Тип уроку: урок-змагання
Мета уроку: систематизувати й узагальнити вивчене про будову слова; вдосконалювати й розвивати вміння і навички у словотворчій роботі;користуватися багатством української лексики;розвивати почуття колективізму,відповідальності за спільну справу,впевненість у своїх знаннях;виховувати любов до рідної мови,свого народу та його традиціях. Методи,форми,прийоми:наочні,словесні,практичні,інтерактивні
( «Метод « Шість капелюхів»,«Мозковий штурм», «Робота в групах», «Робота в парах»),індивідуальні,групові,бесіда, повідомлення,робота із словником.
Хід уроку
І. Організація класу. Повідомлення теми,мети і завдань уроку.
Девіз уроку: «Щоб знати рідну мову на відмінно,
Будемо працювати дружно,плідно та сумлінно».
ІІ. Вступне слово вчителя.
Ми з вами вивчили розділ « Досліджую будову слова». Сьогодні підіб’ємо підсумки , узагальнимо вивчене та перевіримо ,як ви підготувалися до діагностичної роботи.
Цей урок ми проведемо в незвичній формі - у формі змагання. Будь ласка поєднайтеся в групи за обраними капелюхами.
ІІІ. Лексична розминка (метод «Мозковий штурм»).
Відгадайте загадки:
1 команда - Я житель підземний лісів і полів
І спільна частина споріднених слів.(Корінь)
2 команда - Стою поперед кореня,
Люблю це місце я!
Нові слова утворюю.
Скажіть моє ім’я.(Префікс)
3 команда - Хоч за коренем,позаду,
В мене теж значна посада,
Я без зайвої розмови
Здатний геть змінити слово!(Суфікс)
4 команда – У слові я наприкінці,
Як той мізинчик на руці,
А в закінченні слова зв’яжу,
Бо я там зв’язковим служу!(Закінчення)
5 команда – Якщо в слові неодмінно
Є його частина змінна,
То є та ,що не зникає.
Як її ми називаєм?(Основа)
6 команда – В словах «сад,двірник і парк,
Міст,вінок і носик».
Ви закінчення шукайте
І його ви позначайте.( Нульове закінчення)
(Презентація відповідей)
ІV. Творче завдання
Словотворча робота
1 команда – Префікс у «постіль» забрався,
Корінь в «садочку» сховався,
А закінчення та суфікс
У слові «хмарка» пошукай. ( Посадка)
2 команда – Корінь - в слові «відгадай»,
Префікс – в слові «запитай»,
Суфікс - в слові « нічка»,
Закінчення – в «криничка».( Загадка)
3 команда – У слові «хмарка» корінь пошукайте,
Із слова «літній» суфікс визначайте,
У «бездоріжжі» префікс упізнайте,
Закінчення у слові «злий» впізнайте! (Безхмарний)
4 команда – Корінь у нім, як у слові «взувати»,
Суфікс такий,як у слові «життя»,
Закінчення візьмемо в слові «сміття»,
Є в цьому слові ще префікс,малята,-
Точно такий ,як у слові «вставати». (Взуття)
5 команда – У «водиці» корінь загубився,
У «підземеллі» корінь пошукайте,
У слові «вірний» суфікс притаївся,
Закінчення у ньому ж виділяйте.(Підводний)
6 команда – У слові «смішно» корінь заховався,
У слові «постріл» префікс пошукайте.
А суфікс в слово «виварка» забрався.
Закінчення у ньому ж виділяйте.(Посмішка)
(Презентація відповідей)
V. Тренувальні вправи
Естафета « Хто швидше?» (Робота в парах. Учні, які сідають за першу парту записують перше слово у таблицю і передають наступній парі) .
Записати слова у дві колонки:
З пестливим значенням Зі зневажливим значенням
Лісок,озерце,ніжка,вітрисько,хлопчисько,морозище,будиночок,дівчисько.
(Презентація відповідей)
VІ. Робота зі словником ( Групова робота).
Виписати зі словника 5 слів:
1 команда - З префіксами роз -;
2 команда - З префіксом без -;
3 команда - З префіксом с -;
4 команда - З префіксом з -.
5 команда - З префіксом під -.
6 команда - З префіксом при -.
(Презентація відповідей)
VІІ. Редагування речення (Групова робота).
Записати речення ,розкриваючи дужки.
1 команда – (За)писати речення (на) дошці.
2 команда – (В)ходити безшумно (в)будинок.
3 команда – (За)ховатися швидко (за)штору.
4 команда – (До)нести продукти (до)дверей.
5 команда – (За)йти мерщій за(дерево).
6 команда – (По)гуляти увечері (по)парку.
(Презентація відповідей)
VІІІ. Підведення підсумків змагання.
Нагородження грамотою «Кращі знавці рідної мови».