Тема. Узагальнення знань учнів з теми «Слово. Будова слова»
Мета. Узагальнити і систематизувати знання, уміння і навички учнів з теми «Слово. Будова слова».
Сприяти практичному застосуванню набутих знань під час розв’язування мовних ситуацій.
Формувати предметні і ключові компетентності, вміння встановлювати загальні зв’язки у матеріалі.
Формувати потреби до постійного самонавчання, продуктивної творчої діяльності.
Розвивати мовлення учнів.
Виховувати відповідальне ставлення до результатів навчання.
Обладнання: куб, картки із завданнями, предметні малюнки будиночків, конверти з морфемними схемами, квіти для віночка.
Хід уроку
І. Організація класу
Активізація учнів до навчальної роботи
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він незвичний і цікавий –
Гостей багато завітало.
Давайте звернемось до гостей
І лагідно промовим: «Добрий день!»
ІІ. Уведення в тему
Слуховий диктант
(Учні в рядок записують назви-відповіді.)
Є в мене корінь – голова,
І префікс є і суфікс є,
Ніщо мій настрій не псує. (Основа.)
Квітці, кущику, травинці.
В класі ж на уроці мови
Ти побачиш його в слові. (Корінь.)
І за коренем сідає.
Та не просто відпочити,
А щоб нові слова творити. (Суфікс.)
В слові зовсім не кінець.
Перед коренем стою
І нові слова творю. (Префікс.)
Серед усіх найменший братик.
Не зазіхає на основу –
Він змінює лиш форму слова. (Закінчення.)
(Префікс – прямим кутом, корінь – дужкою, суфікс – гострим кутом, закінчення – квадратом або прямокутником, основу – квадратною дужкою).
ІІІ. Повідомлення теми уроку
Слово – велика цінність для людини. Словом можна любити і словом можна образити. Ним можна малювати, писати, творити. Про слово потрібно все знати. На протязі вивчення теми «Слово» ми по частинах збирали вміння і навички, дізналися про секрети будови слова. Сьогодні ми узагальнимо і повторимо вивчене.
То ж, діти, сьогодні вам час показати,
Як можете мову свою шанувати.
Якщо всі завдання ви зробите вправно,
Вінок український одержите гарний.
(На дошці – завдання, біля яких прикріплені квіточки. Учні будуть вплітати у віночок по одній квіточці – тим самим виконувати по одному завданню.)
ІV. Формування вмінь і навичок. Закріплення вивченого
У вінок барвінок ми вплетемо
І роботу з кубом розпочнемо.
Розкажіть про частини слова за схемою.
Назви частину слова |
|
Яке має значення |
|
Де в слові знаходиться |
|
Як її знайти |
Настав час мак у віночок вплітати,
Тому вам потрібно до рук зошити взяти.
Що ви українці як слід пам’ятати.
І в зошитах чисто й охайно писати.
Сс Со ск сл ло ов во слово
Слово до слова зложиться мова.
Тепер ми сонях у вінок вплетемо,
І групову роботу розпочнемо.
1 група
Слово |
Форма слова |
Споріднені слова |
Зима |
|
|
2 група
Слово |
Форма слова |
Споріднені слова |
Мороз |
|
|
3 група
Слово |
Форма слова |
Споріднені слова |
Дощ |
|
|
Вправа 3, с. 92.
Ось калина молода
У віночок проситься вона.
Тоді ми у вінок її вплетемо,
Коли у завданні помилку знайдемо.
Слова за будовою швидко розберіть.
І незабудку у вінок вплетіть.
Слова для розбору: підосичник, прибережний.
Вже мальви до вінка вплести охота,
А нас чекає самостійна робота.
на
від ити
по ка
івник
пере ок овий
ок
Слово посадка розібрати за будовою.
Чорнобривці просяться в віночок,
А ми підемо у таночок.
Восьму квіточку візьми
І у віночечок вплети.
Наче сонце серединка,
Пелюстків біла хустинка.
Знає бджілка і мурашка,
Що звуть квіточку… (Ромашка)
Корінь мій у слові дзвінко,
Суфікс – у слові синок.
Закінчення у слові кіт. (Дзвінок)
У слові «хмарка» корінь пошукайте,
У слові «літній» суфікс визначайте,
У «бездоріжжі» префікс упізнайте,
Закінчення у слові «злий» впізнайте! (Безхмарний)
Синьоока чарівниця
Часто в полі в нас вертиться.
Що за квіточка така?
Це…(волошка) польова.
Доїхати до паркану, написати на дошці, злізти з дерева, підбігти під парасольку.
Безсмертник – квітка чарівна ,
Пропонує у гру пограти вона.
(На дошці прикріплені три конверти, на кожному з них – морфемна схема слова. Учні розбирають за будовою по одному слову, підписують роботу і кидають у відповідний конверт).
Слова для розбору: риба, хмара, лісок, лисичка, водяний, заморські, розмовна, квіточки, школяр, весна, сини, підводники.
Ось віночок майже готовий,
Вплетіть у нього руженьку червону.
(Учні по черзі підходять до дошки і записують у будиночки спільнокореневі слова.)
Для мене теж знайдеться місце у вінкові.
(У вінок вплітаємо цвіт яблуні.)
-Утворіть і запишіть сенкан до слова віночок.
V. Рефлексійний аналіз
- Український віночок не просто краса, а й оберіг людського життя, духовної спадщини. Він у великій шані українського народу.
Який красивий вийшов наш віночок!
Він ніби проситься піти в таночок.
Його з рук в руки будем передавати
І підсумок уроку підбивати.
Вправа «Незакінчене речення»
(Учні передають віночок)
VI. Домашнє завдання
Вправа 4 с. 92 (у підручнику), вправа 2, с. 50 (у робочому зошиті)