Урок "Життя ву зимовому лісі"

Про матеріал
Розробка уроку з розвитку мовлення з української мови за темою "Життя у зимовому лісі" Цей конспект надав мені можливість провести урок на високому рівні. Я використовувала різноманітні види робіт, вправи та методи роботи на уроці з розвитку мовлення.
Перегляд файлу

                         


 

 

Урок розвитку зв’язного мовлення

( урок – подорож)

 

Тема:

Докладний переказ

 тексту

« Життя у зимовому лісі».

( 4 – А   клас)

  

 

                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                   Підготувала

                                                                       вчитель початкових класів

                                         вищої категорії

                                                                      Середино – Будського ліцею  №1

                                                 Якушева В.І.

 

Тема:   Докладний переказ тексту « Життя в зимовому лісі».       Слайд 1

Мета:

     ознайомити учнів із поняттям «докладний переказ»;

     розвивати уміння добирати влучні слова для передачі власних спостережень, вражень, почуттів;

     закріплювати вміння складати план тексту, писати переказ;

     збагачувати їх словниковий запас;

       виховувати любов до рідної природи.

 

Обладнання: ілюстрації із зображенням зимового лісу, музичний супровід ,

            презентація до уроку, піктограми для вивчення вірша.
 

 Інноваційні технології, які використовую на уроці:

-         комп’ютерна технологія;

-         колективний спосіб навчання;

-         ігрова технологія навчання;

-         елементи мнемотехніки.

 

Тип уроку :  комбінований урок з використанням ІКТ

 

Вид уроку:  урок- подорож       

  

                                                    Хід уроку

І. Організаційний момент

Повторюємо правила роботи на онлайн уроці.

Слайд 1

 

Рука, мікрофон, місце в домі, сигнал «Повітряна тривога», камера.

 

 

 

1. Привітання.   Слайд 2

Холодно зараз в лісах і лугах,

Холодно зайчикам, лискам і птахам.

Затишно, тепло в класі у нас.

Доброго дня вам, вітаю я вас.

Слайд 3

Починаємо  урок, зимовий і цікавий. Сьогодні я пропоную вам здійснити подорож безмежним океаном нашої чарівної, рідної мови.. Поїдемо ми потягом. Оберіть вагон в якому ви будете подорожувати. Обведіть його кружечком.

Якщо ви обрали червоний вагон – то для вас головне – отримати гарні знання.

Жовтий вагон- ваші мрії обов’язково здійсняться. І на уроці буде гарний результат.

Синій вагон – позитивні емоції на уроці вам гарантовані.

 Зелений вагон – будете в усьому сумніватися, але гарно засвоїте матеріал і виконаєте всі завдання.

 

 

 

 

2.  Очікування        Слайд 4

Перший етап уроку – «Очікування». Я очікую від вас нових знань, повідомлення інформації, вміння використовувати вивчений матеріал. А для цього треба уважно слухати і запам’ятовувати.

«?» — дізнатися нове

«!» — повідомити свою інформацію

«+» — запам’ятати.

 

 

ІІ. Актуалізація знань учнів  Слайд 4

         Кому з вас доводилося бувати в зимовому лісі? Просигналізуйте.

         Що цікавого ви там спостерігали?

 

 

1.А зараз сідайте зручно,  ми з вами поринемо в світ музики. Готові. Слухаємо.  Бесіда.   Слайд 5

-          Ще не так давно ми могли побувати  з вами в осінньому лісі. Під ногами шурхотіло опале листя. Сумну пісню співали птахи. А сьогодні під білою теплою ковдрою сплять дерева і трави. Не чути співу птахів. Що це за пора року?

-          Яку картину природи ви намалювали в своїй уяві, слухаючи цю музику? Не забуваючі про те, яка зараз пора року.

 

Дивина!

Щезла стежка… Де вона?

Зникла десь і огорожа…

Ліс на себе чом не схожий?

Що за диво? Все навкруг

Вкрив біленький ніжний пух…

Дива зовсім тут нема-

То до нас прийшла …     (зима)                 ( Вірш читає вчитель)

 

2. Інтерактивна вправа «Сніжна грудка»

- Ця вправа вимагає доповнення слова іншим, доки не утвориться повне поширене речення.( усно).

Сніг

Перший сніг

Випав перший сніг

Вранці випав перший сніг

Сьогодні вранці випав перший сніг

3. Поетична хвилинка                 Слайд 6

 

- Дуже багато українських поетів описували зиму. Хто хоче прочитати  нам вірші  на зимову тематику?          (Учні читають напам’ять вірші про зиму)

 


                                       

 

 

 

 

 

 

 Зима


Ще недавно у віконце

Кожен день дивилось сонце,

А тепер – пора настала –

Хуртовина загуляла.

Не хвилює річка воду

Під одежею із льоду;

Ліс притих, схилив вершини,

І не чуть пісень пташиних.

                                       (Янка Купала)

 


 

Зима

Надійшли морози, ріки закували

І березам коси інеєм прибрали.

Пухова перина очі убирає,

Біла скатертина - ні кінця,ні краю.

Під серпанком білим трави і листочки,

Річка оніміла, не дзюрчать струмочки.

Омертвілі лози ледь гіллям хитають,

А в полях морози та вітри гуляють.

 

-         А яку ви любите зиму? Тиху, морозну, сонячну, люту?

-         Як ви розумієте вислів «люта зима»?

-          

 

-         Зараз ми з вами спробуємо прочитати вірш за допомогою

 Мнемотехніки тобто малюнків.           Слайд 7

                                                     

 


                          ВРАНЦІ БІЛЯ ХАТИ     

Вранці біля хати                        

Малесенькі сліди —

Зайчатко вухате

Приходило сюди.

 

 

Стояло біля хати,

Ступило на поріг –

Хотіло нам сказати,

Що випав перший сніг.

                 Л. Куліш-Зіньків       


                 

 

 

 

 

 

 

 


ІІІ. Оголошення теми і мети уроку Слайди 9- 10

-           На сьогоднішньому уроці ми дізнаємося про життя тварин у зимовому лісі із тексту, над яким будемо працювати. Навчимося писати докладний переказ цього тексту.

 

  1. Складання «павутинки» (Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ» )

                            Слайд 11

-Діти, а зараз зима–чарівниця запрошує вас до лісу.  Уявіть себе у зимовому лісі.  Які асоціації виникають у вас? Складемо «павутинку» до словосполучення «зимовий ліс».  ( запис на дошці)

                                

                 Сніг    віхола     дерева

           кучугури                              лижі  

        лід             Зимовий ліс              тиша

               сліди                           бурулька

                    мороз    іній       сніжинка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 - Життя продовжується і в зимовому лісі. Він зачаровує нас своєю казковістю.

2. Відгадування загадок

-          Скрізь лежить глибокий сніг. Життя ніби завмерло в лісі. Але це не так. Про життя звірів у лісі нагадує ланцюжок слідів на снігу.

Слайд 14

Слайд 15

 Слайд16

 Слайд 17

 

 Робота над докладним переказом тексту

 

1. Читання тексту вчителем  Слайд 16

-          А зараз уважно послухайте текст. Зверніть увагу, як поводять себе лісові мешканці.

Життя у зимовому лісі

 Цікаво спостерігати за життям у зимовому лісі.

Ось прилетів до старого дуба дятел. Цілий день працює. Довгим дзьобом шкідників винищує.

З дерева на пеньок стрибнула білочка. У неї в лапках соснова шишка. Вилущує насіння із шишки білочка, на дятла позирає, слухає.

А що воно там стрибає між кущами серед сухого бур’яну? То зайчисько пухнастий. Стрибнув зайчик до молоденької грушки. Погриз трохи кори і біжить до пенька. Не знає заєць, що по його сліду лисиця вже давно йде і стежить за ним.

За В. Приходьком

2. Аналіз змісту тексту.

-          Про яких тварин розповідається тексті?

-          Що робить дятел взимку?

-          Як поводить себе білочка?

-          Що роблять заєць і лисиця?

 

3. Звіт групи «Довідкове бюро»   Слайд 17

Послухайте розповіді дітей про кожного героя нашого переказу. .

 

Дятел                      Слайд 18

-          Прийшла зима, холодно стало. Далеко поховалися всі комашки. Що ж дятел взимку їсть?

-          Ось погляньте: під деревом багато-багато шишок лежить. Раптом прилетів дятел, у дзьобі шишку тримає. Поклав її в розколину і почав дзьобати. Роздовбав, насіння повибирав і за іншою полетів. Ось так дятел взимку насіння з шишок дістає і їсть.

Цікаво знати

Дятла називають лісовим лікарем. Якщо стукає дятел - всі шкідливі комахи будуть знищені і ліс буде жити.

У дуплах, зроблених дятлом, живуть кажани.

Весною дятел любить поласувати березовим соком. Робить він це обережно, не наносячи шкоди дереву.

 

Білочка          Слайд 19

Це невеличка тварина.

Все своє життя білка проводить на деревах, спускається на землю тільки у пошуках їжі. У холодний час білки ховаються в дупла. Кожна білка влаштовує декілька подібних притулків.

Харчуються білки насінням шишок, жолудями, горіхами, поїдають різні ягоди і гриби. А при нагоді розорюють пташині гнізда, випивають яйця і поїдають пташенят.

Цікаво знати

Білка може перелітати відстань до 10 метрів.

Влітку вдень білка ховається у дуплі або гнізді. Їжу шукає тільки рано-вранці або пізно ввечері. Білка, як і більшість гризунів, живе 2-4 роки.

 

 

Заєць                  Слайд 20

-          У наших лісах живе багато звірів. Найчастіше можна зустріти зайчика.

У цих тварин задні ноги довші за передні. Тому вони дуже швидко бігають. У зайців дуже великі вуха.  Це травоїдні тварини. Влітку поїдають капусту, моркву, хвою, а взимку – кору дерев, дрібні гілочки, сіно.

Цікаво знати

Великі рухливі вуха зайця свідчать про дуже добрий слух.

Зайці не стільки боязкі, скільки обережні. Їм необхідна ця обережність, тому що в ній їх порятунок. Природне чуття, здатність швидко тікати великими стрибками в поєднанні з прийомами заплутування своїх слідів компенсують їх беззахисність.

 

Лисиця                  Слайд 21

-          Усім знайома руда розбійниця із довгим пухнастим хвостом.  Насправді це невелика тварина масою до 5 кг.

Лисиця – це хижа тварина. Головною здобиччю лисиці служать дрібні гризуни: полівки, водяні щури, миші. Влітку лисиці поїдають також комах, ягоди і плоди різних рослин. Буває нападають на зайців, куріпок або поїдають падаль.

Цікаво знати

Пухнастим хвостом лисиця діє як кермом, роблячи різкі повороти під час переслідувань. За хвостом же лисиця ховається, згорнувшись під час відпочинку клубочком і уткнувши в нього ніс.

Лисиця добре бігає, стрибає і плаває.

У одній лисячій норі знайшли 27 запасних виходів.

 

4.Словниково-семантична робота.       

-          Прочитайте оповідання ще раз.

 

 

1)                 Утвори словосполучення: з’’єднайте стрілкою слова                       Слайд 24

ліс (який?) … (зимовий);

дуб (який?) … (старий);

шишка (яка?) … (соснова);

зайчисько (який?) …(пухнастий);

бур’ян (який?) …(сухий);

грушка (яка?) … (молоденька).

 

2)                   Підберіть слова, які можна вживати в тексті, щоб уникнути повторень одного й того ж самого слова:             Слайд 24

дятел – він, птах, санітар лісу;

білка – вона, звірятко, тварина;

заєць – він, куцохвостий, косоокий, боягуз;

лисиця – вона, рудохвоста, хитрунка.

 

                          Фізкультхвилинка « Ялинка»  Слайди 25-26

Розгорніть свої зошити і ми складемо план до нашого тексту.

22 січня

Класна робота

Докладний переказ

Життя в зимовому лісі

План

 

5.  Читання тексту за абзацами . Складання плану тексту.    Слайди 27- 28


                            План

1. В ліс прийшла зима.

2. Дятлова їдальня.

3. Шишки для білочки.

4. Чим смакує зайчик.

5. Спритність лисички.


 

6. Усний докладний переказ тексту за складеним планом      Слайд 29

 

-          Який переказ ми називаємо докладним?

 (Докладний переказ – це такий переказ, у якому передаються всі моменти, які можна запам’ятати. У переказі зберігаються вирази, звороти, зміст тексту).                         

 

VІ. Самостійне написання докладного переказу

 

Орфографічна підготовка                  Слайд 30

 

-          Зверніть увагу, як пишуться такі слова:

спостерігати, прилетів, дзьобом, винищує, вилущує.

А зараз я даю вам 10 секунд. Щоб ви ще раз пробіглися оченятами по тексту і будемо писати.

 

-          Запишіть у зошит докладний переказ за планом. Не забувайте про частини тексту. Кожен пункт плану починайте розкривати з абзацу.   Слайд 31

 

VІІ. Перевірка написаного

 

VІІІ. Слухання і рецензування окремих робіт               Слайд 32

 

ІХ. Підсумок уроку

 

  1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»  Слайд 33

 

Працювали ви справді гарно.

І не пройшов урок наш марно.

Та годинник невтомний показує враз,

Що нашу роботу закінчити час.

Дозвольте спитати, школярики, милі

Чи справдились очікування записані нині?

Нового чогось на уроці навчились?

Що зацікавило більше, скажіть?

Як щось не вдалося - також не мовчіть!

                      (Відповіді учнів).

 

-          Чи сподобався вам сьогоднішній урок?

-          Про що ви дізналися?

-          Чого навчилися?

-          Що допомогло послідовно передати зміст тексту?

-          Які в кого виникли труднощі під час написання докладного переказу.

-          Чим ми можемо допомогти звірятам взимку?

 

 

-          Ось і закінчилася наша подорож до зимового лісу. Ліс потрібно любити і дбайливо оберігати. Не можна жодного дерева вирубувати без потреби. На місці вирубаних слід насаджувати молоді, щоб у них знаходили собі затишок різні звірі і птахи.                                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Слайд 35

 


Вмійте природу любити,

Кожній стеблинці радіти.

В полі, у лісі, над яром –

Квіти, дерева і трави.

Цвіту не вирви задаром,

Гілки не гни для забави,

Оберігайте ж повсюди

Шлях і стежиночку в лісі.

Все те окрасою буде

Нашого рідного краю.

                        П. Ситниченко


 

3.  Оцініть свою роботу за урок:

 

Х. Домашнє завдання. ( на вибір)  Слайд 36

 

1гр.   Дібрати і записати по 2 прислів’я про кожну тварину, які сьогодні

          згадувались на уроці.

2гр.   Скласти і записати правила поведінки в зимовому лісі.

3гр.   Скласти і записати поради як допомогти тваринам взимку.


 


 


 

docx
Додано
22 січня
Переглядів
473
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку