На цьому уроці я хочу навчатися …
2. На цьому уроці я буду вдосконалювати…,
виховувати…
IV. Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання. „Експрес – диктант.”
1. Найменша одиниця мови та мовлення. (Звук).
2. Розділ мовознавства, що вивчає звуки мови та мовлення. (Фонетика).
3. Як позначають звук? (Узятою в дужки літерою)
4.Як називається фонетичний запис слова?(Транскрипцією).
5.Які органи творять звуки?(Органи мовлення ).
6.Які звуки утворюються за допомогою голосу?(Голосні).
7. Які звуки утворюються за допомогою голосу і шуму або тільки шуму? (Приголосні)
8. Скільки всього звуків в українській мові?
9. Скільки голосних звуків в українській мові?
10. Скільки приголосних звуків в українській мові?
11.Затранскрипуйте будь-яке слово.
V. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Метод ”Дослідження”
Вимовте про себе пари слів і з’ясуйте, чим відрізняється вимова приголосних звуків, які стоять на початку слова. Результати дослідження записати.
Дерево - дід; зірвати – знайти;
любити - лаяти; сіль – ставок;
рідна – родина; дзеркало – дзінь – дзінь;
тінь – телефон; цінувати – цемент.
нічого – нуль;
Висновок: приголосні, які стоять на початку слів кожної пари різняться вимовою. Одні вимовляються м’яко, інші – твердо.
VI. Повторення й уточнення знань учнів про тверді й м’які приголосні.
Попереднє дослідження дає змогу з упевненістю сказати, що приголосні звуки бувають тверді й м’які. У звуковому записі на м’якість приголосного звука
вказує скісна риска [ ' ] після літери: синь [син'], сіль [с'іл'], на пом’якшеність указує знак [ ’ ] : [в’ік]. М’який знак у звуковому записі не вживається.
2. Метод „Дизайнер”(робота в парах)
Опрацюйте теоретичний матеріал про м’які й тверді приголосні. Уявіть себе фонетичними дизайнерами. У фонетичній лабораторії ви повинні правильно розмістити всі звуки мовлення. Цей «дизайнерський» прийом допоможе всім навчитись правильно вимовляти слова. Тож для вас , як для фонетичних дизайнерів, першим завданням буде розмістити всі приголосні звуки в таблиці під назвою : «Класифікація приголосних звуків» за ознакою твердості і м’якістю. Ця таблиця допоможе робити звуковий запис слів, характеризувати їх.
Доповідачі від деяких пар представляють і захищають свою таблицю. Респонденти слідкують за правильністю відповіді.
«Класифікація приголосних звуків»
Тверді |
9 |
[д] |
[т] |
[з] |
[с] |
[ц] |
[л] |
[р] |
[н] |
[дз] |
- |
М’які |
9 + 1 |
[д'] |
[т'] |
[з'] |
[с'] |
[ц'] |
[л'] |
[р'] |
[н'] |
[дз'] |
[й] |
Тверді |
13 |
[в] |
[п] |
[б] |
[ф] |
[г] |
[ґ] |
[х] |
[к] |
[ж] |
[ч] |
[ш] |
[дж] |
Пом’якшені |
13 |
[в’] |
[п’] |
[б’] |
[ф’] |
[г’] |
[ґ’] |
[х’] |
[к’] |
[ж’] |
[ч’] |
[ш’] |
[дж’] |
VII. Закріплення знань і вироблення вмінь та навичок.
1.Розподільний диктант
Прочитайте правильно слова. Слова із твердими приголосними випишіть в
першу колонку, з м’якими – в другу.
Голова, подяка, робота, рясно, криниця, село, журавель, дорога, рідня, душа, земля, діти, онуки, слава, добро, Дніпро, розум, рід, щастя, день, зілля, читацький.
Прослухайте текст, випишіть слова з м‘якими приголосними, зробіть
фонетичний запис слів, користуючись таблицею з фонетичної лабораторії.
У дуже давні часи Україна не була такою, як тепер. У ній не було гарних
міст і сіл, не було пошти, залізниць, літаків, фабрик та заводів. На півночі України були дуже великі простори землі, вкриті густими лісами, озерами, річками й болотами. А на південь – широкі степи, де росла така висока трава, що весною людина могла сховатись в ній із головою. Навесні ця трава зеленіла й цвіла, а влітку жовтіла й висихала.
Приклад:
Давні - [д а в н ' і];
Ній - [н ' і й];
Міст - [м ' і с т];
Сіл - [с ' і л];
Залізниць - [з а л ' і з н и ц '];
Літаків - [л ' і т а к’ і в ];
Заводів - [з а в о д ' і в];
Землі - [з е м л ' і].
3. Прийом „Какографія” із доведенням.
Робота в групах. Клас об’єднується в 4-5 груп. Кожна отримує завдання. Керівники груп назначають виступаючих із доведенням. Доведення неправильності фонетичного запису починається словами: «Ми так думаємо…» , «На нашу думку…» і завершується: «Бо згідно таблиці…» (Метод « ПРЕС»).
I гр. Князь - [к н’ а з']; хоробрі [х о р о б р і ];
звірі - [з в ' і р ' і]; міняли [м і н ' а л и];
II гр. Полів - [п о л і в]; гість [г ' і с т];
бджіл - [б д ж ' і л]; любили [л’ у б и л и];
III гр. Княгиня - [к н а г и н ' а]; квіти [к в ' і т и];
дівчата - [д’ і в ч а т а] ; прекрасні [п р еи к р а с н і];
IV гр. Літати - [л і т а т ие]; старець [с т а р еи ц ' ь ];
господиня [г о с п о д и н ' а]; вечерю [в е ' ч е р у ].
4 .„Творча майстерня”. Робота в групах.
Замініть твердий приголосний на м’який. Чи змінилося значення слова.
Запишіть пари слів. Складіть речення з двома парами.
I гр.- Вив, синив, сил.
II гр. - Лук, рис, мала.
IIIгр.- Лан, рад, зораний.
IV гр. – Перелаз, бура, сад.
5. « Хвилинка – цікавинка»
Рубрика «Загадки із шухлядки". Відгадайте загадки. Відгадки затранскрибуйте.
Ідуть дрини вздовж дороги.
Держать струни для підмоги
По них силач – невидим
Несе світло в кожен дім.
(Стовпи, дроти, струм)
Три брати на однім коні
По білій їдуть цілині.
(Пальці, ручка, папір)
Водовоз – торохтій
Над землею гуркотів,
Батожищем блискав,
Водицею бризкав.
(Грім, блискавка, дощ)
У чотирьох четверенків
По п’ятеро п’ятеренків.
До двадцяти долічив,
Потім сів і відпочив.
(Руки, ноги, пальці)
§15 (вивчити правила) , вправа 246 (1 гр.). Виписати і затранскрибувати із літописів слова з м’якими і пом’якшеними приголосними (2 гр.).
1