Урок-змагання "Магнітне поле"

Про матеріал
Узагальненян матеріалу теми "Магнітне поле" з фізики 9 класу з використанням інтерактивних засобів.
Перегляд файлу

1

 

Тема: «Магнітне поле».

Мета:

дидактична: узагальнити матеріал вивчених тем; формувати в учнів уміння аналізувати фізичні явища, процеси та застосовувати знання в нестандартних ситуаціях; спонукати до творчого мислення; надати можливості самореалізації предметних інтересів учнів, спираючись на зацікавленість у   отриманні навичок у сфері дослідницької діяльності;

розвивальна: спонукати учнів до виявлення інтелектуальних здібностей та комунікативних якостей особистості, створити умови творчого зростання особистості;

виховна: сприяти становленню в учнів позиції «Я теж можу!», виховувати наполегливість, відповідальність, працелюбність та розвивати вміння утверджувати себе через постійну продуктивну діяльність; формувати якості партнерства в колективній діяльності.

 

Завдання:

 

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

Вид уроку: урок-змагання.

Обладнання: комп’ютер, проектор, магніти, металеві ошурки, котушка, гальванометр, дроти, електродвигун, гучномовець, свердлик, роздатковий матеріал, мультимедійна презентація.

Структура уроку

  1. Організаційний момент (2 хв.).
  2. Мотивація навчання (2 хв.).
  3. Повідомлення теми і мети уроку (2 хв.).
  4. Актуалізація опорних знань (32 хв.).
  1. Бліц-турнір (4 хв.).
  2. Завдання «Закінчіть речення» (4 хв.).
  3. Завдання «Анаграма» (3 хв.).
  4. Завдання «Заповни таблицю» (3 хв.).
  5. Завдання «Експеримент» (7 хв.).
  6. Завдання «Розгадування кросворду» (3 хв.).
  7. Завдання «Пристрої» (3 хв.).
  8. Завдання «Встановити відповідність» (2 хв.).
  9. Завдання «Ребус» (3 хв.).
  1. Підсумок уроку. Виставлення оцінок . Визначення переможців (5 хв.).
  2. Домашнє завдання (2 хв.).


План уроку

Розум полягає не лише у знанні,

а й у вмінні застосовувати ці знання.

Аристотель

  1. Організаційний момент.

    Давайте посміхнемося один одному і створимо атмосферу взаємодопомоги та доброзичливості, тепла і світла і почнемо працювати.
    Об’єднайтеся у дві команди: команда 1 - «Свердлик» та команда 2 - «Індукція».
  2. Мотивація навчання.

Кожен урок для вас – це нові знання та несподіванки, радість перемоги над невідомим. Ми закінчили вивчення теоретичного матеріалу з теми «Магнітне поле».

Сьогодні на уроці ви не тільки повторите вивчений матеріал, а й спробуєте визначити його місце в нашому житті.
 

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

Узагальнюючий урок з теми: «Магнітне поле». Наш урок пройде у формі змагання.

За вірні відповіді команди й активні учасники отримують фішки, які будуть обміняні в кінці уроку на оцінки.

 

  1. Актуалізація опорних знань.
  1. Бліц-турнір.

Командам треба по черзі швидко відповісти на 8 запитань, які розміщені на слайдах презентації.

  1. Яким кольором фарбують північний полюс магніту?(Синім або чорним)
  2. У який полюс магнітні лінії входять? (у південний)
  3. Як називаються сильні збурення магнітного поля Землі?

 (магнітні бурі)

  1. Яким кольором фарбують південний полюс магніту?(у червоний)
  2. Який вигляд мають магнітні лінії провідника зі струмом?(концентричних кіл)
  3. З якого полюса магнітні лінії виходять? (з північного)
  4. Чи можна знайти голку в копиці сіна?(можна магнітом)
  5. Чи можна отримати магніт з одним полюсом?(ні)
  6. Визначте напрямок дії сили Ампера:
  7. Визначте напрямок дії сили Ампера:

                        9.                                       10. 

  1. У якому напрямку тече струм у провіднику, якщо напрям силових ліній його поля такий, як показано на малюнку?
  2. У якому напрямку тече струм у провіднику, якщо напрям силових ліній його поля такий, як показано на малюнку?
    11.              12.
  1. Завдання «Закінчіть речення»

Кожній команді дається картка з незакінченими реченнями, які по черзі кожен учасник завершує.

Команда 1

  1. Магніти - це тіла, які…

(довго зберігають намагніченість)

  1. Форми магнітів - …

(штабові (плоскі прямі), підковоподібні, круглі)

  1. Назви полюсів магнітів… (північний N, південний S)
  2. Як взаємодіють однойменні полюси?(відштовхуються)
  3. Північний магнітний полюс Землі розташований біля…

(південного географічного полюса)

Команда 1

  1. Котушка із залізним осердям усередині називається…(електромагніт)
  2. У якому році датський вчений Ганс-Крістіан Ерстед встановив магнітну дію струму? (1820 р.)
  3. Магнітна дія струму електромагніту сильніша, чим кількість витків…(більша)
  4. Магнітна дія струму електромагніту зростає, якщо кількість витків котушки…(збільшити)
  5. Напрямок дії сили Ампера визначається за правилом…(лівої руки)

 

 

Команда 2

  1. Завдання  «Анаграма»

Учні одержують  слова, які потрібно якнайшвидше розшифрувати:

Команда 1

Анаграма

Слово

ТАНІГМ

 

ДВЕКРИЛС

 

АСЛЕТ

 


Команда 2

Анаграма

Слово

ЦУКІНЯДІ

 

СТЕДЕР

 

МАСПОК

 

 

Відповідь: Команда 1: МАГНІТ, СВЕРДЛИК, ТЕСЛА

Команда 2: ІНДУКЦІЯ, ЕРСТЕД, КОМПАС

  1. Вправа «Заповни таблицю»

Здавна люди для точнішого опису подій, явищ, властивостей тіл і характеристик використовували фізичні величини, та прилади для їх вимірювання.

Кожній команді дається таблиця, яку потрібно заповнити

 






Відповідь:

 

Фізична величина

Одиниці

Прилад для вимірювання

Сила струму

Ампер

амперметр

Напруга

Вольт

вольтметр

Опір

Ом

омметр

Магнітна індукція

Тесла

магнітометр

 

 

Команди розділяються на 2 групи: 1 група проводить експеримент, друга розгадує кросворд у вправі «Розгадування кросворду».

  1. Вправа: «Експеримент»

Завдання для 1 команди: наочно зобразити магнітне поле

Обладнання: постійний магніт, аркуш паперу, залізні ошурки.

 

Завдання для 2 команди: експериментально підтвердити явище електромагнітної індукції.
 

Обладнання: постійний магніт, котушка, гальванометр.

 

  1.      Завдання «Розгадування кросворду»
     

 

 

 

 

 

1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Як називається температура при якій зникають магнітні властивості магніту?
  2. Магніт перерізали навпіл. Скільки полюсів одержали?
  3. Поле, що виникає навколо магнітного тіла?
  4. Полюс, який має назву «Червона країна»
  5. Ділянки поверхні магніту, де магнітна дія проявляється найсильніше магніту.

 



Відповідь:

 

 

 

 

1.

к

ю

р

і

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

ч

о

т

и

р

и

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

м

а

г

н

і

т

н

е

 

 

 

 

 

 

 

4.

п

і

в

д

е

н

н

и

й

 

 

 

 

 

 

 

а

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

п

о

л

ю

с

и

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

  1. Завдання «Пристрої»

Назвати відомі вам пристрої, які в основі своєї будови мають магніт (записати). (Реле, телеграф, магнітний сепаратор, підйомний кран, дзвінок, електровимірювальні прилади, динамік).

  1. Завдання «Встановити відповідність»

 

Відповідь:

1 – В 2 – А 3 – Б

  1. Завдання «Ребус»

Розгадайте ребус:

Команда 1

Гільберт

 

Команда 2

Ампер

  1. Підсумок уроку. Виставлення оцінок . Визначення переможців.
  2. Домашнє завдання:
    Повторювати тему «Магнітне поле»: §1 -8 за підручником.

Закінчуємо наш урок словами академіка В. Обручева «Здібності, як мускули, ростуть при тренуваннях»

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, Розробки уроків
Додано
28 жовтня 2020
Переглядів
463
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку