6 клас. Українська мова.
Тема. Займенник як частина мови.
Мета. Повторити, узагальнити і систематизувати знання шестикласників про граматичні
ознаки займенників;
формувати вміння правильно й доречно вживати їх у мовленні;
розвивати культуру усного і писемного мовлення;
виховувати любов до рідного слова.
Тип уроку. Повторення, узагальнення й систематизація знань.
Обладнання. Карта, на якій зображено острів, де знаходиться країна Займенник, картки,
кросворд, конверт із ілюстративним матеріалом, підручники, зошити,
сигнальні прапорці.
Хід уроку11.
1. Повідомлення теми і мети уроку.
Учитель створює дві групи. Повідомляє про незвичайну форму уроку – морську мандрівку двох команд, які вирушають на пошуки чарівної країни Займенник. На них чекають певні труднощі, до яких потрібно бути готовим.
2. Розминка. Вибірковий диктант.
Завдання: одній команді виписати особові займенники, а іншій – означальні займенники.
Я, весь, ти, він, всякий, воно, кожний, самий, вони, сам, інший.
/Після розминки команди вирушають у подорож/.
3. Послання до капітанів.
Поставити в тексті займенники у відповідному відмінку.
Текст.
«Рушник від слова руш, вирушай» - стверджують (наша) прабабуся. Спочатку це був відріз полотна, (який) мама давала у далеку подорож (хтось) із членів родини. Замотувала у (нього) хлібину, щоб голоду та напасті (якась) не знав і казала: « Не руш, благословляю»
(за Т.Маковій).
/Поки капі тани працюють, проводиться робота з членами команд./
Відмінювання займенників
1 команда – мій, цей.
2 команда - мої, той.
4. Кросворд.
/ Виграє та команда, яка перша розгадає кросворд/
|
1.З |
|
||||||
|
2.Р |
А |
З |
О |
М |
|
||
|
Й |
|
|
|
|
|||
|
М |
|
|
|
|
|||
3. Д |
Е |
В’ |
Я |
Т |
Ь |
|||
|
Н |
|
||||||
Н |
|
|||||||
И |
|
5. С |
|
|
|
|||
4. О |
К |
Р |
Е |
М |
О |
|||
|
Б |
|
||||||
Е |
|
|||||||
5.Незакінчені речення. Мікрофон.
Командам роздається по п’ять речень, які вони мають закінчити.
( родами, числами, відмінками).
Завдання: назвати зображення на картинках не іменниками, а займенниками.
Виправити помилки у написанні займенників.
/займенники записані на дошці/.
Будь у кого, чийогось, абихто, абикого, хто – небудь, хтозна – чим, будь – хто, яка – небудь, хтозна – яким, будь у чому, , що – небудь, ніскільки.
Виставляються оцінки. Учні отримують візи для в’їзду в країну Займенник.
Використана література.