Урок "Зимушка-зима" (інтегрований урок)

Про матеріал
Урок "Зимушка -зима" включає інтеграцію української мови, ознайомлення з навколишнім світом, трудове навчання. Цікаві групові завдання мають на меті формування комунікативної компетентності дітей. Розвиток мовлення відбувається під час ігрових видів роботи. Робота з текстом В. О. Сухомлинського «Протоптали стежку» Методична структура АУР – «актуалізація – усвідомлення – рефлексія».Читання з передбаченням.
Перегляд файлу

                                  Інтегрований урок (4 клас)

              (Позакласне читання. Розвиток зв’язного мовлення.

            Ознайомлення з навколишнім світом. Трудове навчання.)

 

Тема. Зимушка - зима

 

Мета. Поглибити знання учнів про зимові явища, про зимові турботи   людей. Вчити помічати красу довкола, складати віршики на основі власних спостережень. Збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати комунікативну компетентність, мовлення, вміння правильно аналізувати прочитане. Удосконалювати навички виразного читання. Виховувати  шанобливе ставлення до людей похилого віку та бажання їм допомагати.

 

Обладнання. Плакат із записом девізу уроку, картки та таблиця для розчитування, ілюстрації зимової природи, фонограма до пісні «Кабы не было зимы…», штучна  ялинка, заготовки новорічних прикрас.

 

                                 План уроку

  I.  Організація учнів до уроку

  II.  Мотивація навчальної діяльності

  1. Вправа «Мікрофон»;
  2. Робота в групах;

 

III. Створення емоційного фону уроку

  1. Читання вірша вчителем;
  2. Розповідь з елементами бесіди про зимові місяці;
  3. Рубрика «Це цікаво знати!»

 

IV. Повідомлення теми уроку

        Розгляд ілюстрацій із зображенням зими.

 

  V.  Основна частина уроку

  1. Розчитування;

   2.  Робота з текстом В. О. Сухомлинського «Протоптали стежку»

      ( Методична структура АУР – «актуалізація – усвідомлення – рефлексія».

         Читання з передбаченням. );

 

VI. Фізкультпауза

3.  Розвиток зв’язного мовлення.

       Робота в групах. Складання віршів про зиму;

  1. Виготовлення ялинкових іграшок.

 

VII. Підсумок уроку.      

 

Хід уроку

 

I. Організація учнів до уроку

 

Пролунав уже дзвінок -

Починаємо урок!

  • А тепер давайте проведемо аутотренінг і налаштуємось на урок.

          Я – учень.

         Я ходжу до школи.

        Мене навчають вчитись.

        Я все розумію.

       Я все хочу знати.

 

II. Мотивація навчальної діяльності учнів

 

1. Вправа «Мікрофон»

 

  - Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок.

      (учні висловлюють свої думки)

   - А ви на уроці якими повинні бути?

(відповіді учнів)

  •                          Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий, продуктивний урок. А він у нас сьогодні, дійсно, буде незвичайним. Адже на ньому ми будемо читати, складати власні вірші, прикрашати ялинку іграшками, які ви виготовили власноруч.

Чи цікавий буде урок залежить від вашої активності, уважності, творчості.

- А працюватимемо ми під гаслом:

            Щоб робота в нас кипіла,

            Працювати будем:

            Швидко! Дружно! Вміло!

 

2. Робота в групах

 - Для того, щоб зручніше було працювати ви об’єднались в    групи.

 - Придумайте назву своїй групі та запишіть на листочку.

 – Давайте повторимо правила роботи в групі. 

III. Створення емоційного фону уроку

 

1. Читання вірша вчителем.   

- Послухайте вірш Г. Демяченко. Дайте відповіді на поставлені в ньому запитання.

 

          Пролетіли в трійці коні-скакуни,

          У санях повезли дівчину вони.

          Має біле личко дівчина чудова,

          Рукавом змахнула – у дерев обнова.

          Все навкруг іскриться, все переливається,

          Білокоса дівчина дітям усміхається.

          Ви ж часу не гайте, швидко відгадайте:

          Що за трійка мчалась?

          Як дівчина звалась?

           (зимові місяці: грудень, січень, лютий, Зима)

 

2. Розповідь з елементами бесіди про зимові місяці.   

 

- Ось і настала зима, принесла зміни в природі, нові турботи людям.

- Що ви знаєте про зимові місяці? Чому вони так називаються?

 

  Учень. Місяць грудень на радість людям

              Сніжком присипле замерзле груддя…

 

- Так, назва місяця грудень пов’язана із замерзлим груддям на дорогах. Тому в народі казали: грудень на возі витрусить не тільки сіно, а й душу. Грудень називають шапкою зими, передноворіччям, заспівом зими, грудень рік закінчує, а зиму починає.

Це місяць найдовших ночей та найпізніших світанків.

  • Що ви можете сказати про інші зимові місяці?

 

Учень.  Січень- січе

                      Морози несе…

          Учень.     Лютий приносить

                          Холода і стужу…

 

 3. Рубрика «Це цікаво знати!»

  • А які народні прикмети ви знаєте?

(відповіді учнів)

Дим вгору в’ється – на мороз.

Падає великий лапатий сніг – на негоду.

Собака качається – на сніг.

Гуска ховає ніс під крило – на мороз.

Великі круги навколо місяця – на мороз.

Місяць ріжками донизу – на опади.

Горобці розцвірінькались – на відлигу.

 

  • Які зимові свята ви знаєте?
  • Яка головна ознака Нового року? (ялинка)
  • Чи можна рубати ялинки в лісі?
  • Подивіться хто завітав до нас у гості. Ялинка стоїть зовсім неприкрашена. Наприкінці уроку ми прикрасимо її іграшками, які власноруч виготовимо.
  • Ялинки рубати не можна, бо щоб виросло це новорічне деревце, повинно пройти 7-10 років. А даруватиме воно нам радість всього 14 днів. Тому краще прикрашати штучну ялинку.

 

 

IV. Повідомлення теми уроку

 

 Розгляд ілюстрацій із зображенням зими

- Яка пора року зображена?

- Чи всі малюнки відповідають темі уроку? Чому?

- Отже тема нашого уроку «Зима-білосніжка».

 

V. Основна частина уроку

1. Розчитування

           - Давайте привітаємо зиму. Прочитайте віршик.

   (самостійне читання, читання «дощиком», читання на одному диханні)

                              Здрастуй, зимонько прекрасна!

                              Білолиця, світла, ясна!

                              Всі тебе вітають,

                              Щиро прославляють!

  • Хто запам’ятав віршик? Розкажіть.
  • А хто ще знає віршики про зиму? (розказують вірші)
  •  

2. Робота з текстом В. О. Сухомлинського «Протоптали стежку»

      (читання з передбаченням)

         - А тепер давайте попрацюємо зі збіркою оповідань «Невичерпне джерело», у якій зібрано твори Василя Олександровича Сухомлинського.

  • Відкрийте сторінку 31, знайдіть оповідання «Протоптали стежку». Хто автор оповідання?

          - Ви вже сказали, що взимку у людей з’являються нові турботи.

          - Які?

           - Чи допомагаєте ви батькам?

           - Прочитайте назву твору та розгляньте ілюстрації.

             Як ви вважаєте, про що йтиметься в оповіданні.

          

а). Словникова робота

         Хуртовина, кучугури.

  • Поясніть значення цих слів.
  • Доберіть синоніми до слова хуртовина.

 

б).Первинне читання (починає учитель, продовжують учні самостійно);

  • Прочитайте завдання перед текстом. Розставте події, що трапилися в тексті в такому порядку, як на вашу думку вони мали б відбуватися.
  • Після читання перевіримо, чи справдилось ваше передбачення.

 

в). Перевірка передбачення;

         - Чи правильно ви передбачили?

 

г). Перевірка усвідомлення прочитаного

     - Назвіть дійових осіб.

     - Як звати бабусю?

     - Чому діти вирішили допомогти бабусі?

     - Як би ви вчинили на місці дітей?

     - Як ще допомогли б бабусі?

 

 д). Бесіда

      - Стареньким і немічним людям треба допомагати. Бо колись всі ми станемо такими ж старенькими і потребуватимемо допомоги.

 

 

е). Читання тексту учнями;

 

VI. Фізкультпауза (звучить музика)

 

           Нумо, друзі, час вставати

           Будемо відпочивати.

           З’їдемо з гори на лижах,

           Покидаємось сніжками,

           Дружно зліпим не одну

           Бабу снігову.

           Відпочивши дружно враз

           Сів за парти увесь клас.

 

4. Розвиток зв’язного мовлення.

 Складання віршів про зиму.

 

а). Гра «Додай прикметник»

 

От випав сніг. Як обнова!

Зима тоді така … (чудова).

Міста чистенькі, білі села –

Зима і радісна, й …(весела).

Кружляють вальс сніжинки ніжні,

Зима пухка і …(білосніжна).

Вона буває і серйозна:

Суха і вітряна, й … (морозна).

А як насуне хмара сива,

Зима по-своєму …(красива).

А вранці іній – то обнова!

Яка зима у нас … (казкова)

 

б). Робота в групах;

      Складання віршика про зиму (див. додаток №1)

 

г). Поетична хвилинка;

Зачитування складених віршів.

 

5. Виготовлення ялинкових прикрас;

 

а). Повторення правил ТБ при роботі з ножицями і клеєм;

 

б). Виготовлення;

 

в). Прикрашання ялинки.

 

 

VII. Підсумок уроку

 

  • Ось і закінчився наш урок. Сподобався він вам?
  • Що навчились ви робити на цьому уроці?
  • Давайте поаплодуємо собі за плідну працю.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

 

Завдання для І групи

Скласти віршик, вставляючи пропущені слова.

Використовуйте слова для довідки.

 

___________ насипала __________

І побілила нашу ________________.

Для __________, __________ і ковзанів

Настало __________________ свято.

Слова для довідки: снігів, зима, лиж, хату, санчат, довгождане, веселе, весна.

 

 

Завдання для ІІ групи

Скласти віршик, вставляючи пропущені слова.

Використовуйте слова для довідки.

 

Закружилися ______________,

Як метелики _______________.

_____________ до ялинки

Й почепились на ____________.

Слова для довідки: сніжинки, птахи, прудкі, великі, прилетіли, гілки.

 

 

Завдання для ІІІ групи

Скласти віршик, вставляючи пропущені слова.

Використовуйте слова для довідки.

 

Голі ___________ прикрили,

____________ моріжок,

І доріжку _______________,

Зовсім іншим _______ _____.

 

Слова для довідки: кущики, побілили, притрусили, став лісок, ставок,

почистили.

 

 

 

1

 

doc
До підручника
Українська мова 4 клас (Волкотруб Г. Й.)
Додано
5 січня 2021
Переглядів
1204
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку