Урок "Здоровий спосіб життя"

Про матеріал
Розробка даного уроку має на меті активізувати навички вживання лексичного матеріалу з теми «Здоров'я», удосконалювати навики вживання модальних дієслів can ,must, should для вираження спроможності, настанови та поради; сприяти розвитку в учнів сприймання на слух, зорового сприймання, усного та писемного продукування та мовної взаємодії.
Перегляд файлу

Тема: Здоров'я

Підтема: Здоровий спосіб життя

Мета уроку:

активізувати навички вживання лексичного матеріалу із теми «Здоров'я»,

удосконалювати навики вживання модальних дієслів can ,must, should для вираження спроможності, настанови та поради; сприяти розвитку в учнів сприймання на слух, зорового сприймання, усного та писемного продукування та мовної взаємодії.           

Очікувані результати: на кінець уроку учні вмітимуть обговорювати здорові та нездорові звички; наводити приклади з власного досвіду; надавати поради щодо здорового способу життя.

            Змістова лінія: здоров΄я і безпека.

Обладнання уроку: мультимедійна презентація, інтерактивна дошка, підручник А.М. Несвіт  Англійська мова 7, роздатковий матеріал, відео запис.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                  

 

 

 

                                      ХІД УРОКУ

І.   ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ

  1. Привітання.                                                                               Слайд №1

 T: - Good morning, pupils! I am glad to see you!

     - We have got special guests today. Let’s greet them.                                                 

      ( Учні вітають присутніх)      

 T: -   How do you feel today?

-         You look well today, don't you?

-         Look at the screen and find the meaning of the following idioms:

My head's killing me.                    You're very annoying
The doctor is all at the sea.            To feel well.
You're a pain in the neck.              I feel very bad.
I feel more dead than alive.          I've got a very bad headache.                                                                                                                                                                                                                                                                            To feel as a fit or a fiddle.             The doctor doesn’t know what is the matter with me.

  2.   Повідомлення теми та мети уроку.                                     

  T: - Today we shall speak about  our health and things we should or shouldn't do to be healthy. There will be three groups for better cooperation. At the end of the lesson each group will make its own healthy tips.

           

      3. Уведення в іншомовну атмосферу.    

      “Agree or disagree”. Погодься або ні.   Сприймання на слух                      

      T: - Listen to the statements. Show green colour card if you agree

            and red colour card if you disagree:

             (Учні показують зелені картки, якщо погоджуються та червоні, 

              якщо не погоджуються)

      1.  You can eat whatever you like and as much as you like.

     2.  To feel well means to be mentally and physically healthy.

     3.  If you don't want to have a toothache, you should visit the dentist twice a year.

     4.  Children are usually fond of injections.

     5.  Germs may cause many diseases.

     6.  Usually patients examine doctors, feel their pulse, take the temperature, etc.

     7.  If you want to be healthy, don't keep negative feelings. Try to be calm.

     8.  To be on a diet is dangerous for your health.

      9.  Healthy food means ice cream, cakes, bread and sweets.

      10.  To be healthy means to keep oneself clean, to take long walks and to do a lot

           of sport.

 

        “Medical test”. Медичний тест                                                     Слайд  № 12-13

      T: - Do you think you have a healthy lifestyle? Let's do a medical test and see whether

             you are wright or not.

      

                                                       1

 

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

         1. Активізаці лексичного матеріалу з теми «Хвороби».

-         When did you get ill last time? What symptoms did you have?

-         Did you call for a doctor?

         Task 1 “Guess the illness”                                              Слайд  № 12-13

     T: -  Look at the screen and say what illnesses the children have.

          

        Task 2  “Matching”                              Слайд №14    Learning Apps:  Task 1

         T: - Look at the board. Name medical specialists.

         T: - Look at the board. Match the doctors with the medical problems

               they treat. Complete the sentence below:

               When I have … I consult … .

              A therapist                       a) a sore throat

              a surgeon                        b) toothache

              a dentist                          c) earache

              a pediatrician                 d) a broken arm

              a cardiologist                 e) a heart attack

             an oculist                         f) a sore eye

             an ENT specialist           g) allergy

             (an ear/nose/throat specialist)     h) stomach ache

             an allergist                     i) flu        

 

  1. Усне продукування та усна взаємодія

         Task 3  “Give an advice”                                       Слайд №15

        (Частина учнів(пацієнти) отримують картки зі скаргами, а       

           інша(лікарі) –  з порадами. Пацієнти по-черзі скаржаться на здоров'я,

            а лікарі дають  відповідні поради)

          T: - Listen to a problem and give an advice

       1) I’ve got a headache.            a) You should take an aspirin.

       2) I’ve got a cough.                 b) You shouldn’t take a cough mixture.

       3) I’m always tired.                 c) You shouldn’t go to bed so late.

       4) I’m getting fat.                    d)  You shouldn’t eat so much.

       5) I’ve got a runny nose.         e) Use some nasal spray.

       6) I have cut my hand.            f) You should put a bandage on it.

       7) It is hard to swallow.          g) You should gargle your throat 3 times a day.

       8) I have got a pain in my heart. e) Let me listen to your heart.

 

       

 

 

                                                2

 

     3. Сприймання на слух. Перегляд відео фрагменту.

        Task 4  Video watching “Germs”                       Слайд № 21-22

               T: - What makes people ill? What are “germs”?

               T: - Watch the video and complete the following sentences.

  1. Germs are tiny little microorganisms and they are invisible.
  2. The places with lots of germs are called germ hot spots.
  3. There are lots of germs in the kitchen, in the bathroom, on the phones, on the door knobs/handles.
  4. Germs spread very quickly.
  5. To protect our body we should build our immune system.
  6. A healthy body is a strong body.
  7. Sing “Happy Birthday” twice while washing your hands.
  8. Keep your germs to yourself.

 

  1. Зорове сприймання. Граматична лабораторія: “Can” or ‘Must”

          Task 5 “Reading”                                                        Слайд 17-20              

     T: - What can and must we do to protect our body?

             T: - Read and complete the text with modal verbs “Can” or ‘Must

       When we are ill, we feel unhappy and sometimes have a high temperature. Very often the cause of illness and disease is dirt. Dirt is full of germs. They are very, very small but they are alive. They can get in through our nose or mouth and make us ill. They can get into our body through our skin, too. We must keep our body clean. We must wash our hands before meals. We must keep our fingernails clean.

        We must also think of our teeth  and clean them twice a day. Germs can make teeth bad. A toothache is very painful. That's why we must visit our dentist regularly to be sure that everything is OK with our teeth.

        Our body also needs fresh air to breathe. We must have plenty of clean air to stay healthy. We must do sports regularly. And we also must keep our home clean.

 

5.  Усне продукування. Презентація проектів.               Слайд №23

         Task 6  “Healthy tips”                                                        

         T: - Work in groups and make your own healthy tips list.

                Be ready to present them?               

                                                                                                                                                                                                                                                                     

ІІІ. Заключна частина уроку                                                       Слайд № 24

1. Підведення підсумків уроку

T: - Our lesson comes to the end.  You were so active and bright.                                                                                                What tasks were the most interesting for you? What was difficult for you?                                                                                                                                                                 

2. Оголошення домашнього завдання. Пояснення виконання завдань.

T: To remember everything from our topic revise the words and write about your       

     Secrets of being healthy.      

3.  Завершення уроку.

T: Thanks for your work. Good bye.                                             

 

                                       

 

 

                      

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (7-й рік навчання) 7 клас (Несвіт А.М.)
Додано
3 жовтня 2023
Переглядів
277
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку