Мета: поглиблювати знання дітей про прикмети та ознаки весни в природі.
Вчити помічати її красу та велич в поезії, музиці, картинах, в
навколишньому світі. Розширювати знання про звичаї та традиції
українського народу. Розвивати загальний кругозір, спостережливість.
Виховувати любов до природи, бажання її оберігати.
Обладнання: репродукції картин художників про весну, малюнки весняних
квітів, дитячі малюнки до Великодня, запис музики «Пори
року» П.І. Чайковського та спів птахів, малюнки птахів та
весняних квітів.
Хід уроку
І ось прийшла вона …, та, що
Привітанням журавля
Вона пробуджує поля,
Небеса і ручаї,
Вона заквітчує гаї.
Відгадали, хто вона,
Ця красуня чарівна? (Весна)
Лине мелодія П.І. Чайковського з циклу «Пори року» - «Весна». Заходить старшокласниця у костюмі Весни з кошиком квітів у руках.
Весна: Доброго дня, діти!
Діти: Доброго дня, Веснонько!
Учителька: Весна уже, весна прийшла
Весну вітайте, діти,
Вона пісні вам принесла,
Вінки чудові, квіти.
Як сонечко на небі тім,
По колу вирушайте,
Пісні дзвінкоголосії
Про весноньку співайте.
Діти стають в коло і співають веснянку «Ой ти, красна весно!».
Ой ти, красна весно,
Що ти нам принесла?
Ля-ля-ля, ля-ля-ля
Що ти нам принесла?
Принесла вам літо,
Зеленеє жито.
Ля-ля-ля, ля-ля-ля
Зеленеє жито.
Хлопцям по кийочку
Статочок гонити.
Ля-ля-ля, ля-ля-ля
Статочок гонити.
Дівкам по віночку
У танок ходити,
Ля-ля-ля, ля-ля-ля
У танок ходити.
Весна роздає дівчаткам віночки, хлопчикам кийочки (палички).
Весна: А ще привела я вам три парубки красні,
Три місяці ясні.
Місяць Березень – перший красень.
Квітучий Квітень вас вітає.
І Травень тішить вас розмаєм.
Місяці виходять і кланяються.
Березень: Перший місяць я весни
Я пролісковий цвіт.
Я пережив зимові сни
І знов родивсь на світ.
Квітень: Я – Квітень, славний квітникар,
Сонячно і рясно
Уквітчав ваш календар
Першим цвітом – рястом.
Травень: А чим же місяць Травень
Поміж братами славен?
Святковими піснями
І громом над полями
Іду і весело співаю,
Дощами землю поливаю.
Учителька: У давні часи на Україні рік починався березнем. Наші предки вважали, що рік народжується тоді, коли прокидається природа. Звичайно, зараз зустрічають Новий рік взимку. А яке свято відзначають люди у березні?
Діти: 8 Березня – свято жінок.
Весна: Якщо не секрет, які подарунки ви приготували матусям? (Відповіді дітей).
Учителька: Які ще весняні свята ви знаєте?
30 березня – святого Теплого Олексія
7 квітня – Благовіщення
9 березня – день народження Т.Г. Шевченка
Шевченко теж писав вірші про весну, він любив цю пору року. Ось Мар’янка розкаже нам один з них.
Встала й весна,
Чорну землю сонну розбудила,
Уквітчала її рястом,
Барвінком укрила,
І на полі жайворонок,
Соловейко в гаї
Землю убрану весною,
Вранці зустрічають…
Учителька: Ще навесні наш народ святкує велике свято – Христове воскресіння, або Великдень. Це велике свято. Раніше наші предки в цей день, після того, як в церкві посвятили паски, збиралися в центрі села,
розпалювали багаття. Дівчатка водили таночки, співаючи веснянок. А починали завжди з кривого танцю.
Весна веде дітей за руку, вони ведуть танок, співаючи. Перед танцем вона каже вірш:
Весна: Гляньте, мої діточки,
Прилетіли качечки.
Качечки прилетіли –
На лужку сіли.
Сіли на лужок,
Завели кривий танок.
А в кривого танцю
Та й не виведем кінця!
Ані кінця, ані ладу
Не пізнаєш котра ззаду.
Треба його та й виводити
Кінець йому та й знаходити.
Весна: Діти на Великдень не лише танцюють і співають, але й граються. А які ігри ви знаєте? (Відповіді дітей)
Діти співають «Ой на горі жито» і граються.
Ой на горі жито, сидить зайчик,
Він ніжками чеберяє.
Коли б такі ніжки мала,
То б я ними чеберяла, як той зайчик.
Ой на горі просо, сидить зайчик.
Він ніжками чеберяє.
Коли б такі ніжки мала,
То б я ними чеберяла, як той зайчик.
Учителька: Про весняні місяці народ наш склав багато прислів’їв. Вам було завдання – знайти та виписати прислів’я про весну. Прочитайте їх, будь ласка.
Березень з водою, квітень з травою, а травень – з квітками.
Березень і снігом віє, і сонцем гріє.
Весна днем красна, а на хліб пісна.
Весною день рік годує.
Весна ледачого не любить.
Проспиш весною – заплатиш зимою.
Учителька: Зеленая весняночка пишно йде,
Пташечок із вирію нам веде,
Розвіває в полі ярий цвіт
Під тим небом синім, як блакить.
Весна «дзвенить» не тільки водою, але й пташиним голосом. Тому що перелітні птахи повертаються на Батьківщину, вони радіють, співають, будують домівки. Кого із них ви впізнаєте на цих картинках? (Гра «Впізнай пташку»)
А зараз побуваємо у весняному лісі і прислухаємось до пташиних голосів (Звучить запис пташиного співу.)
Весна: Давайте, діти, пограємо гру «Перелітні і зимуючі птахи». Я називаю пташку. Якщо вона перелітна, ви махаєте руками, а якщо зимуюча – стоїте нерухомо.
(Гра «Перелітні і зимуючі птахи»)
Учителька: з прильотом птахів пов’язано багато народних прикмет. Які з них ви знайшли на урок? (Діти читають)
Жайворонок прилетів – настане стійке тепло.
Побачив шпака – знай: весна біля порога.
Грак прилетів – через місяць сніг зійде.
Зацвітає бузок – зозуля повертається з вирію.
Уквітчалася черемха – залунав спів соловейка.
Над квітами метелики закружляли – ластівки прилетіли.
Ластівка прилетіла – скоро грім загремить.
Зозуля стала кувати – морозу більше не бувати.
Зозуля кує на сухому дереві – на прохолодну весну.
Горобці перелітають зграйками з місця на місце перед сильним вітром.
Граки перед зміною погоди зграями літають над гніздами.
Соловей заспівав – весна пішла на спад.
Багато хрущів весною – на засуху.
Учителька: Принесла вам весна не тільки пісні й хороводи, а й загадки. Просимо, Весно!
Весна: (читає загадки, дає призи за відгадки)
Коли ж я йду – усі тікають. (Дощ)
Гнучкі ніжні віти,
Білу кору, стан тоненький –
Як я звуся, діти? (Береза)
Пробудив усе від сну.
Заспівав я під вікном,
Звуть усі мене … (Шпаком)
Я співаю, як артист.
Спів мій радісний усюди
Дуже люблять слухать люди. (Соловей)
До сонечка біжить.
Стрибає по камінчиках.
Хлюпоче і дзвенить. (Струмок)
Має ніженьку тоненьку.
З ним легенько вітер грає,
Все гойдає, колихає.
Сповіщає рідний край:
- Гей, весна прийшла, стрічай! (Підсніжник)
Учителька: Які ще весняні квіти ви знаєте? (Відповіді дітей)
Весна: Ці квіточки ніжні такі білосніжні!
Тоненькі, тендітні, ласкаві, привітні,
Послухай, як срібно дзвенить голосок:
- Не треба зривати квіток!
- Скажіть, будь ласка, милі діти,
Чи можна рвати ці весняні квіти?
Діти: Ми знаємо, що весняні квіти давно занесені в Червону книгу, і рвати ми їх не будемо.
Весна: Обіцяєте, діти?
Діти: Обіцяємо!
Весна: А що таке Червона книга?
Діти: 1. В Червону книгу ми занесли
Світ неповторний і чудесний,
Що поступово відмирає,
Давно рятунку в нас благає.
2. Невже в майбутньому на світі
Не будуть квітнуть дивні квіти –
Конвалія й фіалки ніжні.
І вісник березня – підсніжник?
3. Невже ми більше не побачим,
Як сон-трава росою плаче.
Троянда степу, квітка мрій,
Жар-цвітом землю не зігріє?
4. Ми всі - господарі природи,
Тож збережемо її вроду!
Гра «Мікрофон». (- Що найбільше сподобалось на уроці?)