Урок засвоєння нових знань "Функції і будова скелетних м’язів. Основні групи скелетних м’язів."

Про матеріал
Урок комбінований, створений для того щоб ознайомити учнів із будовою скелетних м’язів, встановити їх роль у різних рухах людини, зробити висновок про залежність форми, розміру, розміщення м’яза від виконуваної функції; розвивати образне й логічне мислення, уміння встановлювати взаємозв’язок між будовою та функціями скелетних м’язів
Перегляд файлу

Тема: Функції і будова скелетних м’язів. Основні групи скелетних м’язів.

Лабораторне дослідження мікроскопічної будови м’язової тканини.

Цілі уроку:

- ознайомити учнів із будовою скелетних м’язів, встановити їх роль у різних рухах людини, зробити висновок про залежність форми, розміру, розміщення м’яза від виконуваної функції;

- розвивати образне й логічне мислення, уміння встановлювати взаємозв’язок між будовою та функціями скелетних м’язів;

- виховувати почуття успіху, взаємоповагу, доброзичливість

Тип уроку: комбінований

Обладнання: Презентація  «М’язи тіла», «Будова м’яза», мультимедійна дошка, мікроскопи, мікропрепарат м’язової тканини, біологічні картки.

 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Добрий день! Сьогодні на уроці ми дізнаємося багато нових назв та терміні. Ми з Вами поринемо у світ мікроскопії.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Робота з біологічними картами (5 – ти хвилинка для перевірки д/з)

Учням пропонується підписати назви кісток, які вивчалися на попередньому уроці.

Варіант 1                                                            Варіант 2                  (1,3,5,7,11,13,15,17,19,21,23,25)                (2,4,6,8,10,14,16,18,20,22,24,26)         

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Бесіда:

  1. Які колові м’язи ми з вами зустрічали при вивчені попередніх тем уроків?
  2. Чи є щось подібне між скелетом людини та кота?

ІV. Оголошення теми та завдань уроку

Отже, тема нашого уроку «Функції та будова скелетних м’язів».

Завдання уроку:

1) вивчити будову скелетних м’язів;

2) з’ясувати функції скелетних м’язів;

3) дослідити мікроскопічну будову м’язової тканини;

4) гра в інтернет просторах.

V. Вивчення нового матеріалу

1. Будова м’яза

Розповідь учителя

 Міологія – наука про м’язи. М’язи становлять 44% від маси тіла: у жінок – 30 – 35%, у чоловіків – 35 – 45%. М’язи – друга частина опорно-рухової системи. М’яз, як орган має певну будову. (слайд   2)

Завдання: скласти схему «Будова скелетного м’яза»

2. Мікроскопічна будова м’язової тканини

Лабораторне дослідження мікроскопічної  будови м’язової тканини.

Інструкція з БЖД

Мета роботи: розвивати уміння розпізнавати та описувати будову м’язової тканини у взаємозв’язку з властивостями й функціями

Обладнання та матеріали: мікропрепарати, мікроскопи.

Хід роботи

1) Розпізнайте на фото мікропрепарат не посмугованої тканини. Зверніть увагу на форму й розміри клітин та кількість ядер. Замалюйте тканину й підпишіть міозити, ядро, міжклітинну речовину. (користуємося підручником)

2) Розпізнайте мікропрепарат посмугованої скелетної тканини. Зверніть увагу на форму волокон, розташування міофібрил, кількість ядер. Замалюйте тканину та підпишіть м’язове волокно, ядра, поперечні смужки з міофібрил, міжклітинну речовину.

3) Розпізнайте мікропрепарат посмугованої серцевої тканини. Зверніть увагу на форму клітин, розташування міофібрил, кількість ядер. Замалюйте тканину  та підпишіть кардіоміоцити, ядра, поперечгі смужки з міофібрил, вставні диски.

Висновок: на основі аналізу таблиці, вказати риси подібності та відмінності в будові різновидів м’язової тканини та зв’язок скелетних м’язів для опорно-рухової системи (слайд 6, 7, 8 )

 

3. Основні групи м’язів (слайд 12 - 15   )

Групи м’язів

Особливості будови

Функції

М’язи голови

Представлені мімічними й жувальними м’язами. Мімічні м’язи прикріплені до шкіри обличчя й під час скорочення переміщують окремі ділянки шкіри

Забезпечують процес жування й міміку

М’язи тулуба

Складаються з м’язів грудної клітки, живота і спини. До них також належить діафрагма

Забезпечують процеси дихання, руху тулуба й кінцівок. Утримують внутрішні органи, попереджаючи їх опущення й випадання

 

М’язи верхніх кінцівок

До них належать дельтовидний м’яз, двоголовий (біцепс) і триголовий (трицепс) м’язи, а також м’язи передпліччя й кисті

Забезпечують рухливість верхньої кінцівки

М’язи нижніх кінцівок

До них належать кравецький м’яз, чотириголовий м’яз, двоголовий м’яз, литковий м’яз і м’язи стопи

Забезпечують рухливість нижньої кінцівки

За формою розрізняють такі м’язи: (слайд 10)

- довгі м’язи (кінцівок);

- широкі м’язи (на тулубі);

- короткі м’язи (між ребрами);

- колові м’язи, або сфінктери (навколо отворів).

За функцією м’язи поділяють на такі види:

- згиначі;

- розгиначі;

- відвідні;

- привідні;

- м’язи-обертачі.

Фізичні якості м'язів (Слайд 11)

Сила м’яза

Величина максимального напруження, яке може розвинути м’яз. Вона залежить від маси м’яза, кількості одночасно збуджених волокон, частоти нервових імпульсів, що надходять до м’яза

 

Швидкість скорочення м’яза

Характеристика, що визначається часом, за який м’яз скорочується й розслаблюється. Залежно від швидкості скорочення розрізняють повільні та швидкі м’язи

Витривалість м’яза

Здатність м’яза тривалий час підтримувати заданий ритм роботи

Тонус м’яза

Стан постійного незначного напруження м’яза. Він забезпечує підтримку постави й фіксацію внутрішніх органів. Визначається природними властивостями м’яза і впливом нервової системи

Види роботи м'язів

- Статична робота — робота, під час якої м’язи напружуються, але не скорочуються.

- Динамічна робота — робота, під час якої м’язи почергово скорочуються й розслаблюються.

Показником ефективності роботи м’язів є коефіцієнт корисної дії.

Виконання тривалої або інтенсивної роботи призводить до стомлення м’язів. Під час статичної роботи стомлюються не м’язи, а нервові центри. Під час динамічної роботи стомлення м’язів настає внаслідок нестачі кисню, зменшення утворення енергії та накопичення продуктів розпаду.

Після закінчення роботи, що обумовила стомлення, у період відпочинку відбувається збільшення працездатності м’язів (явище надвідновлення).

VІ. Узагальнення та систематизація знань

Для засвоєння та перевірки нових знань пропонує погратися в інтерактивну гру, посилання додаю: (слайд 16)

https://create.kahoot.it/details/c5766093-29b0-4239-9a15-0c87d3804ea3

 

VІІ. Підсумок уроку

1. Оцінювання роботи учнів на уроці

2. Рефлексія

 

VІІІ. Домашнє завдання: опрацювати §31, заповнити таблицю в робочих зошитах. (слайд 17)

Характеристика видів м’язової тканини

Ознаки

Непосмугована

Посмугована скелетна

Посмугована серцева

Особливості будови

 

 

 

Властивості

 

 

 

Функції

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
3 березня 2023
Переглядів
306
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку