Урок "Жанри фільмів"

Про матеріал
Урок введення та активізації вживання нової лексики на тему "Жанри фільмів" для учнів 7 класу за підручником О.Карп'юк
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок активізації вживання нової лексики

з теми «Кіно і театр»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підготувала

вчитель англійської мови

Опорного навчального закладу

«Заводська загальноосвітня школа

І-ІІІ ступенів»

Івануць Марія Василівна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заводське

2023

 

 

 

Тема: «Кіно і театр»

Підтема: «Жанри фільмів»

Мета уроку: 

Практична мета:

  • ознайомити учнів з новими лексичними одиницями  та відпрацювати їхню правильну вимову, тренувати їх вживання під час виконання усних та письмових вправ;
  • вдосконалювати лексичні навички й навички вимови, читання й усного мовлення, роботи в парах та групах;
  • навчати учнів відтворювати знайому і нову інформацію.

Розвиваюча мета:

  • вдосконалювати навички читання і усного мовлення з опорою на лексико-граматичні структури;
  • розвивати здатність знаходити і використовувати необхідну інформацію для практичних цілей, здібності самостійно планувати мовленнєві дії із застосуванням нового матеріалу, мовну здогадку і мовленнєву реакцію учнів, логічне мислення і пізнавальний інтерес до вивчення англійської мови;
  • удосконалювати комунікативні здатності учнів.

Виховна мета:

  • виховувати почуття відповідальності і позитивне ставлення до навчання;
  • виховувати в учнів здібності до співпраці, культуру спілкування, доброзичливості, активності, працьовитості;
  • стимулювати пізнавальну і комунікативну активність учнів, зацікавленість у розширенні своїх знань.

 

Новий матеріал: лексичні одиниці.

Засоби навчання: класна дошка, підручник: О. Карп’юк «Англійська мова, 7 клас», картки з лексикою, із завданням для роботи в парах та групової роботи.

                                     Хід уроку

I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1.1. Привітання

T: Good morning! I’m glad to see you. Let’s start our lesson.  I hope you’ll be creative and active during our today’s lesson.

1.2. Повідомлення теми та мети уроку

T: Cinema and TV films have become an important part of our life. Today we’re going to speak about different kinds of films. We’ll get get some information about films, express our opinion about kinds of films and describe some of them.

 

1.3.  Уведення в іншомовну атмосферу

a) Фонетична зарядка

T: Write the words given in the transcription on the board. Тhen read them with the correct articulation of the sounds.

[ˈkɑmədi]   [ˈsaɪənsˌfɪkʃən]

[ˈθɹɪlɚ]   [ˈfæntəsi]

[kɑrˈtun]   [ˈmjuzɪkəl]

[ˈwɛstɝn]   [ˈækʃən]

[ˌdɑkjuˈmɛntɝi]  

[ˈhɔɹɝ]

 

b) Мовленнєва зарядка

T: Answer the question.

  • Do you enjoy watching films?
  • Do you like to go to the cinema?
  • How often do you go to the cinema?
  • What is your favourite genre of movie?
  • How often do you see movies?
  • Do you usually watch movies at the cinema or watch them at home?
  • Which ways do you watch movies?

 

II. Основна частина уроку

 

2.1. The new words and their definitions

T: Read the new words and their definitions. Make some sentences with these words.

1. an adventure film

a film about brave people who travel around and explore unknown lands

2. a documentary

a film or a programme that provides a factual report on a particular subject

3. a disaster film

a film in which a disastrous event such as an earthquake, fire, air crash etc is the focus of the action

4. fantasy

is a magic world where wizards, fairies and elves live

5. a romantic film

a film which shows people falling in love

6. a western

a film that shows the lives of cowboys

7. a war film

a genre of movie where a war or an armed conflict plays an important part in the movie

8. a biographical film

a movie about real life

9. a mystery

A film that mainly focuses on solving a crime or a puzzle.

 

2.2. Vocabulary practice

a) Лексична гра

 

T: Find and circle the words on the topic “Kinds of films”.

 

S

C

I

E

N

C

E

F

I

C

T

I

O

N

F

I

L

M

W

A

F

C

N

Q

R

T

Y

U

H

P

K

A

S

D

I

P

M

V

I

B

D

A

J

H

O

R

R

O

R

F

I

L

M

O

T

Y

U

A

C

T

I

O

N

F

I

L

M

C

V

B

U

G

P

O

R

T

R

A

B

D

R

A

L

I

P

L

J

H

S

H

I

H

I

S

T

O

R

I

C

A

L

F

I

L

M

A

I

J

L

K

H

J

G

F

D

C

O

M

E

D

Y

F

G

S

C

K

Z

C

X

V

B

N

M

I

C

A

R

T

O

O

N

D

A

Z

A

P

O

Y

T

R

D

S

F

N

E

H

R

W

Q

F

L

C

(A science fiction film, a horror film, an action film, a historical film, a comedy, a cartoon, a thriller, a musical)

 

b) Інтерактивна вправа “Mind-map”, “Мозковий штурм”

T: Write down as many words as you can that belong to the topic “Kinds of films”.

(Учні у групах записують слова, які позначають жанри фільмів, а тоді по черзі зачитують. Пізніше разом з вчителем доповнюють схему.)

Варіанти відповідей учнів:

 

     a biographical film  a science fiction film

         a musical     a horror film

      a historical film      fantasy

  a disaster film        a western

a cartoon   a comedy

  a romantic film        a documentary

      a war film       an adventure film

 an action film     a thriller

     a film about nature and animals    a mystery

 

c) Match.

T: Look at these kinds of films. Match them with icons.

__ a) a comedy   __ e) a western  __ i) a detective film

__ b) a science fiction film __ f) a musical  __ j) an adventure film

__ c) a horror film   __ g) an action film __ k) a fantasy

__ d) a historical film  __ h) a romantic film __ l) a thriller

 

(1-e, 2-h, 3-g, 4-j, 5-a, 6-l, 7-b, 8-k, 9-I, 10-f, 11-c, 12-d)

 

2.3. Reading

a) Pre-reading activity (Ex.2, p.139)

T: Match the type of film with its definition.

1) an action film  a) a funny, humorous film

2) an adventure film b) a kind of film telling about the life of cowboys

3) a cartoon   c) a frightening film, about vampires, for example

4) a comedy   d) a film with a lot of exiting events and adventures 

5) fantasy   e) a film with a lot of singing and dancing

6) a historical film  f) a kind of film about dangerous and exiting situations

7) a horror film  g) a film about people and events in the future

8) melodrama  h) a film about people and events in the past

9) a musical   i) an exciting film about crime and violence

10) a science fiction j) a kind of film set in a faraway or fictional universe

11) a thriller   k) a film that emphasizes emotion over realism

12) a western  l) a film made by photographing some series of drawings

 

(1-d, 2-f, 3-l, 4-а, 5-j, 6-h, 7-c, 8-k, 9-e, 10-g, 11-i, 12-b)

 

b) Reading

Work in pairs with “broken dialogues”.

 

T: Sort out the cards to make the dialogues up. Then act them out.

 

- How about going to the cinema on Saturday?

- Maybe. I quite like comedies, but I’d rather see a horror movie.

- So, let’s watch a new detective film. I heard it’s gripping and keeps your attention.

- I’m crazy about them.

- Is Tuesday good for you?

- Sounds great! What would you like to see?

- Do you like action and adventure type of movies?

- Musical? I don’t know. That doesn’t sound too exciting.

- Would you like to see a romantic comedy?

- I’m not keen on westerns. I’d prefer to watch a different kind of film.

- It sounds a little scary to me. How about musical?

- Well I guess it is okay. What time does it start?

- I’d like to see a cowboy film. What do you think?

- Sorry, I’m busy at the weekend. How about a weekday instead?

 

 

c) Post-reading activities

 

Work in groups (Ex.6, p.139)

 

T: Read the following adjectives and decide what kind of films they can describe.

 

violent                      boring                          moving                       complex

romantic                   comical                        sentimental                gripping

funny                        dreadful                       fantastic                     sad

enjoyable                  emotional                    exciting                      tragic

entertaining              historical                      outstanding                low-budget

big-budget                dramatic                      depressing                  predictable

full of many different ideas                          interesting                  brilliant

                                                                                                         awful

 

Group 1

Comedy

comical,

Thriller

 

Melodrama

 

Documentary

 

Fantasy

 

Science Fiction

 

 

Group 2

Musical

brilliant,

Western

 

Adventure film

 

Action film

 

Disaster film

 

Mystery

 

 

Group 3

Cartoon

funny,

Historical film

 

Horror film

 

War film

 

Romantic film

 

Detective film

 

 

 

 

 

 

 

 

2.4. Writing and speaking (Ex.4, p.139)

T: Make up sentences. Speak on the types of films you like and dislike. Explain your likes/dislikes.

 

 

 

fond of

comedies

violent

am

interested in

sci-fi film

boring

is

crazy about

cartoons

moving

are

boring with

historical films

gripping

I

 

excited about

horror films

sad

You

 

 

musicals

exiting

He

 

 

action films

romantic

She

 

 

thrillers

comical

We

like

 

love stories

sentimental

They

likes

 

war films

funny

Ann and Ben

hate

 

romantic films

dreadful

My classmates

hates

 

documentaries

tragic

Some children

love

 

westerns

enjoyable

My best friend

loves

 

fantasy

entertaining

 

drama

emotional

disaster films

convincing

adventure films

senseless

films about nature and animals

intriguing

Example: I like comedies because they are very funny.

  I hate thrillers because they are violent.

 

III Заключна частина уроку

3.1. Summary. Game “Listen and Guess the Kind of Film”

T: Complete the sentences.

1) 1. People fall in love in _________________.

2) A movie that makes you lough is ____________.

3) There is a lot of singing and dancing in _______________.

4) A movie that makes you scream is ________________.

5) _____________ is usually about space travel or aliens.

6) There are usually a lot of guns and car chases in _____________

7) A film about lots of traveling and exiting or dangerous events is ______________.

8) I often cry when I watch ___________.

9) A film using drawing and not real people or animals _______________.

10) A movie about real life is ________________ .

 

(1) a romantic film, 2) comedy, 3) a musical, 4) a horror film, 5) a science fiction film, 6) an action film, 7) an adventure film, 8) a drama, 9) a cartoon, 10) a biographical film)

 

3.2. Домашнє завдання

Ex.7 p.139

T: Describe your favourite film using a few adjectives.

 

3.2. Підведення підсумків уроку

a) Self-assessment

 “Reflection cards”

T: Think of your records. Circle the picture that shows how you worked today with expressing your opinion about kinds of films and describing some of them.

 

 

 

 

 

 

 

T: Let’s discuss your achievements.

 

b) T: Thank you for your good work during the lesson. Your marks for today’s lesson are …

 

3.3. Закінчення уроку

T: I hope you’ve enjoyed our today’s lesson. I am satisfied with your work greatly. Thank you very much! The lesson is over. Have a nice day!

 

docx
Додано
7 серпня 2023
Переглядів
409
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку