"Зимові враження".
Зображувальні можливості музики. Програмна музика.
Вітаю на уроці музичного мистецтва. Ви добряче відпочили на зимових канікулах. І сьогодні на уроці ми поринемо у зимову казку природи. Кожна пора року прекрасна по своєму, та зима охоплює чарівною казковістю. Про зиму співаються пісні, вірші, оповідання та
пишуться надзвичайно красиві музичні твори різними композиторами. Художники вражені такою чарівною красою створюють свої художні полотна на яких завмирає ця зимова мить.
Коли ми слухаємо інструментальну музику, то в нашій увазі виникають різні картини.
Програмна музика- це інструментальні твори, назви яких пояснюють їх зміст.
Створюючи програмні твори, композитори користуються різними засобами музичної образотворчості. Відображаючи в музиці картини природи, вони можуть передавати рух морських хвиль, дзюрчання струмка, шелест листя, дощ, подих вітру і багато іншого. Засобами музичної виразності композитори можуть зобразити спів пташок. Один з таких епізодівв першій частині Концерту Антоніо Вівальді "Весна"з циклу "Пори року". Пориви
вітру з дощем з надзвичайною точністю зображені у трітій частині Концерту з циклу "Пори року" цього ж композитора "Гроза". Ці твори ми слухали з вами у першому класі.
Яскравим прикладом програмної музики є Сюїта "Дитячий куточок" Клода Дебюссі. Одній з частин цієї сюїти композитор дав назву "Сніг танцює". Пропоную прослухати та виконати відповідне завдання.
• Чи повністю назва музичного твору розкрває його зміст?
• Який музичний твір зображає нам як танцює сніг.
Яка з поданих картинок на вашу думку відповідає прослуханій музиці?
Поясніть свій вибір .
• Яка музика називається програмною?
• За допомогою чого композитор може створити програмну музику?
• Музику яких композиторів ми слухали на уроці?
Автор розробки Аліна Коновалова