Урок-змагання знавців української мови

Про матеріал

Захід "Знавці української мови", розрахован на учнів 2-3 класу. До дня української мови

Перегляд файлу

                  Урок-змагання знавців української мови

                   на тему «Мова – найцінніший скарб»

Мета: виховувати в учнів любов та повагу до української мови, бажання       вивчати, розмовляти та спілкуватися рідною мовою; розвивати мовлення учнів, їхні творчі здібності і формувати мовну культуру учнів.

Обладнання: конверти із завданнями, зірочки, медалі.

Хід заняття:

І. Організація класу. Створення емоційного настрою.

1.Бесіда з учнями

-  Всі живі створіння на Землі спілкуються між собою. Одні мовою жестів, інші – мовою звуків. Лише нам, людям, подарований Богом дорогоцінний скарб – мова. Дякуючи цьому дару, ми можемо порозумітися, розказати про свої почуття і переживання. За допомогою мови ми бережемо свою історію, передаємо з покоління в покоління набуті знання і досвід. Чи замислювалися ви коли-небудь, скільки мов живе на Землі? (Вислухати припущення учнів).         - Нині їх близько 5000, точної ж кількості не встановлено. Досконало вивчено біля 500 мов, 1400 на межі вимирання. Серед живих мов світу бринить срібним дзвіночком і наша рідна мова.

-А яка наша рідна мова?

- Українська.

2. Гра «Слово про слово»

- Доберіть слова, якими можна змалювати нашу мову.

 

(Рідна, милозвучна, солов’їна, барвінкова, чудова, дорога, велична, чарівна, дивна , сонячна, мудра, чиста, співуча, казкова, світанкова, кольорова, вічна, чиста … .)

ІІ. Повідомлення теми і мети заняття

- Сьогодні ви матимете змогу показати свої:

  1.              Знання
  2.              Уміння
  3.              Навички
  4.              Кмітливість

Уважно прослухайте правила гри. Перевіримо знання української мови.

За кожну правильну відповідь ви отримуєте зірочку. Всі учні підраховують їх загальну кількість. Таким чином обираємо кращого знавця рідної мови та нагороджуємо його медаллю «Знавець української мови»

1 КОНКУРС «РОЗМИНКА»

Перевіримо швидкість вашого мислення. Я буду називати тлумачення понять, а ви – називати їх одним словом. Це своєрідний словник.

  •             Мама вашої мами. (Бабуся)
  •              Рослина-лікар, рослина-символ, рослина-легенда, одвічний символ України. (Калина)
  •              Ліричні пісенні твори, які виконуються матір´ю над колискою дитини. (Колискова).
  •             Спосіб числення днів у році, а також таблиця з переліком усіх днів року (Календар)
  •             Квіти, листя,гілки, сплетені в коло, якими зазвичай прикрашають голову дівчата (Вінок)
  •              Умовні знаки, якими передано на письмі звуки мовлення. (Букви)

2 КОНКУРС «ЗАКІНЧИ ПРИСЛІВЯ ТА ПРИКАЗКИ»

  1. Не все,що знаєте... ( треба говорити ).
  2. Яка головонька... ( така й розмовонька ).
  3. Умієш говорити... ( умій і слухати ).
  4. Більше діла... ( менше слів ).
  5. Гостре словечко... ( коле сердечко ).
  6. Слово – не горобець... ( вилетить – не впіймаєш ).
  7. Говори мало... ( слухай багато ).
  8. Що маєш казати... ( наперед обміркуй ).
  9.  Добре слово... ( краще за гроші ).
  10.  Слово до слова... ( зложиться мова ).

3 КОНКУРС «ЗМІНИ СЛІВЦЕ»              

( На дошці зірки із словами, що пояснюють фразеологізми)

Набрати в рот води  - мовчати,

пекти раків – почервоніти,

накивати п’ятами – побігти,

викинути із голови – забути,

пасти задніх – відставати,

прикусити язика – замовкнути,

п’яте через десяте – як-небудь,

байдики бити – лінуватися.

4 КОНКУРС«ДОПИШИ ВІРШИКА»
1. ЇЖАЧОК
Ходить лісом їжачок,
В нього шубка з... (ниток, дроту, колючок)                                                                            2. ЩО ЇЙ СНИТЬСЯ?
Вночі їй завжди півник сниться.
Вона не курка, а... (гуска, ворона, лисиця)                                                                                    3. НА ПРОГУЛЯНКУ
У неділю на Хрещатик
Квочка вивела... (голубів, курчаток, вівців)                                                                                 4. ХТО ТАКА?
Великі очі й голова.
Не Колобок це, а... (слон, сова, коза)                                                                                           5. РИБАЛКА
Ярослав на камінь сів,
Ловить в річці... (щук, карасів, мух)                                                                                        6. РОЗУМНИЦЯ
Має Галя добру звичку
Класти книги на... (вікно, підлогу, поличку)                                                                         7. МАЙСТЕР
Меблі, двері й чобіток
Ремонтує... (голка, ложка, молоток)                                                                                           8. ЛІСОВЕ ТАКСІ
По дорозі жук повзе,
На спині листок... (фарбує, малює, везе)                                                                                9. А ЯК У НИХ
Є ім’я у мене і в сестрички,
А щеня і котик мають... (рибу, клички, назву)                                                                        10. НОВИЙ ГЕРОЙ
Їжак згорнувся у клубок.
– Я, – каже, – не їжак, а... (пиріжок, булочка, Колобок)

5 КОНКУРС«КАЗКОВІ ПЕРЕГОНИ»

1 Хто написав казку «Івасик – телесик» (народ)
2. Назвіть головного героя казки «Ріпка»
3. Назвіть основну геометричну фігуру казки «Колобок»
4. Назвіть причину раптової зміни Кая в казці «Снігова Королева»(Попав осколок дзеркала в око)
5.Як звали півника в казці « Колосок»? ( Голосисте горлечко )
6. В чий будиночок забралася Коза-Дереза? ( Зайчика )
7.Кому з героїв у скрутну хвилину допомогло гусеня ? ( Івасику - Телесику)
8. Чим пригощала Лисичка Журавля? (Молочною кашею)
9.Кого зробив дід із соломи? (Бичка)
10. Хто бігав наввипередки з їжаком? (Заєць )
11.Яка тварина прикинулася неживою серед дороги? (Лисичка)
12. У якій казці битий небиту віз? ( Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат)
13 . Назвіть предмет у якому помістилося багато казкових героїв. (Рукавичка)

 

6 КОНКУРС«РЕДАКТОР»  

- Відредагуйте речення. 

 1.Сидіти на полу (підлозі). 
2. Приймати участь (брати )  

 3. Самий кращий малюнок (найкращий).
4. Я не получаю газет (не отримую).

5. Я рішаю задачу (розв’язую).

6. Смотреть телевізор (дивитися).

 

ІІІ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ.
 

 Висловіть свої враження від уроку, продовживши речення:

  • Я зумів…
  • Я знав…
  • Я зрозумів, що…
  • Найбільші труднощі я відчув…
  • Мені б хотілося ще …
  • Яке завдання було найскладнішим?
  • Яке завдання було найцікавішим?

 

- У кого ж сьогодні найбільше зірочок? ( Всі учасники рахують зароблені бали).

- Хто найяскравіший знавець української мови?

(Нагородження переможців дипломами «Знавець української мови».

Заключне слово вчителя.

 

Усе минає, а слово залишається. Зникають у безвісті царі, володарі, раби… на порох розсипаються величні будівлі, вмирають дерева, пересихають ріки…гори перетворюються на купи каміння… все стає тліном і прахом, а написане слово залишається. Залишається і несе крізь час голос людської душі. То ж хай живе, переживає століття й покоління найбільше диво – рідна мова!

 

 


 

 

 

 

docx
Додано
28 квітня 2020
Переглядів
825
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку